BMW 2 Series Gran Coupé F44
Потрошувачка на гориво, комбинирано7,3–6,5 l/100 km
Тип на мотори и горивоБензинДизел

THE 2

BMW 2 SERIES GRAN COUPÉ

Потрошувачка на гориво, комбинирано7,3–6,5 l/100 km
Тип на мотори и горивоБензинДизелПрвиот BMW 2 Series Gran Coupé кој воведува нов облик на авторитетен смел карактер во компактната класа. Тука е пред се бескомпромисната естетика, која е ориентирана на перформансите и непогрешно ги открива своите амбиции. Во склад со врвната технологија и совршено балансирани карактеристики за динамично возење, BMW 2 Series Gran Coupé се издвојува од толпата и го следи својот сопствен пат.Првиот BMW 2 Series Gran Coupé кој воведува нов облик на авторитетен смел карактер во компактната класа. Тука е пред се бескомпромисната естетика, која е ориентирана на перформансите и непогрешно ги открива своите амбиции. Во склад со врвната технологија и совршено балансирани карактеристики за динамично возење, BMW 2 Series Gran Coupé се издвојува од толпата и го следи својот сопствен пат.

Дознајте повеќе

ДИЗАЈН НА НАДВОРЕШНОСТА И ВНАТРЕШНОСТА НА BMW СЕРИЈА 2 GRAN COUPÉ.

Првиот BMW Серија 2 Gran Coupé кој дава исклучително лесен изглед на авторитет со 19 инчни тркала. Впечатливата BMW бубрежна решетка, предните и задните ЛЕД светла, вратите без рамки, моќните рамена и спортскиот заден крај – чист суверенитет кој се рефлектира и во внатрешноста. Со просветлените внатрешни лајсни и спортски седишта како опција, кокпитот посветен кон возачот создава атмосфера која подеднакво е и ексклузивна и динамична. Во исто време, двата 10,25 инчни екрани со Live Cockpit Professional и BMW Head-Up дисплејот целосно ве информираат.
BMW Серија 2 Gran Coupé F44 Snapper Rocks Blue metallic, тричетвртински поглед однапред од горе кон кровот
BMW бубрежна решетка со мрежест дизајн BMW Серија 2 Gran Coupé F44 Snapper Rocks Blue metallic поглед одблиску

BMW бубрежна решетка со мрежест дизајн.

BMW бубрежна решетка со мрежест дизајн е комплетно довршена во Cerium Grey боја и има детално дизајнирана решетка од внатре. Оваа мрежеста структура, инспирирана од трките, дава длабочина и вредност на предната страна и поставува висококвалитетен и динамичен акцент на деталите.

Врати без рамка на BMW Серија 2 Gran Coupé F44 Snapper Rocks Blue metallic надворешност

Врати без рамка.

Елегантните врати без рамка ја надополнуваат елегантната линија на возилото и го нагласуваат спортскиот карактер на возилото.

Облоги на издувните цевки на BMW Серија 2 Gran Coupé F44 Snapper Rocks Blue metallic заден крај одблиску

Облоги на издувните цевки, видливи.

Облогите на издувните цевки даваат визуелен акцент со дијаметар од 90 мм и возилотот го прават уште поспортско.

Задни ЛЕД светла на BMW Серија 2 Gran Coupé F44 Snapper Rocks Blue metallic поглед одблизу

Задни ЛЕД светла.

Задните ЛЕД светла го нагласуваат динамичкиот изглед на задниот дел од возилото и обезбедуваат оптимално осветлување на патот како и подобра видливост и препознатливост во темница.

Спортски седишта на BMW Серија 2 Gran Coupé F44 внатрешност

Спортски седишта за возачот и совозачот.

Спортските седишта за возачот и совозачот ги карактеризираат потпирачите на седиштето и наслонот кои се поголеми отколку кај стандардните седишта и, заедно со приспособливата потпора на бедрата, за извонредна ергономија и подобра страничната потпора при возење низ брзите свиоци. Покрај длабочината на седиштето (механички), и широчината на наслонот (електрично) може да се прилагоди кај седиштето на возачот.

Внатрешни лајсни 'Illuminated Brooklyn' кај BMW Серија 2 Gran Coupé F44 внатрешност

Внатрешни лајсни 'Illuminated Brooklyn'.

