BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја тричетвртински фронтален поглед во возење
ИзведбаДо 510 кс (375 kW)
Тип на мотори и горивоБензинДизел

X3 M

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја тричетвртински фронтален поглед во возење

BMW X3 M Автомобили

ИзведбаДо 510 кс (375 kW)
Тип на мотори и горивоБензинДизел
X3 MBMW X3 M Автомобили

BMW X3 M Competition, BMW X3 M, BMW X3 M40i и BMW X3 M40d.

Адреналинско задоволство во возењето за секој терен: BMW X3 M Automobiles испраќа вибрации кои едноставно се зголемуваат со нивниот експресивен дизајн. Сепак, комбинацијата на ексклузивност и ефикасност е она што навистина го дефинира неговиот независен, спортски карактер. BMW X3 M инспирира со чиста мотоспортска ДНК и моќна возна динамика на врвно ниво – и ова се зголемува уште повеќе во BMW X3 M Competition, што резултира со максимални перформанси и ексклузивност со неговите 510 кс (375 kW) и одбрани М - специфични карактеристики. BMW X3 M40i и BMW X3 M40d имаат подеднакво спортски карактери и импресионираат со нивната совршено изблансирана рамнотежа на возна динамика, удобност и ефикасност заедно со високо ниво на секојдневна практичност.

BMW X3 M Competition:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирана): 11.0–10.6
Емисии на CO2 во g/km (комбинирани): 251–241

 

BMW X3 M:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирана):  11.0–10.6
Емисии на CO2 во g/km (комбинирани):  251–241

 

BMW X3 M40i:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирана): 9.5–8.7
Емисии на CO2 во g/km (комбинирани): 217–199

 

BMW X3 M40d:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирана):  7.3–6.6
Емисии на CO2 во g/km (комбинирани): 192–173

 

Дознајте повеќе

THE BMW X3 M АВТОМОБИЛИ ВО СПОРЕДБА.

Најважните факти за изведбата на едно место: погонска единица, суспензија и излезна моќ на моторот.

BMW X3 M Competition

Максимална возачка динамика и највисок ексклузивитет.
 • BMW M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндарски бензински мотор со висока изведба
 • M xDrive погон со Active M диференцијал и 8-брзински M Steptronic менувач на брзини со Drivelogic функционалност
 • Ексклузивни елементи на M Competition дизајн во високосјајна црна боја
 • 375 kW/510 кс, 650 Nm, 0–100 km/h in 3.8 s
BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја тричетвртински фронтален поглед

BMW X3 M

Возачка динамика на највисоко ниво.
 • BMW M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндарски бензински мотор со висока изведба
 • M xDrive погон со Active M диференцијал
 • 8-брзински M Steptronic менувач на брзини со Drivelogic функционалност
 • 353 kW/480 кс, 620 Nm, 0–100 km/h за 4.0 s
BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 Alpine White бела боја три-четвртински фронтален поглед

BMW X3 M40i

Исклучително избалансирана изведба и погодност за секојдневието.
 • BMW M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндарски бензински мотор
 • Интелигентен погон на сите тркала BMW xDrive
 • 8-брзински Steptronic менувач на брзини
 • 265 kW/360 кс, 500 Nm, 0–100 km/h за 4.9 s
BMW X3 M40i G01 LCI Facelift три четвртински фронтален поглед

BMW X3 M40d

Моќ и ефикасност без намалување на другите функции
 • BMW M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндарски дизел мотор
 • Интелигентен погон на сите тркала BMW xDrive
 • 8-брзински Steptronic менувач на брзини
 • 250 kW/340 кс, 700 Nm, 0–100 km/h за 4.9 s
BMW X3 M40d G01 LCI Facelift три четвртински фронтален поглед
 • BMW X3 M Competition
 • BMW X3 M
 • BMW X3 M40i
 • BMW X3 M40d

BMW X3 M COMPETITION – ГЛАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРОИЗВОД

Динамика на возење и карактеристики на дизајн на BMW X3 M Competition.

BMW X3 M Competition ги персонифицира врвните перформанси на BMW X3 M автомобилите. Неговиот BMW M TwinPower Turbo 6-цилиндричен бензински мотор со високи перформанси развива 510 КС (375 kW) и импресивен вртежен момент од 650 Nm. Покрај бројните технологии кои произлегуваат од мотоспортот, моќниот мотор обезбедува импресивно забрзување од 0 до 100 km/h за само 3,8 секунди и обезбедува уживање во возењето типично за M до крајни граници и – благодарение на неговиот вистински X карактер – на секој терен. Со своите мускулести пропорции, BMW X3 Competition е израз на атлетско присуство. Овој впечаток го зајакнуваат специфичните елементи на дизајнот на M Competition во високо-сјајна црна боја и карбонските куќишта за ретровизорите. Во кабината, смелите M карактеристики се комбинирани со луксузни детали за да создадат спортска и ексклузивна атмосфера.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја возење тричетвртински заден поглед под низок агол
BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 BMW M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндричен бензиски мотор поглед одблизу

BMW M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндричен бензиски мотор со високи перформанси

