BMW Серија i7 G70 2022 Седан BMW Individual Oxid grey сива металик боја страничен поглед
Опсегдо 625 км*
Тип на мотори и горивоЕлектрично

THE NEW i7

BMW Серија i7 G70 2022 Седан BMW Individual Oxid grey сива металик боја страничен поглед

ПРВИОТ ПОТПОЛНО ЕЛЕКТРИЧЕН BMW i7 СЕДАН.

Опсегдо 625 км*
Тип на мотори и горивоЕлектрично
THE NEW i7ПРВИОТ ПОТПОЛНО ЕЛЕКТРИЧЕН BMW i7 СЕДАН.

Првиот потполно електричен BMW i7 спојува електрични перформанси и забава за сите сетила за да создаде незаборавно искуство во возењето.

 

 • Сценарио за добрдојде „Great Entrance Moments“
 • Кристални предни светла и осветлена BMW „Iconic Glow“ бубрежна решетка
 • Луксузна салонска атмосфера во внатрешноста со индивидуални My Modes
 • Кино доживување на 31,3" екран во задниот дел на кабината
 • 400 kW* и повеќе од 600 км* потполно електричен опсег

 

BMW i7 xDrive60*:
Потрошувачка на електрична енергија во  kWh/100 км (комбинирано, WLTP): 19,6–18,4
Електричен опсег во км (WLTP): 590–625

*Вредностите се прелиминарни

Дознајте повеќе

SUGGESTED CONFIGURATIONS FOR THE NEW BMW i7.

BMW i7 xDrive60

ESSENCE

BMW i7 xDrive60

BALANCE

BMW i7 xDrive60

SIGNATURE

*Until 03/23 only in conjunction with BMW Individual leather 'Merino' / Wool/Cashmere combination with exclusive contents Smoke White/Light Grey

**Not available in conjunction with equipment 'Multifunction seat, front' (does not apply to M sports package, M sports package Pro equipment)

***In conjunction with the M sports package and M sports package Pro: depictions of the headler may vary

Дознајте повеќе

ВОЗНА ДИНАМИКА НА НОВИОТ BMW i7.

BMW i7 Седан G70 BMW Individual Oxid сива металик боја Возна динамика видео

ПОТПОЛНО ЕЛЕКТРИЧЕН ПОГОНСКИ КОНЦЕПТ.

BMW i7 Седан G70 BMW Individual Oxid grey сива металик боја 3/4 поглед одзади паркиран пред зграда

Во новиот BMW i7 искусувате задоволство при возењето од следната генерација:

 

 • 400 kW* (544 кс*) моќност ја пренесува моќноста на патот
 • До 745 Nm* вртежен момент за максимум во динамичното забрзување
 • Од 0 до 100 км/ч за само 4,7 с* 
 • Речиси бесшумно и без локални емисии благодарение на иновативниот eDrive погонски концепт

ОПСЕГ И ПОЛНЕЊЕ НА НОВИОТ BMW i7.

ПОВЕЌЕ од 600 КМ ОПСЕГ.

BMW i7 Седан G70 BMW Individual Oxid grey сива металик боја 3/4 страничен поглед одзади на станица за полнење

Откријте ја ефикасната возна динамика на новиот BMW i7:

 

 • 625 км* електричен опсег ја достигнуваат секоја секојдневна дестинација
 • Ниска потрошувачка од само 19,6–18,4 kWh/100 км* преку технологии како рекуперација при прикочување
 • Максимална ефикасност благодарение на лесната конструкција и аеродинамичниот дизајн

DISCOVER THE BMW i7 RANGE.

Explore the long-distance range of the BMW i7. Use the setting options and you see how surprisingly far you can go, if you take just a few factors into account.
Select Model
  • Зошто има варијации во опсегот?
  • Детално
  • Општа спецификација на опсег и вредности на опсег во овој индикатор
  • Кои претпоставки се во основата на параметрите за стил на возење?

  ВРЕМЕ НА ПОЛНЕЊЕ ЗА 100 KM ОПСЕГ.

  BMW i7 xDrive60 G70 2022 тричетвртински поглед однапред со графикон за време на полнење

  Полнење дома за опсег од 100 km.

  01:38 ч – Wallbox (11 kW) 

  01:38 ч – Flexible Fast Charger (11 kW) на индустриски штекер 

  08:13 ч – Стандардно време на полнење или Flexible Fast Charger (2,3 kW) на домашен штекер

  Контактирајте го продавачот за можности за полнење
  BMW i7 xDrive60 G70 2022 тричетвртински поглед одзади со графикон за време на полнење

  Полнење во движење за опсег од 100 км.

