BMW Серија 5 Седан G30 Facelift 2020 Phytonic Blue сина боја тричетвртински поглед однапред во возење
Потрошувачка на гориво, комбинирано2.3 l/100 km
Тип на мотори и горивоБензинДизелPlug-in Хибрид

THE 5

BMW СЕРИЈА 5 СЕДАН.

Потрошувачка на гориво, комбинирано2.3 l/100 km
Тип на мотори и горивоБензинДизелPlug-in Хибрид
THE 5BMW СЕРИЈА 5 СЕДАН.

BMW Серија 5 Седан е синоним за спортска деловна лимузина. На прв поглед остава впечаток на стилски спортски изглед што особено се изразува во динамичната силуета и намалениот дизајн на јазикот. Јасните површини и прецизните контури ѝ даваат на елегантната надворешност модерна и техничка атмосфера. Елегантната и функционална внатрешност ја комплетира иновативната амбиција на возилото со технологии ориентирани кон иднината и спортски елементи. Во комбинација со импресивната возна динамика и иновативните технологии, BMW Серија 5 Седан нуди удобност, самоувереност и, пред сè, врвно нивно на чисто задоволство при возењето при кратки и долги патувања.

ДИЗАЈНОТ НА BMW СЕРИЈА 5 СЕДАН.

BMW Серија 5 Седан ги води спортскиот изглед и самоувереноста на следното заедничко ниво – пред сè благодарение на типичните BMW пропорции како што се долгото меѓуоскино растојание, продолжената хауба и елегантната линија на моторот. Прецизните контури се наоѓаат во фасцинантен контраст со мазните, намалени површини и создаваат модерен, пуристичкки изглед. Особено, BMW бубрежната решетка и BMW ласерските светла му даваат на предниот дел динамичен и иновативен карактер. Предните светла се непрекинато поврзани со бубрежната решетка, што дополнително ја истакнува широчината на возилото и создава извонредна елеганција и појава што се одржува по целата должина сè до цевките со издувни гасови со слободна форма во задниот браник. Резултатот е стилски, но спортски целокупен впечаток. 

Дознајте повеќе

BMW СЕРИЈА 5 СЕДАН PLUG-IN HYBRID МОДЕЛИ.

BMW PHEV флота во движење, BMW 2er Active Tourer F45 LCI, BMW 3er Лимузина G20, BMW 3er Touring G21, BMW 5er Лимузина G30 LCI, BMW 5er Touring G31 LCI, BMW 7er Лимузина G11/G12 LCI, BMW X1 LCI F48, BMW X2 F39, BMW X3 G01 LCI, BMW X5 G05 LCI

АТРИБУТИ НА BMW СЕРИЈА 5 СЕДАН PLUG-IN HYBRID МОДЕЛИ.

Откријте ги придобивките и техничките атрибути на BMW Серија 5 седаните 520e, 530e, 530e xDrive и 545e xDrive со иновативен хибриден погон.

Најдоброто од двата света: со BMW Серија 5 Седан plug-in hybrid моделите BMW 520e**, BMW 530e**, BMW 530e xDrive** и BMW 545e xDrive**, искусувате продолжена мобилност и ефикасна динамика на возење. Откријте ги многубројните придобивки од овие иновативни BMW хибридни возила и дознајте повеќе за погонскиот концепт, возната динамика, BMW Charging и практичните дигитални услуги од BMW ConnectedDrive.
BMW Серија 5 Седан Plug-in hybrid 2021 G30 страничен поглед на BMW Wallbox

Plug-in hybrid технологијата на BMW Серија 5 Седан.

Две во совршена хармонија: B MW Серија 5 Седан plug-in hybrid-ите BMW 520e**, BMW 530e**, BMW 530e xDrive** иBMW 545e xDrive** ја комбинираат BMW eDrive технологијата на електричен погон со моќен BMW мотор со внатрешно согорување. Заедно, двете погонски единици создаваат возно искуство што ги спојува максималната ефикасност и врвното задоволство при возењето – и, во зависност од режимот на возење или без локални мисии и речиси нечујно, или со возбудливо висок вртежен момент и доволно резерви и и за подолги патувања. Во BMW 530e xDrive** и BMW 545e xDrive** моделите, погонскиот систем на сите четири тркала BMW xDrive е дополнителна гаранција за оптимална динамика и прилепување. Таканаречената рекуперација, во која кинетичката енергија се претвора во електрична енергија и се складира во батеријата за време на прикочување, дополнително дава значителен придонес кон ефикасното возно искуство.