M TwinPower Turbo линискиот 6-цилиндричен бензински мотор се карактеризира со супериорна испорака на моќност и впечатлив карактеристичен звук на моторот M. Двата турбополначи со едно куќиште, директното високо-прецизно вбризгување, целосно променливата контрола на вентилот и променливата контрола на брегаста осовина обезбедуваат извонредни перформанси со 510 КС (375 kW) и 650 Nm вртежен момент.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја фронтален поглед вртење по свиок М специфична суспензија

М специфична суспензија

M специфичната адаптивна суспензија  го истакнува големиот динамичен потенцијал на возилото. Режимот на возење COMFORT лесно ги измазнува нерамните површини на патиштата. Режимот SPORT е совршен за селски патишта и нерамни тркачки патеки. Бескомпромисно директен, SPORT+ гарантира особено прецизно искуство на возење дури и на тркачки патеки.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја заден поглед под низок агол М xDrive

M xDrive

BMW M xDrive со Active M Differential гарантира максимална тракција и динамика на возење за секојдневно возење, како и на тркачка патека. Специфичната M технологија ја комбинира типичната агилност на погонот на задните тркала со контролата на погонот на сите тркала. Можете да изберете помеѓу погонските варијанти 4WD и 4WD Sport.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 M Carbon прецизен амортизер одблиску капак на моторот

M Carbon прецизен амортизер

Предната потпора на M Carbon амортизерите ја зголемува цврстината на предницата и придонесува за поголема  прецизност во управувањето. Пластичната компонента засилена со јаглеродни влакна со врвен квалитет е исклучително лесна и создава вистинска атмосфера за моторни спортови кога хаубата е горе. На овој начин и овде особено добро се изразува спортскиот потенцијал.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 централна конзола ентериер 8-брзински M Steptronic менувач на брзини со Drivelogic

8-брзински M Steptronic менувач на брзини со Drivelogic

8-брзинскиот M Steptronic менувач со Drivelogic нуди бројни опции за менување на брзини: исклучително динамичен или особено удобен и рамномерен. Можете да менувате рачно со помош на рачката на менувачот или лопатките за менување на воланот и да ја прилагодите брзината на менување на автоматскиот менувач со помош на Drivelogic.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 M Servotronic кокпит со М кожен волан

M Servotronic

Во секоја ситуација на возење, M Servotronic ја испорачува вистинската моќност на управувањето, со прилагодување за да одговара на моменталната брзина на возење. Дополнително, тој дава директно и прецизно чувство на управување при секоја брзина. Системот е специјално калибриран за линијата M и нуди три различни поставки кои можат да се изберат преку M поставката.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 M Комбинирани сопирачки во сина боја одблиску

M Комбинирани сопирачки

Благодарение на употребата на различни материјали, сопирачките M Compound постигнуваат извонредни вредности на забавување и се исклучително стабилни и многу издржливи. Тие тежат и помалку, што позитивно влијае на агилноста, динамиката и забрзувањето. Сините метални сопирачки стеги со ознака M се белег на овие M специфични сопирачки со високи перформанси.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја М Sport издувен систем поглед од назад

М Sport издувен систем

Издувниот систем M Sport дава динамичен звук што може да се модифицира преку интегрираниот механизам на издувниот вентил. Програмите SPORT и SPORT+, кои можат да се изберат преку копчињата Driving dynamics, се нагласени со уште поинтензивен звук на моторот, додека програмата ориентирана кон удобност дава приоритет на подискретна акустика на моторот.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја дизајн на предница фронтален поглед

Дизајн на предница

Предницата на BMW X3 M Competition го нагласува огромниот потенцијал на овој автомобил со високи перформанси. Препознатливата бубрежна решетка М со двојни пречки во црна сјајна боја со логото на моделот зрачи со воздушен авторитетен спортски дух. Се граничи со особено тесно извајани светлосни цевки со опционален BMW Laserlight, кои дополнително го нагласуваат динамичниот изглед. Моќните, трапезоидни отвори за воздух со интегрирани воздушни завеси го заокружуваат целокупниот спортски впечаток што го создава возилото.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја 21-инчни М тркала од лесна легура со V-краци во стил 765 М одблизу

21-инчни М тркала од лесна легура со V-краци во стил 765 М Bicolour Black со мешовити гуми

21-инчни М тркала од лесна легура со V-краци во стил 765 М Bicolour Black со мешовити гуми, висок сјај, големина на предни тркала 9.5J x 21 со 255/40 ZR21 гуми и големина на задни тркала 10J x 21 со 265/40 ZR21 гуми.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 M Sport седишта ентериер

M Sport седишта

Мулти-прилагодливите M Sport седишта со карактер на индивидуално контурирано седиште и делумно интегриран потпирач за глава обезбедуваат одлична странична поддршка за вас и за вашиот совозач. Дополнително, ширината на потпирачот за грб може индивидуално да се прилагоди. Нивниот специјален дизајн со осветлено лого M ги истакнува спортските способности на возилото.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја дизајн на задница поглед од назад

Дизајн на задница

Со широкиот, ниско поставен став, целосните LED задни светла со нивниот специфичен 3D изглед и вертикалните рефлектори распоредени под нив, задницата на BMW X3 Competition силно се истакнува. Опционалниот карбонски заден дифузер и спортскиот издувен систем М со двете впечатливи двојни издувни цевки ги нагласуваат гените за мотоспорт на возилото и дополнително го подобруваат динамичниот изглед на овој автомобил со високи перформанси.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 M кожен волан кокпит