Внатрешните лајсни 'Illuminated Brooklyn’ со 'Triangle' акцент на инструмент таблата и облогите на вратата даваат на внатрешноста прогресивен амбиент со високо чувство за вредност. Треперливата шема на доработката со дискретното осветлена завршница креира привлечна и удобна атмосфера при возењето.

Панорамски стаклен кров кај BMW Серија 2 Gran Coupé F44 птичји поглед

Панорамски стаклен кров.

Кога е отворен, панорамскиот стаклен кров нуди совршена доза на свеж воздух. Затворен, креира светла атмосвера во внатрешноста. Се отвора и се затвора целосно автоматски со притискање на копче или преку клучот на возилото и опремен е со функција за лизгање и кревање, ролетна за заштита од сонце и заштита од ветар.

ВОЗНА ДИНАМИКА НА BMW СЕРИЈА 2 GRAN COUPÉ.

Мотор, погонски компоненти и шасија на BMW Серија 2 Gran Coupé.

Со динамичката опрема како што се прилагодливата суспензија, менувачот со двојна спојка и xDrive погонот на сите четири тркала, BMW Серија 2 Gran Coupé ја презема водечката улога во својот сегмент во поглед на агилноста. Во комбинација со високо ефикасните TwinPower Turbo бензински и дизел мотори, лесно се издвојува од толпата и нуди извонредна самоувереност на секоја рута.
M Sports управувач со Servotronic кај BMW Серија 2 Gran Coupé F44 кокпит

M Sports управувач.

M Sports управувачот со Servotronic нуди директен и агилен одговор на управувањето и го намалува напорот при управување. Вашето возило може попрецизно да се насочува, нудејќи изразено атлетски карактеристики при управувањњето, особено кривулести патишта.

8-степен Steptronic Sport менувач кај BMW Серија 2 Gran Coupé F44

8-степен Steptronic Sport манувач.

8-степениот Steptronic Sport менувач нуди извонредно спортско менување на брзините. Без разлика дали автоматски или рачно со користење на палките или рачката на менувачот – за удобно пловење или неверојатно динамично возење. Во режимот SPORT и палката на менувачот поставена во лева S/M положба, менувањето на степенот на пренос е поствено за максимални перформанси.

BMW Серија 2 Gran Coupé F44 со BMW xDrive поглед од блиску, позади

BMW xDrive.

Интелигентниот BMW xDrive систем за погон на сите четири тркала континуирано и варијабилно ја распределува погонската сила на предните и задните тркала за максимално потпирање, динамично возење и безбедност во секоја ситуација на возење. За уште подобра агилност, електронски контролираната распределба на моќта ги сузбиваат под-управливоста и над-управливоста во свиоците.

M Sport суспензија BMW Серија 2 Gran Coupé F44

M Sport суспензија.

М Sport суспензијата го спушта возилото за отприлика десет милиметри. Исто така има пократки пружини и поцврсти подесувања на амортизерите, како и потврди стабилизатори. Во комбинација заедно, тие резултираат со уште подиректен дизајн на суспензијата, кој овозможува изразено спортски стил на возење.

СИСТЕМИ ЗА ПОМОШ И КОМФОРНИ ФУНКЦИИ ВО BMW СЕРИЈА 2 GRAN COUPÉ.

BMW Серија 2 Gran Coupé е опремен со технички прогресивен дисплеј до најситни детали. Иновативните системи за помош како што е асистентот за возење наназад ви помагаат во текот на патувањето додека BMW интелигентниот личен асистент ја подига комуникацијата меѓу возачот и возилото на повисоко ниво, а дигиталниот клуч нуди поголема удобност овозможувајќи заклучување и отклучување на вратите преку паметен телефон.
Сигурносен пакет Driving Assistant BMW Серија 2 Gran Coupé F44 ентериер

Driving Assistant.

Сигурносниот систем Driving Assistant вклучува систем со камери за предупредување на судар со функција на сопирање, помош при ограничувања на брзината вклучително и информации за ограничување на брзината со индикатор за забрането претекнување со приказ и предупредување за напуштање на коловозната лента. Дополнително, опремата со радар вклучува предупредување за сообраќај со вкрстување одзади, предупредување за промена на лентата и предупредување за судар одзади.

Parking Assistant BMW Серија 2 Gran Coupé F44 ентериер

Parking Assistant.