  00:06 h – Станица за полнење со висока моќност (макс. капацитет за полнење на возило)

  00:21 ч – Станица за брзо полнење (50 kW)

  00:48 ч –AC станица за полнење (макс. капацитет за полнење на возило)

  Времето на полнење зависи од состојбата на наполнетост, амбиенталната температура, индивидуалниот профил на возење и употребата на помошни потрошувачи. Прикажаните опсези се засновани врз најдобриот случај според WLTP. Времето на полнење се однесува на амбиентална температура од 23 степени Целзиусови по претходно возење и може да се разликува во зависност од корисничкото однесување.

  Дознајте повеќе

  ТЕХНОЛОГИИ НА ПОЛНЕЊЕ НА НОВИОТ BMW i7.

  BMW i7 Седан G70 Атрибути видео полнење дома и во јавност

  BMW CHARGING: ЛЕСНО. ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ. НА СЕКОЕ МЕСТО.

  Наполнете го новиот BMW i7 брзо, лесно и едноставно:

  • Наполнете од 10% со 80% со 195 kW* за само 34 минути* на станица за полнење со висока моќност
  • Вклучено во обемот на испорака: сè што ви е потребно за полнење дома и во движење
  • Едноставно додадете дополнителни решенија за полнење со помош на конфигураторот

  ДИЗАЈН НА НАДВОРЕШНОСТ НА НОВИОТ BMW i7.

  BMW i7 Седан G70 BMW Individual Oxid grey сива металик боја Атрибути на надворешноста во видео

  АТРИБУТИ НА НАДВОРЕШНОСТА НА НОВИОТ BMW i7.

  BMW i7 Седан G70 BMW Individual Oxid grey сива боја поглед однапред во стутио со заднина

  Дизајн на преден дел.

  Култен дизајн на предниот дел. BMW „Iconic Glow“ кристалните предни светла со Сваровски кристални елементи и осветлена контура на бубрежната решетка зрачат со личност.

  BMW i7 Седан G70 BMW Individual Oxid grey сива металик боја во студио со заднина

  Страничен поглед.

  Мазните линии ја претвораат големината на новиот BMW i7 во естетски сразмерна просторност. Хромираниот елемент го истакнува Хофмајстеровиот завој како скапоцен камен.

  BMW i7 Седан G70 BMW Individual Oxid grey сива металик боја во студио со заднина

  Поглед одзади.

  Тесните задни светла во форма на буквата L го засилуваат чувството за широчина. Сините елементи на дизајнот го навестуваат иновативниот погонски систем.

  ДИЗАЈН НА ВНАТРЕШНОСТА НА НОВИОТ BMW i7.

  BMW i7 Седан G70 дизајн на внатрешност во видео

  АТРИБУТИ НА ВНАТРЕШНОСТ НА НОВИОТ BMW i7.

  Контролна табла со Curved Display BMW i7 Седан G70 внатрешност

  Иновативен амбиент во кабината.

  Мултифункционалната контрола на BMW Interaction Bar се протега хоризонтално низ целата кабина. Мултимедијалното искуство е комплетирано со 14,9" BMW Curved Display.

  Кино-екран за забава во задниот дел BMW i7 Седан G70 внатрешност заден дел

  Грандиозна забава на задните седишта.

  Сместете се удобно и уживајте: 31,3" BMW кино-екран со вграден Amazon Fire TV создава уникатно панорамско доживување на задното седиште.*

  Панорамски стаклен покрив Sky Lounge одозгора BMW i7 Седан внатрешност

  Панорамски стаклен покрив Sky Lounge.

  Панорамскиот стаклен покрив Sky Lounge пропушта многу светлина во внатрешноста во текот на денот. Ноќе создава неспоредлив амбиент користејќи динамични светлосни ефекти.

  *Содржината, услугите и карактеристиките можеби не се достапни во сите места и на сите јазици и за нив може да се потребни посебни претплати. За семрежно емитување програма и забава специфични за Кина, BMW стана партнер со Huawei и Iqiyi. Како предуслов за емитување видеа, треба да биде активирана личната eSIM во возилото преку планот за користење податоци на мобилниот оператор на купувачите.

  Дознајте повеќе

  ОДРЖЛИВОСТ ВО НОВИОТ BMW i7.

  BMW i7 Седан G70 Одржливост
  • Суровините кобалт и литиум што се користат во високоволтажната батерија на новиот BMW i7 потекнуваат од одговорно рударство
  • Моторот на новиот BMW i7 работи целосно без ретки метали
  • Рециклираните материјали како што е пластичниот конец Econyl во подните облоги на новиот BMW i7 ги зачувуваат постојните ресурси

  ИНОВАЦИИ И УДОБНОСТ ВО НОВИОТ BMW i7.