M кожен волан

Кожниот волан M со лопатки за менување и контурирани потпирачи за палци обезбедува директно, атлетско искуство во управувањето и максимална контрола. Интегрираната мултифункционалност овозможува работа на различни мултимедијални системи и системи за помош. Црвените копчиња M1/M2 може да се користат за пристап до две претходно поставени конфигурации на M Drive.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 Frozen Marina Bay сина металик боја 21-инчни М карбонски куќишта за ретровизори

М карбонски куќишта за ретровизори

M Carbon куќиштата на ретровизорите со типичен М дизајн со двојни мостови  го нагласуваат моќниот, спортски дизајн на возилото.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 М внатрешни облоги „Carbon Fibre“ на ентериерот

М внатрешни облоги „Carbon Fibre“

М внатрешни облоги „Carbon Fibre“ на таблата со инструменти и на вратата со завршна обработка со нагласени украси Pearl Chrome нијанса.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 M високосјајни Shadow Line детали

M високосјајни Shadow Line детали

Високосјајната линијата на детали M Shadow Line вклучува бројни детали за надворешната опрема во црна боја со висок сјај: ленти за обложување на страничните рамки, лајсни за прозорците, куќиштата на ретровизорите, триаголникот и основа, облогите на Б и Ц столбовите и шините на прозорците на задните врати.

BMW X3 M – ГЛАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРОИЗВОД

Динамика на возење и карактеристики на дизајнот на BMW X3 M.

Уникатен X карактер и спортска динамика на возење од највисок калибар: BMW X3 M ги отелотворува овие атрибути на секој километар со својата вистинска тркачка ДНК. Опремен со моќни 480 КС (353 kW) со високи перформанси, BMW M TwinPower Turbo 6-цилиндричен бензински мотор, M xDrive на сите тркала и Active M диференцијал, ова извонредно возило за спортска активност (SAV) гарантира перформанси со адреналински набој како на патиштата така и на тркачките патеки. Силните пропорции и експресивните М дизајнерски елементи го поткрепуваат динамичниот карактер на овој X модел. Внатре, акцентите како што се M кожниот волан, M рачката на менувачот и спортските седишта за возачот и совозачот даваат спортска и ексклузивна целокупна слика.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 Alpine White бела боја тричетвртински страничен поглед
BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 BMW M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндарски бензиски мотор поглед одблиску

BMW M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндарски бензиски мотор со високи перформанси

M TwinPower Turbo линискиот 6-цилиндричен бензински мотор се карактеризира со супериорна испорака на моќност и впечатлив карактеристичен звук на M моторот. Два турбополначи со едно куќиште , директното високо-прецизно вбризгување, целосно променливата контрола на вентилот и променливата контрола на брегастата осовина обезбедуваат извонредни перформанси со 480 КС (353 kW) и импресивни 620 Nm вртежен момент.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 Alpine White M специфична суспензија поглед однапред при вртење на свиок

M специфична суспензија

Специфичната адаптивна M суспензија  го истакнува големиот динамичен потенцијал на возилото. Режимот на возење COMFORT лесно ги измазнува нерамните површини на патиштата. Режимот SPORT е совршен за селски патишта и нерамни тркачки патеки. Бескомпромисно директен, SPORT+ гарантира особено прецизно искуство на возење дури и на тркачки патеки.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 M xDrive Alpine White бела боја страничен поглед одназад под низок агол

M xDrive

BMW M xDrive со Active M диференцијал гарантира максимална тракција и динамика на возење за секојдневното возење, но и на тркачка патека. Специфичната M технологија ја комбинира типичната агилност на погонот на задните тркала со контролата на погонот на сите тркала. Можете да изберете помеѓу погонските варијанти 4WD и 4WD Sport.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 8-брзински M Steptronic менувач со Drivelogic M избирач на брзини прекинувач ентериер

8-брзински M Steptronic менувач со Drivelogic

8-брзинскиот M Steptronic менувач со Drivelogic нуди бројни опции за менување на брзини: исклучително динамичен или особено удобен и рамномерен. Можете да менувате рачно со помош на рачката на менувачот или лопатките за менување на воланот и да ја прилагодите брзината на менување на автоматскиот менувач со помош на Drivelogic.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 M Servotronic

M Servotronic

Во секоја ситуација на возење, M Servotronic ја испорачува вистинската моќност на управувањето, со прилагодување за да одговара на моменталната брзина на возење. Дополнително, тој дава директно и прецизно чувство на управување при секоја брзина. Системот е специјално калибриран за линијата M и нуди три различни поставки кои можат да се изберат преку M поставката.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 M Compound сопирачки во црвена боја поглед одблизу

M Compound сопирачки

Благодарение на употребата на различни материјали, сопирачките M Compound постигнуваат извонредни вредности на забавување и се исклучително стабилни и многу издржливи. Тие тежат и помалку, што позитивно влијае на агилноста, динамиката и забрзувањето. Црвените високосјајни сопирачки стеги со ознака M се белег на овие M специфични сопирачки со високи перформанси.