Parking Assistant го прави паркирањето на возилото полесно. камерата за возење наназад нуди појасен преглед зад возилото. Active Park Distance Control нуди зголемена заштита од штетувања настанати при паркирање. Parking Assistant автоматски го паркита возилото, паралелно и или напречно на улицата, и ги напушта паралелно паркиранитеместа. Асистентот за возење наназад ви помага при возење наназад, на пример во тесни улици.

Активен темпомат со Stop&Go функција BMW Серија 2 Gran Coupé F44

Активен темпомат.

Активниот темпомат со Stop&Go функција ја одржува брзината во распон од 30 до 160 км/час со однапред дефинирана оддалеченост до возилата напред, вклучително и сопирање и повторно поаѓање во појди-застани сообраќај. Speed Limit Assist овозможува преземање на ограничувањата за брзина во темпоматот. Предупредувањето за челен судар со интервенција за сопирање реагира на возила кои мируваат, пешаци и велосипедисти.

BMW Live Cockpit Professional BMW Серија 2 Gran Coupé F44 ентериер

BMW Live Cockpit Professional.

BMW Live Cockpit Professional со функција за навигација вклучува два висококвалитетни дисплеја кои се состојат од 10.25 инчен контролен дисплеј со висока резолуција кој може да се управува со допир и целосно дигитална инструмент табла со 10.25 инчен дисплеј. BMW оперативен систем 7 исто така може да се управува преку iDrive контролорот. 

Remote Software Upgrade BMW Серија 2 Gran Coupé F44 ентериер

Remote Software Upgrade.

Секогаш најновата веризја на софтверот вградена во возилото. Со опцијата за Remote Software Upgrade, софтверот во вашето BMW секогаш ќе биде ажуриран. Едноставно можете да ја превземете надградбата преку апликацијата My BMW App или преку SIM картичка инсталирана во возилото, з потоа да ги инсталирате. На тој начин, се активираат и останатите достапни финкции во вачето BMW.

Интеграција на паметен телефон кај BMW Серија 2 Gran Coupé F44

Интеграција на паметен телефон.

Зашто да останете без карактеристиките на вашиот паметен телефон во вашето BMW гога можете да продолжите да го користите како и обично? За интеграцијата на паметен телефон, вашето возило ги поддржува Apple CarPlay и Android Auto за безжична врска помеѓу паметниот телефон и возилото. Ова ви овозможува практично да ги користите познатите финкции и разните апликации во возилото.

BMW СЕРИЈА 2 GRAN COUPÉ МОДЕЛИ.

Модел Advantage

За ентериер и екстериер, Model Advantage нуди разни функционални опции на опремата кои ја зголемуваат удобноста и безбедноста.
 • Park Distance Control (PDC)
 • Пакет со прегради за складирање
 • Темпомат со функција за сопирање
BMW Серија 2 Gran Coupé F44 Model Advantage Mineral White тричетвртиснки поглед однапред

Model Luxury Line

Model Luxury Line ја пријажува елегантната страна на возилото. Елегантните елементи на дизајнот изработени од сатиниран алуминиум даваат ексклузивен изглед на надворешноста. Првокласните кожни тапацири и висококвалитетните завршни лајсни го карактеризираат луксузот на внатрешноста. Содрижините на Model Advantage и пакетот со амбиентално осветлување ја комплетираат понудата.
 • 17 инчни тркала од лесна легура во стил Multi-spoke 547, достапни и други тркала
 • BMW Individual Exterieur Line од сатиниран алуминиум
 • Спортски кожен управувач
 • Внатрешни лајсни 'Illuminated Berlin'; достапни и други
BMW бубрежна решетка кај BMW Серија 2 Gran Coupé F44 Model Luxury Line Storm Bay metallic тричетвртински поглед однапрад

Model Sport Line

Model Sport Line го прави изгледот на возилото уште подинамичен. Впечатливите елементи на дизајнот ви црна боја со висок сјај обезбедува посебен спортски изглед. Спортските седишта за возачот и совозачот нудат максимална удобност и оптимална потпора. Содрижините на Model Advantage и пакетот со амбиентално осветлување ја комплетираат понудата.
 • BMW бубрежна решетка со рамка од високосјаен хром и ексклузивно дизајнирани црни надолжни потпори со висок сјај
 • М Shadow Line со висок сјај
 • Спортски седишта за возачот и совозачот во Anthracite Cloth/Sensatec со сиви детали; достапни се и други тапацири
 • Спортски кожен управувач
BMW Серија 2 Gran Coupé F44 Model Sport Line Melbourne Red тричетвртински поглед од напред