  ЛУКСУЗНА УДОБНОСТ ВО НОВИОТ BMW i7.

  Едноставно опуштете се – во новиот BMW i7 сè е скроено токму според вашите потреби.

  • Висококвалитетни, врвно рачно изработени материјали
  • Ергономски усовршен, секоја функција е токму таму каде што ви треба
  • Внимателно осмислените технологии го претвораат секое патување во незаборавно искуство
  Executive Lounge седење за задните патници BMW i7 Седан G70

  Executive Lounge седење.

  Опуштете се и уживајте: Како патник на задното седиште зад возачот, Executive Lounge опцијата за седење ви нуди удобна позиција во која може да се одморите со непрекинат потпирач за нозе.

  Искуство на забава на задните седишта Екран на допир на задна врата BMW i7 Седан G70

  Задни врати со интегрирани екрани на допир.

  Елегантно интегрирани во задните врати, двата екрана на допир од 5,5" ви овозможуваат удобно да ракувате со системот за инфозабава, 31,3" BMW кино-екран, автоматскиот клима уред, подесувањето на седиштето и многу повеќе. 

  Bowers & Wilkins BMW звучник во врата i7 Седан G70

  Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound звучен систем.

  Со 40 високотонски и среднотонски звучници, субвуфер и шејкер, Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound звучниот систем создава 4D аудио искуство со 1.965 вати што ги испраќа ушите на нивно сопствено фасцинантно патување.

  MY MODES И BMW ICONIC SOUNDS.

  Со My Modes уживате во интеракција на светлината, звукот и климата оптимизирани за да одговараат на вашето расположение. BMW IconicSounds ви дозволува да искусите звук на возење компониран од Ханс Цимер за секој режим на возење. И не само тоа: во новиот BMW i7, секое патување станува нов, фасцинантен настан. 

  Дознајте повеќе
  BMW i7 Седан G70 Внатрешност My Modes во видео

  ОРИГИНАЛНИ BMW ДОДАТОЦИ ЗА BMW i7.

  Со Оригиналните BMW додатоци го приспособувате вашиот BMW на вашите лични желби: производите совршено одговараат на вашиот BMW i7 во однос на квалитет, дизајн и перформанси.
  BMW закачалка за облека за Travel & Comfort.

  BMW закачалка за облека за Travel & Comfort.

  Закачалката за облека може да се прицврсти за основниот носач или за опционалната опрема „Travel & Comfort“ и може да се користи и надвор од автомобилот.

  BMW подни облоги за сите временски услови, предни.

  BMW подни облоги за сите временски услови.

  Прецизно вградена заштита од влага и прашина кај предниот простор за нозе. Со црн дизајн со украс од нерѓосувачки челик, совршено ја надополнуваат влатрешноста.

  BMW облога за багажник.

  BMW облога за багажник.

  Водоотпорна подлога против лизгање што ја штити преградата за багажник од нечистотија и влага. Во црна боја со украс од нерѓосувачки челик што одговара на внатрешноста.

  ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ ЗА ПРВИОТ BMW i7.

  BMW i7 xDrive60.

  Моќност на моторот во kW (кс):

  400 (544)*

  Максимален број вртежи во Nm: 

  745*

  Забрзување 0–100 км/ч во с:

  4,7*

  Електричен опсег во км (WLTP):

  до 625*

  Максимален капацитет на полнење: 

  полнење 6 мин* може да додаде до 100 км*

  технички податоци BMW i7 Седан G70
  Вработен во BMW советува купувач

  ДАЛИ САКАТЕ ЛИЧЕН КОНСУЛТАНТ?

  Доколку имате какви било прашања, барате дополнителни информации или сакате специфична понуда за BMW i7 Седан, ве молиме контактирајте го BMW партнерот во вашата земја. Нашите стручни лица со големо задоволство ќе ви дадат индивидуални совети преку телефон или на лице место.

  Потрошувачка на електрична енергија и опсег.

  • BMW i7 xDrive60*:
   Потрошувачка на електрична енергија во kWh/100 км (комбинирано, WLTP): 19,6–18,4
   Електричен опсег во км (WLTP): 590–625

   *Вредностите се прелиминарни

   Официјалните податоци за потрошувачката на гориво и емисиите на CO2 се одредени со прописите за мерење и во согласност со регулативата (EU) 715/2007 која се применува при хомологација на возилото. Во случајот на опсег, вредностите во WLTP ја земаат предвид опционалната опрема. За новотестирани возила според типот по 01.01.2021 година, официјалните податоци веќе не постојат според NEDC туку само според WLTP. За повеќе информации за процедурите на мерење на WLTP и NEDC видете www.bmw.de/wltp.