Alpine White бела боја дизајн на предница фронтален поглед

Дизајн на предница

Во центарот на предниот дел е препознатливата М бубрежна решетка  со двојни пречки во црна боја со висок сјај. Импресивно тесните светлосни цевки со адаптивни LED фарови се чини дека се стеснуваат кон типичната М решетка на ладилникот  и го заокружуваат динамичниот изглед. Надополнување на овој впечаток се трапезоидните влезови за воздух со шестоаголна структура кои обезбедуваат дополнителна вентилација за М моќната единица со високи вртежи.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 Alpine White бела боја Uni 20" M тркала од лесна легура со двојни краци во стил 764 M поглед одблизу

20" M тркала од лесна легура со двојни краци во стил 764 M Orbit Grey боја со мешовити гуми

21-инчни М тркала од лесна легура со V-краци во стил 765 М Bicolour Black со мешовити гуми, висок сјај, големина на предни тркала 9.5J x 21 со 255/40 ZR21 гуми и големина на задни тркала 10J x 21 со 265/40 ZR21 гуми.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 М надворешни ретровизори

М надворешни ретровизори

Аеродинамички оптимизираните M надворешни ретровизори се значаен дел од спортскиот и динамичен M дизајн. Прицврстени за каросеријата со дизајнирана основа со двоен мост, тие ја нагласуваат прекрасната естетика на возилото и пренесуваат чувство на прецизно инженерство до последниот детал. Дополнителните LED индикатори се совршено вградени во долг, тесен жлеб.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 Alpine White боја заден поглед

Дизајн на задница

Прогресивно извајаниот заден дел на BMW X3 M укажува на потенцијалот содржан во ова возило. Прекрасните целосно LED задни светла во изразен 3D изглед и вертикалните рефлектори распоредени под нив додаваат дополнителен спортски изглед на задницата. Овој атлетски впечаток го заокружува дизајнот на импозантниот заден дифузер со впечатливи двојни издувни цевки во хромирана нијанса и интегрираниот M спортски издувен систем.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 М кожен волан кокпит

М кожен волан

Кожниот волан M со лопатки за менување и контурирани потпирачи за палци обезбедува директно, атлетско искуство во управувањето и максимална контрола. Интегрираната мултифункционалност овозможува работа на различни мултимедијални системи и системи за помош. Црвените копчиња M1/M2 може да се користат за пристап до две претходно поставени конфигурации на M Drive.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 M Sport седишта ентериер

M Sport седишта со карактер на индивидуално контурирано седиште

Мулти-прилагодливите M Sport седишта со карактер на индивидуално контурирано седиште и делумно интегриран потпирач за глава обезбедуваат одлична странична поддршка за вас и за вашиот совозач. Дополнително, ширината на потпирачот за грб може индивидуално да се прилагоди. Нивниот специјален дизајн со осветлено лого M ги истакнува спортските способности на возилото.

BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021 М прекинувач на избирач на брзини

М прекинувач на избирач на брзини

Осветлениот прекинувач на M менувачот на брзини има специфична шема на прекинувачот M и одлична оперативност. Во рачниот режим „S“, возачот може рачно да ги менува брзините со помош на рачката на менувачот или лопатките за менување брзини; во режимот „D“, менувањето се врши автоматски. Подвижниот прекинувач Drivelogic овозможува избор на три M специфични програми за смена.

BMW X3 M40i И BMW X3 M40d – ГЛАВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПРОИЗВОДОТ

Динамика на возење и карактеристики на дизајн на BMW X3 M40i и BMW X3 M40d.

Духот на авантурата влегува во нова ера на удобност и ефикасност: со ексклузивни карактеристики за надворешноста и ентериерот, како што е пакетот M Aerodynamics и мноштво импресивни технолошки моменти, BMW X3 M40i и BMW X3 M40d ја зајакнуваат нивната спортска ДНК – и испорача возбудлива динамика на возење на кој било терен.

BMW X3 M40i G01 LCI Facelift 2021 Malachite зелена металик боја тричетвртински фронтален поглед во стоење
BMW X3 M40i G01 LCI Facelift 2021 BMW M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндричен мотор

BMW M TwinPower Turbo 6-цилиндрични мотори.

BMW X3 M40i се напојува од трилитарски 6-цилиндричен бензински мотор со BMW M TwinPower Turbo технологија. Со моќност од 260 kW (354 КС) и максимален вртежен момент од 500 Nm, има спортски перформанси на возење. Забрзува од 0 до 100 km/h за само 4,8 секунди. BMW X3 M40d доаѓа со 6-цилиндричен дизел мотор со моќност од 240 kW (326 КС) и максимален вртежен момент од 700 Nm. Забрзува од 0 до 100 km/h за само 4,9 секунди.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift 2021 Malachite Green зелена металик боја M Sport суспензија фронтален поглед во возење

М Sport суспензија

Суспензијата M Sport се истакнува со подинамична суспензија со построги поставки на амортизерите. Исто така, има умерено повисока константа на пружината и поцврсти стабилизатори. Во комбинација едни со други тие резултираат со уште подиректен дизајн на суспензијата, кој овозможува изразито спортски стил на возење.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift 2021 8-брзински Steptronic Sport менувач прекинувач за избирач на брзини ентериер