Model M Sport

Model M Sport му дава на возилото уште поспортски карактеристики. Со изострените детали на надворешноста и внатрешноста, моделот M Sport гарантира и подобра возна динамика. M Sport суспензијата заедно со M Sport управувањето и M Aerodynamics пакетот значително ја оптимизираат динамиката при возењето. Содржините на Model Advantage и ЛЕД светлата за магла ја комплетираат понудата.
 • 18 инчни M тркала од лесна легура во стил Double-spoke 819 M Bicolour, достапни се и други
 • M Sport суспензија вклучително и M Sport управување; достапни се и други суспензии
 • Спортски седишта за возачот и совозачот во Trigon Cloth/ Black Sensatec; достапни и други тапацири
 • M кожен управувач
BMW Серија 2 Gran Coupé F44 Model M Sport Misano Blue metallic тричетвртински поглед од напред
 • Модел Advantage
 • Model Luxury Line
 • Model Sport Line
 • Model M Sport

ОРИГИНАЛНИ BMW ДОДАТОЦИ.

Се чувствувам добро, се чувствувам сигурно.

Сите возачи на BMW стандардно уживаат во возењето. Оригиналните BMW додатоци се тука за да ги задоволат вашите потреби. Ве нудиме широк избор на поединечни додатоци и додатоци кои се совршено прилагодени на вашето возило со квалитетот, дизајнот и перформансите, нудејќи максимална додадена вредност– за што и да помислите.
19" M Performance тркала од лесна легура во стил Double-spoke 555 M Bicolour BMW Серија 2 Gran Coupé Snapper Rocks blue metallic F44 надворешност

19" M Performance тркала од лесна легура во стил Double-spoke 555 M Bicolour

Високо квалитетните, со оптимизирана тежина 19 инчни M Performance тркала од лесна легура во стил Double-spoke 555 M се дизајнирани во Bicolour Jet Black мат, сјајно брусени со обратно закривување на краците го нагласуваат атлетскиот изглед до најмали детали. TPMS летен комплет на текала, бандажи со димензии 8 J x 19 и пнавматици со димензии 235/35 R 19 91Y XL.

Кон производот
BMW држач на даска за сурфање за кров BMW Серија 2 Gran Coupé Snapper Rocks Blue metallic F44 надворешност

BMW држач на даска за сурфање за кров.

Држачот може да се користи за безбедно поставување на даска за сурфање и јарбол на сите BMW системи на кровни носачи. Тој има иновативен концепт на прицврстување и поради тоа е едноставен за користење.

Кон производот
BMW ЛЕД проектори на вратата BMW Серија 2 Gran Coupé Snapper Rocks Blue metallic F44 надворешност

BMW ЛЕД проектори на вратата.

Иновативните BMW ЛЕД проектори на вратите автоматски се активираат кога ќе се отворат вратите и проектираат слика на подот до возилото преку манливи слајдови. Достапни се неколку мотиви за избор на перфектно осветлување на околината за влезот во возилото во индивидуален стил.

Кон производот
BMW предни патосници за сите времиња BMW Серија 2 Gran Coupé Snapper Rocks Blue metallic F44 внатрешност

BMW предни патосници за сите времиња.

Совршено вклопени, издржливи патосници за сите временски услови со подигнат раб и елегантен дизајн го штитат просторот за нозете од влага и нечистотија. Дизајнирани се во црна боја.

Кон производот
BMW универзална станица за безжично полнење BMW Серија 2 Gran Coupé F44 внатрешност

BMW универзална станица за безжично полнење.

Безжично полнење, во секое време и било каде: Благодарение на BMW универзална станица за безжично полнење паметниот телефон може да се полни удобно и ефикасно без употреба на кабли во возилото. Мобилниот телефон се чува на стабилен и безбеден начин. Особено паметен: интегрираната банка за напојување може да се отстрани и овозможува безжично полнење и надвор од возилото.

Кон производот
BMW простирка за багажник кај BMW Серија 2 Gran Coupé Snapper Rocks Blue metallic F44 внатрешност

BMW простирка за багажник.

Совршено вклопена, отпорна на лизгање, издржлива простирка со подигнати рабови од сите страни го штитат багажниот простор од нечистотија и влага. Дизајнирана во црна боја.

Кон производот

ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ ЗА BMW СЕРИЈА 2 GRAN COUPÉ.

The BMW 220i xDrive.