Повеќе за BMW plug-in hybrid погонскиот склоп
BMW Серија 5 Седан Plug-in hybrid 2021 G30 тричетвртински поглед однапред во возење на улица

Режими на возење на BMW Серија 5 Седан plug-in hybrid-ите.

Потполно електрично и без емисии на патот кон работа или со моќна динамика и доволно опсег за викенд-екскурзија – BMW Серија 5 Седан хибридните возила 520e**, 530e**, 530e xDrive** и 545e xDrive** ви ги нудат сите опции на располагање. Искористете ги интелигентните режими на возење што гарантираат оптимална интеракција на мотор со внатрешно согорување и електричен мотор за секоја ситуација – и искусете ја фасцинантноста на технологијата ориентирана кон иднината и уникатното искуство при возењето.

Повеќе за интелигентните режими на возење
BMW Серија 5 Седан Plug-in hybrid 2021 G30 тричетвртински поглед однапред при полнење со модел

Полнење на BMW Серија 5 Седан plug-in hybrid-ите.

Без оглед дали сте дома или на пат: BMW Charging ви нуди приспособени решенија за полнење на вашиот BMW Серија 5 Седан со хибриден погон. Заедно со Стандардниот кабел за полнење (режим 2) за домашни штекери што е вклучен како стандардна опрема, BMW Wallbox ви нуди особено практичен, безбеден и брз метод на полнење. Smart Wallbox од нашиот партнер нуди повеќе дополнителни услуги за интелигентно полнење. Услугата за инсталација гарантира едноставно и правилно монтирање на ѕидните полначи. Flexible Fast Charger е достапен за максимална флексибилност при полнење дома и ви овозможува да го наполните вашиот BMW plug-in hybrid на секој домашен или индустриски штекер со повеќе различни адаптери. Покрај Стандардниот кабел за полнење (режим 2), со BMW Серија 5 Седан plug-in hybrid-ите е вклучен и кабел за полнење (режим 3) за јавно полнење, како и BMW Charging Card што ви нуди привлечни услови за јавно полнење.* Времето на полнење (0–100%) на BMW Серија 5 Седан моделите BMW 520e**, BMW 530e**, BMW 530e xDrive** и BMW 545e xDrive** е приближно 3,6 часа при капацитет на полнење од 3,7 kWh (BMW Wallbox, Flexible Fast Charger, јавни станици за полнење) и приближно 6,0 часа при капацитет на полнење од 2,3 kWh (домашен штекер). *понуда во зависност од пазарот

Повеќе за BMW Charging

ТЕХНОЛОГИИТЕ НА BMW СЕРИЈА 5 СЕДАН.

Информативен дисплеј BMW Серија 5 Седан G30 Facelift 2020 внатрешност кабина
Driving Assistant Professional BMW Серија 5 Седан G30 Facelift 2020 внатрешност кабина

Driving Assistant Professional.

Driving Assistant Professional нуди оптимална удобност и безбедност во критични или монотони ситуации во сообраќајот. Освен содржината на Driving Assistant (асистент при возење), вклучен е и Steering and Lane Control Assistant (Асистент за управување и контрола на лента) со проширени функции, Emergency Stop Assistant (Асистент за запирање во итни случаи) и Lane Keeping Assistant (Асистент за одржување лента) со активна заштита од страничен удар.

Reversing assistant (Асистент за возење наназад) BMW Серија 5 Седан G30 Facelift 2020 внатрешност кабина

Reversing assistant (Асистент за возење наназад).

Reversing Assistant (Асистентот за враќање наназад) ги помни последните 50 метри извозени нанапред со брзина до 35 км/ч и може да се врати наназад по истата траекторија доколку е потребно. Вие сте ослободени од управувањето и може да се фокусирате на набљудување на околината на возилото.