8-брзински Steptronic Sport менувач

8-брзинскиот Steptronic Sport менувач нуди неверојатно спортски промени на брзините. Без разлика дали се автоматски или рачни со користење на рачката на менувачот или лопатките за менување брзини – за удобно возење или неверојатно динамично возење. Во режимот SPORT и со рачката на менувачот во левата положба S/M, менувачите на брзини се конфигурирани за максимални перформанси.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift 2021 Variable спортско управување М кожен волан

Variable спортско управување

Променливото спортско управување со Servotronic создава директен и агилен одговор на управувањето и гарантира помалa потребa од физички напор за вртење на тркалото. Тој реагира на аголот на воланот со различни соодноси на воланот. Ова го подобрува управувањето при подинамично возење и го намалува напорот потребен за управување при паркирање и вртење.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift 2021 Malachite зелена металик боја М Sport диференцијал заден поглед

M sport диференцијал

М Sport диференцијалот  ја оптимизира влечната сила и стабилноста при возење при менување ленти или забрзувањето  при излез од свиок, при свиоци со големи брзини или на различни површини на патот. Влечната моќ е оптимизирана со помош на електронски управуван уред кој ја намалува разликата во брзината на вртежите помеѓу задните тркала.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift 2021 Malachite зелена металик боја М Sport сопирачка тркало одблиску

М Sport сопирачка

Сопирачката M Sport има фиксни стеги со четири клипови напред и пловечки стеги со еден клип назад во сина металик боја (опционално во црвена металикбоја ) при што логото M е  внатрешно вентилирано и има поголеми дискови на сопирачките за да се обезбедат извонредни перформанси на сопирањето. Прилагоден на многу високиот динамички потенцијал на возилото, овозможува и исклучителен атлетски стил на возење и одлично сопирање на влажни површини.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift 2021 Malachite зелена металик боја M40i специфични елементи на дизајн фронтален поглед

BMW X3 M40i и X3 M40d специфични елементи на дизајн

Дизајнот на BMW X3 M40i и BMW X3 M40d искажува чиста динамика и атлетска елеганција. Овој ефект на надворешноста го создаваат дизајнерските елементи специфични за М, како што се бубрежната решетка М со лого M и двојни пречки во црна сјајна боја,  M црни надворешни куќишта за ретровизори и опционалните 21-инчни сјајни M тркала од лесна легура, сето тоа заокружено со истакнати издувни цевки со облоги во слободна форма во црна хромирана боја во стил „Two Teeth“. Во внатрешноста, M кожениот волан со карактеристични контрастни шевови и спортските седишта за возачот и совозачот го истакнуваат спортскиот шмек.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift 2021 Malachite зелена металик боја BMW Individual фарови Shadow Line

BMW Individual фарови Shadow Line

Светлата M Shadow Line им даваат на главните фарови спортски изглед со сите хромирани елементи со завршни детали во црна боја.Темните детали совршено ја надополнуваат опционално достапната високосјајна M Shadow Line линија со проширени карактеристики.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift 2021 Malachite зелена металик боја 21-инчни M тркала од лесна легура со удвоени краци во стил 718 M

21-инчни M тркала од лесна легура со удвоени краци во стил 718 M Bicolour со мешовити гуми.

21-инчните M тркала од лесна легура со удвоени краци во стил718 M Bicolour Jet Black црна боја со мешoвити гуми и спуштени бандажи со сјаен финиш, големина на предни тркала 8.5J x 21 со 245/40 R21 гуми, големина на задни тркала со големина 9.5J x 21 со 275/35 R21 гуми.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift Malachite зелена металик боја M Aerodynamic пакет преден капак

Пакет M Aerodynamic

M Aerodynamic пакетот со M-специфичен преден капак, заден капак и странични прагови во боја на каросеријата и влошка за дифузер во црна боја со висок сјај спроведува чиста динамичност и спортски стил.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift 2021 Спортски седишта за возач и совозач

Спортски седишта за возач и совозач.

Прилагодливите спортски седишта за возачот и совозачот имаат бројни опции за рачно прилагодување, вклучително и положбата напред-назад, потпирачот за грб и аголот на седиштето. Додаток за возачот: прилагодување на ширината на потпирачот за грб. Благодарение на поголемите потпирачи за седишта и потпирачот за грб и добро дефинираните странични потпори, тие обезбедуваат одлична ергономија и висок степен на странична потпора.

BMW X3 M40i M40d G01 LCI Facelift 2021 М кожен волан

М кожен волан

Кожениот волан кој вклучува мултифункциски копчиња, значка M и интегрирано воздушно перниче од возачката страна е претставен во дизајн со засек кај кракот на 6 часот. Со обрачот на воланот во  „Walknappa“ црна кожа со контрастна опшивка во боите на М и контурирани потпирачи за палците, тој обезбедува директно, атлетско искуство во управувањето.

BMW X3 M АВТОМОБИЛИ: КОКПИТ ЗА ВОЗАЧ И ТЕХНОЛОГИИ

М специфични инструменти, концепт на работење, дигитални услуги и системи за помош на возач на BMW X3 M автомобилите.