Моќност на моторот во kW (кс) при 1/мин:

131 (178)/5.000-5.500

Забрзување 0–100 км/ч во сек: 

7.1

Потрошувачка на гориво, комбинирано, во л/100 км: 

7,3–6,5

Емисијна на CO2, комбинирано, во г/км: 

166–149

BMW Серија 2 Gran Coupé F44 Snapper Rocks Blue, поглед однапред со отворени врати и две лица во возилото

BMW УСЛУГИ.

УСЛУГИ И АСИСТЕНЦИЈА ЗА BMW СЕРИЈА 2 GRAN COUPÉ.

BMW Service Inclusive

BMW Service Inclusive

#whateverhappens: Сестрано безгрижно патување: овој пакет нуди 100% транспарентност и практична едноставност во планирањето. Можете да одберете дали ќе случите договор на 4 или 6 години – или договор на 3 години како корисник на лизинг.

Пакетот ги содржи следниве услуги:

 • Услуга за проверка на возилото
 • Замена на микрофилтер
 • Замена на течност во сопирачки
Дознајте повеќе за BMW Service Inclusive
BMW Roadside Assistance

BMW Roadside Assistance.

Бесплатната услуга BMW Roadside Assistance достапна е на сите BMW возачи секојдневно, 365 дена во годината. Еден повик – и нашите експерти ви стојат на располагање, преку телефон или доколку е потребно на лице место.

Дознајте повеќе за BMW Roadside Assistance
Вработен во BMW советува клиент

ДАЛИ САКАТЕ ЛИЧЕН КОНСУЛТАНТ?

Доколку имате било какви прашања, барате дополнителни информации или сакате специфична понуда за BMW Серија 2 Gran Coupé, ве молиме контактирајте го BMW партнерот во вашата земја. Нашите стручни лица со големо задоволство ќе ви дадат индивидуални совети преку телефон или на лице место.

FUEL CONSUMPTION AND CO2 EMISSIONS.

BMW M235i xDrive Gran Coupé:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 7.8–7.1
CO2 emissions in g/km (combined): 177–162


BMW 220i xDrive:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 7.3–6.5
CO2 emissions in g/km (combined): 166–149
 

Official figures for fuel consumption, CO2 emissions, electricity consumption and electric range were determined in accordance with the prescribed measurement procedure and comply with Regulation (EU) 715/2007 as amended. WLTP figures take into account any optional equipment in the case of ranges. For vehicles newly type-approved since 01.01.2021, the official specifications exist only according to WLTP. Further information on the NEDC and WLTP measurement methods can be found at www.bmw.de/wltp

Дознајте повеќе

FUEL CONSUMPTION AND CO2 EMISSIONS.

BMW 220i xDrive:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 7.3-6.5
CO2 emissions in g/km (combined): 166-149

 

The values of fuel consumptions, CO2 emissions and energy consumptions shown were determined according to the European Regulation (EC) 715/2007 in the version applicable at the time of type approval. The figures refer to a vehicle with basic configuration in Germany and the range shown considers optional equipment and the different size of wheels and tires available on the selected model.

 

The CO2 efficiency specifications are determined according to Directive 1999/94/EC and the European Regulation in its current version applicable. The values shown are based on the fuel consumption, CO2 values and energy consumptions according to the NEDC cycle for the classification.

 

For further information about the official fuel consumption and the specific CO2 emission of new passenger cars can be taken out of the „handbook of fuel consumption, the CO2 emission and power consumption of new passenger cars“, which is available at all selling points and at https://www.dat.de/angebote/verlagsprodukte/leitfaden-kraftstoffverbrauch.html.

Дознајте повеќе

Потрошувачка на гориво и емисија на CO2.

 • BMW M235i xDrive Gran Coupé:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 7,8–7,1
  Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 177–162

  BMW 220i xDrive:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 7,3–6,5
  Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 166–149

  Официјалните податоци за потрошувачката на гориво, емисијата на CO2, потрошувачката на електрична енергија се одредени со прописите за мерење и во согласност со регулативата (EU) 715/2007 која се применува при хомологација на возилото. WLTP бројките (според тестот за Светска хомологација на лесни возила) ги земаат во предвид секоја дополнителна опрема. За ново одобрените возила од 01.01.2021, официјалните спецификации се достапни само согласно WLTP. Дополнителни информации за NEDC и WLTP методите на мерење можете да побарате на www.bmw.de/wltp