BMW Ласерски светла BMW Серија 5 Седан G30 Facelift 2020 Phytonic Blue сина боја поглед одблизу преден дел

BMW Ласерски светла.

Во режим на високи ласерски светла, BMW Laserlight осветлува опсег до 650 м, речиси двапати повеќе отколку конвенционалните предни светла. Подобрата видливост во мракот значително ја зголемува безбедноста. Сините акценти и „BMW Laser“ натписот ги нагласуваат технолошките стандарди и спортскиот изглед на возилото.

BMW Live Cockpit Professional BMW Серија 5 Седан G30 Facelift 2020 внатрешност кабина

BMW Live Cockpit Professional.

BMW Live Cockpit Professional со функција на навигација вклучува два висококвалитетни екрана составени од 12,3-инчен контролен екран со висока резолуција што може да се управува со допир и потполно дигитален 12,3-инчен инструмент екран. BMW Operating System 7 може да се управува и преку iDrive Touch Controller.

Интеграција на паметен телефон BMW Серија 5 Седан G30 Facelift 2020 внатрешност кабина

Интеграција на паметен телефон.

Зошто да се лишите од карактеристиките на вашиот паметен телефон во вашиот BMW кога можете да го користите како и вообичаено? Со интеграцијата на паметниот телефон, вашето возило ги поддржува Apple CarPlay и Android Auto преку безжично поврзување меѓу вашиот паметен телефон и возилото. Ова ви овозможува на практичен начин да ги користите познатите функции и различните апликации во возилото.

ВОЗНА ДИНАМИКА НА СЕРИЈА 5 СЕДАН.

Технологии на погонски склоп и шасија на дланка.

Поголема моќност, поголема контрола. Од особено економичниот 4-цилиндричен дизел мотор до карактерот со висок број вртежи и импресивниот вртежен момент на 6-цилиндричниот бензински мотор. BMW Серија 5 Седан пружа атлетски перформанс при секое патување. Со совршено усогласените технологии на погон и шасија, како што се адаптивното потпирање, Интегралното активно управување или xDrive интелигентниот погонски систем на сите четири тркала, оптималното прилепување и максималното чисто задоволство при возењето се гарантирани.
Mild hybrid технологија BMW Серија 5 Седан G30 шасија

Mild hybrid технологија BMW Серија 5 Седан.

Mild hybrid технологијата служи за да се регенерира кинетичката енергија при прикочување и го поддржува моторот со внатрешно согорување при забрзување. Ова ја намалува потрошувачката на гориво и емисиите, додека истовремено ви дава динамична предност. Mild hybrid технологијата исто така ја прави Автоматски Старт/Стоп функцијата многу побрза и многу поудобна.

BMW Серија 5 Седан G30 Facelift 2020 Phytonic Blue сина боја, тричетвртински поглед однапред додека вози на улица

Адаптивно потпирање.

Адаптивното потпирање овозможува идеално да се приспособат карактеристиките на амортизерите за да одговараат на која било возн ситуација, подобрувајќи ги удобноста на тркалата и возната динамика. Покрај стандардниот COMFORT режим за зголемена удобност при возењето, може да се избере и SPORT програма за атлетски подесувања на амортизерите.

Интегрално активно управување BMW Серија 5 Седан G30 Facelift 2020 тричетвртински поглед одзади кадар во возење

Интегрално активно управување.

Интегралното активно управување комбинира поддршка што варира во зависност од аголот на управување на предната осовина, и задните тркала што исто така придонесуваат за управувањето. При пониски брзини, овозможува полесно маневрирање и агилност со свртување на задните тркала спротивно на предните тркала. Почнувајќи околу 60-80 км/ч, задните тркала се вртат паралелно на предните тркала, за да се зголеми стабилноста и удобноста при возењето.

BMW xDrive BMW Серија 5 Седан G30 Facelift 2020

BMW xDrive.