Најсовремена мобилност и М сензација на врвно ниво: BMW X3 M автомобилите ве поддржува за време на патувањето со бројни иновативни технологии и нуди дополнителен шмек за мото-трки со ексклузивни карактеристики специфични за М. Уживајте во придобивките од интелигентните системи за помош на возачот или комуницирајте со вашето BMW користејќи го интелигентниот персонален асистент BMW Intelligent Personal Assistant. Достапни се и мноштво функции за поврзување и дигитални услуги за да ви обезбедат идеална врска до вашето BMW и светот и на тој начин да го направат вашиот живот во движење уште поудобен.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 кокпит контролен екран
BMW X3 M Автомобили F97 LCI Facelift 2021 М специфична група на инструменти

М специфична група на инструменти

Целосно дигиталната M специфична група инструменти ви нуди особено прецизен и фокусиран приказ на податоците за возењето во режимите SPORT и TRACK. На тој начин, вредностите како што се зголемениот притисок или притисокот во гумите и температурите се секогаш во видно поле, дури и на тркачката патека. Ракувањето и конфигурацијата се вршат со помош на копчето M MODE на контролната единица во централната конзола. *Достапно за BMW X3 M Competition и BMW X3 M.

BMW X3 M Автомобили F97 LCI Facelift 2021 BMW Live Cockpit Professional

BMW Live Cockpit Professional

BMW Live Cockpit Professional со функција за навигација вклучува два висококвалитетни екрани кои се состојат од контролен екран со висока резолуција од 12,3" што може да се ракува со допир и целосно дигитален екран со инструменти од 12,3". Со оперативниот систем BMW Operating System 7 може да се ракува и преку контролерот на допир iDrive.

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 M Setup контролен екран

M Setup

M Setup* ви овозможува да конфигурирате различни параметри за динамиката на возењето, како што се карактеристиките на моторот, суспензијата и воланот, поставката M xDrive или интензитетот на контролата Dynamic Stability Control (DSC) според вашите индивидуални барања.
*Достапно за BMW X3 M Competition и BMW X3 M

BMW X3 M Автомобили F97 G01 LCI Facelift 2021 BMW Head-Up екран

BMW Head-Up екран со М специфични функции

BMW Head-Up екранот во боја со M специфични функции ги проектира сите информации релевантни за патувањето директно во вашето видно поле. Со притискање на едно копче можете да преминете кон М специфичниот екран кој вклучува индикатор за брзина, вртежи во минута како крива на динамички опсег со менувачки светла што го покажуваат оптималниот момент за менување брзина, како и совети за навигација.
* Достапно само во BMW X3 M Competition и BMW X3 M.

BMW X3 M Автомобили 2021 F97 Контролна табла на централната конзола

Контролна табла на централната конзола

Во лесно достапната контролна табла на централната конзола  копчето M MODE* под копчето Start/Stop ви овозможува да ја промените содржината на екранот. Копчето SETUP* нуди уште поголем избор за конфигурирање на карактеристиките на возилото. Го отвора менито за индивидуални прилагодувања на динамиката на возење. Дополнителните копчиња ги исклучуваат или вклучуваат поединечните системи за помош. *M MODE и SETUP се достапни за BMW X3 M Competition и BMW X3 M.

BMW X3 M Автомобили 2021 F97 G01 LCI црвено Старт/Стоп копче

Црвено Старт/Стоп копче

Црвеното копче Старт/Стоп* овозможува палење на моторот без користење на клучот откако возилото е отклучено. Може да се користи и за запирање на моторот. Клучот од возилото се препознава автоматски, без да мора да го вметнете. *Црвеното копче Старт/Стоп е достапно за BMW X3 M Competition и BMW X3 M.

BMW X3 M Автомобили F97 G01 LCI Facelift 2021 Интеграција на смартфон Контролен екран

Интеграција на смартфон

Зошто да останете без карактеристиките на вашиот смартфон во вашето BMW кога можете да продолжите да го користите како и обично? Со интеграцијата на смартфон, вашето возило поддржува Apple CarPlay и Android Auto преку безжична врска помеѓу вашиот смартфон и возилото. Ова ви овозможува практично да користите познати функции и различни апликации во возилото.

BMW X3 M Автомобили F97 G01 LCI Facelift 2021 Driving Assistant Professional Контролен екран

Driving Assistant Professional

Driving Assistant Professional нуди оптимална удобност и безбедност при критични или монотони сообраќајни ситуации. Освен содржината на Driving Assistant, тој вклучува и Steering and Lane Control Assistant (Асистент за управување и контрола на ленти) со проширени функции, Lane change и Emergency Stop Assistant (Асистент за промена на ленти и итно запирање) и Lane Keeping Assistant (Асистент за држење лента) со активна заштита од страничен судир.

BMW X3 M Автомобили F97 G01 LCI Facelift 2021 Parking Assistant Plus Контролен екран

Parking Assistant Plus

Parking Assistant Plus го олеснува паркирањето и маневрирањето со возилото. Помеѓу другото, се одликува со системот Surround View вклучувајќи горен поглед, панорамски поглед, далечински приказ 3D, како и странично помагало за паркирање, функцијата за итно сопирање Active Park Distance Control, Parking Assistant со надолжно и странично водење и Reversing Assistant (Помошник за рикверц).

ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ ЗА АВТОМОБИЛИТЕ BMW X3 M

BMW X3 M Competition и други модели.

Моќност на моторот во kW на 1/min:

375 (510)/6,250

Максимален вртежен момент во Nm на 1/min:

650/2,750–5,500

Забрзување 0–100 km/h во s:

3.8

Потрошувачка на гориво (комбинирана) во l/100 km:

11.0–10.6

BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021 технички податоци
BMW тркала и пневматици ЕУ ознака на пневматик одблизу

BMW ТРКАЛА И ПНЕВМАТИЦИ.

Ги подложуваме пневматиците за нашите возила на строги тестови со дури до 50 различни критериуми за квалитет – значително повеќе отколку што е пропишано со еднообразната регулатива за ознаки на пневматици што се применува во Европа. Овде ќе ги најдете сите информации за особините на пневматиците што се употребуваат во BMW.
BMW X3 M Individual F97 LCI Facelift 2021 Grigo Telesto тричетвртински фронтален поглед
BMW X3 M Individual F97 LCI Facelift 2021 Grigo Telesto тркала од лесна легура поглед одблиску
BMW Individual облоги на ентериер со Piano завршни детали на панелот со инструменти BMW X3 M F97 LCI Facelift 2021

BMW INDIVIDUAL ЗА BMW X3 M

BMW X3 M инспирира со атлетски дизајн со впечатливо присуство и возна динамика што го одзема здивот. Ексклузивните опции за опрема од BMW Individual ви овозможуваат дополнително да го нагласите уникатниот карактер на ова исклучително возило. Можете да изберете помеѓу бројни брилијантни бои на BMW Individual, како што е Grigio Telesto илустриран овде, кој покажува доминантен изглед. Во внатрешноста, M спортските седишта во најдобрата кожа создаваат спортски и елегантен амбиент, на пример во целосно кожен ентериер BMW Individual 'Merino' Tartufo со делумна перфорација. Извонредниот севкупен впечаток го комплетираат висококвалитетните внатрешни украсни лајсни на BMW Individual „Carbon Fibre“ со завршни детали во Pearl Chrome бисерно сива боја.

BMW X3 АВТОМОБИЛИ: BMW М PERFORMANCE ДЕЛОВИ.

Екстра спортска опрема за BMW X3 M Competition и BMW X3 M.

BMW X3 M Competition и BMW X3 M се издвојуваат благодарение на нивниот исклучително спортски и динамичен дизајн. Со висококвалитетните опции на BMW M Performance деловите, дополнително го подобрувате спортскиот карактер на возилото и ја нагласувате неговата способност за високи перформанси со дополнителни акценти специфични за М.

M Performance бубрежна решетка BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021

M Performance бубрежна решетка од карбонски влакна

Покажете го вашиот стил: рамката на M Performance бубрежната решетка е изработена од врвни карбонски влакна. За особено елегантен, спортски и индивидуален изглед.

Одете до производот
M Performance предни отвори за влез на воздух BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021

M Performance предни отвори за влез на воздух од карбонски влакна

Покажете решителен став:  M Performance отворите за влез на воздух изработени од 100% карбонски влакна додаваат препознатлив спортски допир на предниот дел на возилото.

Одете до производот
M Performance надворешни куќишта за ретровизори BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021

M Performance надворешни куќишта за ретровизори од карбонски влакна

M Performance надворешните куќишта за ретровизори се изработени од 100% карбонски влакна и се внимателно рачно изработени.

Одете до производот
M заден дифузер од карбонски влакна BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021

M заден дифузер од карбонски влакна

Задниот M дифузер од карбонски влакна креира уште подинамичен изглед и на возилото му дава уште помажествен и поимпресивен изглед.

Одете до производот
M Performance волан pro BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021

M Performance волан pro.

Со својата впечатлива форма и препознатливата Alcantara кожа од која е изработена област за држење со рацете, воланот обезбедува непогрешлива атмосфера на мотоспорт во кокпитот.

Одете до производот
M Performance капак за антена од арамидни влакна BMW X3 M Competition F97 LCI Facelift 2021

M Performance капак за антена од арамидни влакна

Во исто време и визуелен и функционален белег на покривот на возилото: арамидниот капак за антена M Performance.

Одете до производот
BMW X3 2021 G01 LCI Facelift Malachite зелена боја

X3

BMW X3 е возило за спортска активност (SAV) со многу таленти. Тоа е типичен член на семејството BMW X што ги комбинира спортскиот дух и комфорот со ефикасноста, разновидноста и иновативните технологии: супериорен придружник за секоја пригода.

АПЛИКАЦИЈА BMW BROCHURE

Смартфон со апликацијата BMW Brochure

Искусете го светот на BMW интерактивно на вашиот паметен телефон или таблет. Апликацијата BMW Brochure ги содржи дигиталните брошури за сите актуелни модели на BMW. Уживајте во детални информации за производот, брилијантни слики, спектакуларни видеа и фасцинантни приказни за позадина на BMW по ваш избор. И, се разбира, тука ќе најдете и детали за дизајнот, опциите за опрема, услугите и технологиите на BMW X3 M Competition, BMW X3 M, BMW X3 M40i или BMW X3 M40d.

 

СЕРВИС И ПОМОШ ЗА BMW X3 M АВТОМОБИЛИТЕ

BMW поддршка за корисници

БИ САКАЛЕ ЛИ ЛИЧНА КОНСУЛТАЦИЈА?

Ако имате прашања, ви требаат дополнителни информации или сакате конкретни понуди за BMW X3 M Competition, BMW X3 M, BMW X3 M40i или BMW X3 M40d, ве молиме контактирајте со партнер на BMW во вашата област. Нашиот професионален сервисен персонал на BMW со задоволство ќе ви даде индивидуален совет по телефон или директно на лице место.

BMW УСЛУГИ ЗА АВТОМОБИЛИТЕ BMW X3 M

Сервисни понуди и пакети за BMW X3 M Competition, BMW X3 M, BMW X3 M40i или BMW X3 M40d.

BMW ги поставува стандардите во сервисот и е секогаш тука за вас и вашиот BMW X3 M автомобил. Со помошта за дефекти и незгоди на BMW, нашите експерти се достапни за вас деноноќно за итни случаи - 365 дена во годината. Благодарение на иновативните BMW Teleservices, вашиот BMW X3 M Automobile автоматски го известува вашиот BMW сервисен партнер за потребите за одржување и дефекти, за тој да може самостојно да ве контактира. Со BMW Service Inclusive, овие и сите други услуги се финансиски покриени за временскиот период по ваш избор. Обезбедете повеќе време за важните работи во вашиот живот: Со широкиот опсег на услуги што ги нуди BMW, секогаш сте на сигурно.
BMW Service Inclusive Жена пред продажен салон на BMW

BMW Service Inclusive

Само опуштете се и концентрирајте се на она што е навистина важно – уживајте во спортското возење со вашиот BMW X3 M Competition, BMW X3 M, BMW X3 M40i или BMW X3 M40d. Со BMW Service Inclusive, можете да го направите токму тоа. Со еднократно плаќање, ги добивате сите вклучени услуги и задачи за одржување за период по ваш избор.

Дознајте повеќе
BMW Teleservices Жена гледа во нејзиниот смартфон и ја отвора вратата на нејзиното BMW

BMW Teleservices.

Со иновативните Teleservices на BMW ConnectedDrive, вашиот BMW X3 M Automobile ви помага да останете трезвени: кога е потребно одржување или во случај на дефект, тој му гидава на вашиот омилен BMW сервисен партнер сите релевантни податоци за возилото. Вашиот сервисен партнер потоа ќе ве контактира за да закажете средба. Така, можете да се потпрете на брза и директна услуга и не мора да размислувате за сè сами. Единствениот услов: да сте го регистрирале вашиот BMW X3 M Competition, BMW X3 M, BMW X3 M40i или BMW X3 M40d на  онлајн на порталот BMW ConnectedDrive и да имате избран  сервисен партнер. Откријте сега како BMW Teleservices може да донесе поголема удобност во вашиот живот.

BMW Помош на пат Жена пред BMW

BMW Помош на пат

Бесплатната услуга BMW Roadside Assistance (Помош на пат) е достапна за сите возачи на BMW деноноќно, 365 дена во годината. Еден повик и нашите експерти ви се на услуга, или на телефон или на местото на настанот доколку е потребно.

Дознајте повеќе

Потрошувачка на гориво и емисии на CO2 на BMW X3 M автомобилите

BMW X3 M Competition:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 11.0–10.6
Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 251–241

BMW X3 M:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 11.0–10.6
Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 251–241

BMW X4 M40i:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 9.5–8.7
Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 217–199

BMW X4 M40d:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 7.3–6.6
Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 192–173

Официјалните податоци за потрошувачката на гориво и емисиите на CO2 беа утврдени во согласност со процедурата за задолжителна мерење и се во согласност со ЕУ Регулативата  715/2007 која важи во моментот на одобрување на типот. Во случај на опсег, бројките во WLTP ја земаат предвид секоја опционална опрема. За новотестираните возила од 01.01.2021 година, официјалните податоци повеќе не постојат според NEDC, туку само според WLTP. За повеќе информации за процедурите за мерење WLTP и NEDC, видете на www.bmw.de/wltp

Дознајте повеќе

Потрошувачка на гориво и емисии на CO2 на BMW X3 M автомобилите

 • BMW X3 M Competition:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 11.0–10.6
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 251–241

  BMW X3 M:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 11.0–10.6
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 251–241

  BMW X4 M40i:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 9.5–8.7
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 217–199

  BMW X4 M40d:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 7.3–6.6
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 192–173

  Официјалните податоци за потрошувачката на гориво и емисиите на CO2 беа утврдени во согласност со процедурата за задолжителна мерење и се во согласност со ЕУ Регулативата  715/2007 која важи во моментот на одобрување на типот. Во случај на опсег, бројките во WLTP ја земаат предвид секоја опционална опрема. За новотестираните возила од 01.01.2021 година, официјалните податоци повеќе не постојат според NEDC, туку само според WLTP. За повеќе информации за процедурите за мерење WLTP и NEDC, видете на www.bmw.de/wltp