Интелигентниот BMW xDrive погонски систем на сите четири тркала рамномерно и променливо ја распределува погонската моќ на предните и задните тркала за дополнително прилепување, возна динамика и безбедност во секоја ситуација на возење. За уште подобра агилност, електронски контролираната распределба на моќноста, на пример, го балансира наглото или недоволното свртување во кривините.

BMW СЕРИЈА 5 СЕДАН.

BMW Серија 5 Седан

 • 17-инчни тркала од лесна легура со V фелни стил 618
 • LED предни светла
 • Steptronic менувач
 • BMW Live Cockpit Professional со 12,3-инчна инструмент табла и 12,3-инчен контролен екран
 • Sport кожен волан
BMW Серија 5 Седан 540i G30 2020 Основна опрема во Sophisto Grey сива боја тричетвртински поглед однапред

Luxury Line

 • 18-инчни тркала од лесна легура со W фелни стил 632 во Reflex Silver сребрена боја
 • Завршетоци на праговите на вратите од алуминиум со натпис „Luxury Line“
 • Седишта од „Dakota“ кожа со опшивка и кожни рабови специфични за линијата
 • Инструмент табла во Sensatec црна боја
 • Завршетоци на внатрешни лајсни „Fineline“ Ridge со акцент на лајсна во Pearl Chrome
BMW Серија 5 Седан 520d xDrive G30 2020 Luxury Line во Bernina Grey сива боја тричетвртински поглед однапред

M Sport package

 • M Аеродинемаичен пакет со преден браник, странични прагови и заден браник со отвор за дифузер во Dark Shadow металик
 • 18-инчни M тркала од лесна легура со двојни фелни стил 662 M
 • M Sport потпирање
 • Спортски седишта за возачот и совозачот во платно/Alcantara комбинација со ексклузивен M изглед
 • М внатрешни лајсни во Aluminium Rhombicle Smoke Grey сива боја со акцент на лајсна во Pearl Chrome
BMW Серија 5 Седан 520d xDrive G30 2020 M Sport пакет во Alpine White бела боја тричетвртински поглед однапред
 • BMW Серија 5 Седан
 • Luxury Line
 • M Sport package

ОРИГИНАЛНИ BMW ДОДАТОЦИ И BMW M PERFORMANCE ДЕЛОВИ ЗА BMW СЕРИЈА 5 СЕДАН.

Добро чувство, познато чувство.

Сите BMW возачи уживаат во возењето како стандард. Оригинални BMW додатоци постои за да ги исполни вашите специјални желби. Ви нудиме широк избор на индивидуални дополнувања и додатоци што совршено одговараат на вашиот BMW Серија 5 Седан во квалитет, дизајн и перформанси и ви нудат максимална додадена вредност – што и да имате на ум.
BMW Серија 5 Седан G30 со BMW багажник за покрив 520

BMW багажник за покрив 520.

Модерниот багажник за покрив во црна боја со странични панели во титаниум сребрена боја има капацитет од 520 литри и е компатибилен со сите BMW системи за багажници за покрив. Поради тоа што може да се отвори од двете страни и има тројно централно заклучување на секоја страна, лесно може да се наполни и да се заклучи за да се заштити од кражба.

Кон производот
BMW облога за багажник BMW Серија 5 Седан G30

BMW облога за багажник.

Долготрајната BMW подна облога против лизгање и отпорна на влага, со поткренати рабови на сите страни и складен дизајн го штити багажникот од влага и нечистотии. Со дизајн во црна боја со украс од нерѓосувачки челик, совршено одговара на внатрешноста.

Кон производот
BMW универзален држач за сигурносно куќиште, Travel & Comfort BMW Серија 5 Седан G30

BMW универзален држач за сигурносно куќиште, Travel & Comfort.

Универзалниот држач може да се приспособи во однос на големината и е прицврстен за одделно достапниот основен носач или за опционалната опрема „Travel & Comfort“. Овозможува сигурно прицврстувањеза широк опсег на Apple или Samsung таблети со BMW сигурносно куќиште од 7 до 11 инчи. Може да се ротира за 360° и да се заклучи со посакуваниот агол.

Кон производот
M Performance преден разделник од јаглеродни влакна BMW Серија 5 Седан G30

M Performance преден разделник од јаглеродни влакна.

Дава моќни знаци: M Performance предниот разделник изработен од јаглеродни влакна создава оптимизирани аеродинамични вредности и го истакнува мажествениот изглед на возилото на особено ексклузивен начин. Индивидуален мотоспорт изглед за најстрогите барања.

Кон производот
20-инчни BMW M Performance тркала од лесна легура со двојни фелни стил 669 M BMW Серија 5 Седан G30

20-инчни BMW M Performance тркала од лесна легура со двојни фелни стил 669 M.

Висококвалитетните 20-инчни M Performance тркала од лесна легура се ковани и двобојни во Orbit Grey сива боја со ексклузивна комбинација од брусење и сјај на видливата страна и М логото. TPMS комплет летни тркала со run-flat мешани пневматици. Големина на предно тркало 8J x 20 со 245/35 R20 95Y XL RSC пневматици и големина на задно тркало 9J x 20 со 275/30 R20 97Y XL RSC пневматици.

Кон производот
M Performance волан BMW Серија 5 Седан G30

M Performance волан.

Убедливи аргументи при рака: благодарение на просторот за стисок обвиен во Alcantara кожа, M Performance воланот е особено пријатен и цврст при држење – за подиректно чувство при управувањето. Неговите впечатливи контури и централна лента од црвена кожа дополнително го акцентираат индивидуалниот тркачки стил.

Кон производот

ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ ЗА НОВИОТ BMW СЕРИЈА 5 СЕДАН.

BMW 530e Седан.

Моќност на моторот во kW (кс) при 1/мин:

135 (184)/5.000-6.500

Забрзување 0–100 км/ч во с:

5,9

Потрошувачка на гориво комбинирано во л/100км:

1,8-1,3

CO2 комбинирани емисии во г/км:

42-30

BMW Серија 5 Седан G30 технички податоци

BMW УСЛУГИ.

УСЛУГИ И АСИСТЕНЦИЈА ЗА BMW СЕРИЈА 5 СЕДАН.

BMW Service Inclusive

BMW Service Inclusive.

#whateverhappens. Сестрано безгрижно патување за електрични возила: овој пакет на yслуги ви нуди 100% транспарентност и практична едноставност на планирањето. Сами го избирате периодот од 4 или 6 години – или период од 3 години како лизинг клиент.

 • Услуга за проверка на возилото 
 • Замена на микрофилтер
 • Замена на течност за сопирачки
BMW Roadside Assistance

BMW Помош на пат.

Бесплатната услуга BMW Помош на пат им е достапна на сите BMW возачи во секое време, 365 дена во годината. Еден повик – и нашите експерти ви стојат на располагање, на телефон или на лице место ако е потребно.

Дознајте повеќе за BMW Помош на пат
Вработен во BMW советува купувач

ДАЛИ САКАТЕ ЛИЧЕН КОНСУЛТАНТ?

Доколку имате какви било прашања, барате дополнителни информации или сакате специфични понуди за BMW Серија 5 Седан, ве молиме контактирајте го BMW партнерот во вашата земја. Нашите стручни лица со големо задоволство ќе ви дадат индивидуални совети преку телефон или на лице место.

Потрошувачка на гориво и CO2 емисии.

 • BMW 530e**:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 1,8-1,3
  CO2 емисии во г/км (комбинирано): 42-30

  Официјалните вредности за потрошувачка на гориво, CO2 емисии, потрошувачка на електрична енергија и електричен опсег се определени во согласност со пропишаната постапка на мерење и се во согласност со Регулативата (EU) 715/2007 во нејзината изменета форма. WLTP вредностите ја земаат предвид секоја опционална опрема кога станува збор за опсег. За возилата од нов тип одобрен по 01.01.2021 година, постојат официјални спецификации само според WLTP. Дополнителни информации за методите на мерење според NEDC и WLTP може да се најдат на www.bmw.de/wltp.

  **На температури под 0 степени Целзиусови, потполно електричниот режим на возење на овој plug-in hybrid нема да биде достапен додека батеријата не се загрее до оперативна состојба откако возилото ќе помине неколку километри.