Поглед однапред BMW X2 F39 2020 Brooklyn Grey
Потрошувачка на гориво, комбинирано7,6–6,9 л/100 км
Тип на мотори и горивоБензинДизел

THE X2

BMW X2

Потрошувачка на гориво, комбинирано7,6–6,9 л/100 км
Тип на мотори и горивоБензинДизел
THE X2BMW X2

Апсолутно единствен. Екстремно извонреден. BMW X2 своите спортски амбиции јасно ги искажува уште на прв поглед. Благодарение на својот храбар атлетски изглед, нуди динамични и агилни перформанси незаменливи во оваа класа. Опремен со висококвалитетен ентериер и многу иновативни технологии, тој е екстравертен протагонист на новата ера. Дали сте подготвени?

ДИЗАЈН НА BMW X2.

Со својот екстровертен дизајн и coupé карактер, BMW X2 го редефинира впечатливиот спортски изглед на улиците. Истовремено, уникатните дизајнерски елементи од Edition M Mesh му даваат силно експресивен изглед. Предводен од импресивната BMW Mesh бубрежна решетка во црна боја со висок сјај, естетскиот дизајн продолжува на надворешноста преку X2 фолијата на капакот од моторот и страните на возилото до примамливите M аеродинамични тркала. Внатрешноста на BMW X2 ги пречекува своите патници со еднаква мерка на спортски дух и стил: врвните карактеристики на дизајнот како што се ексклузивните завршни доработки на праговите од вратите со натписот 'Edition' или M Sport седиштата во комбинација од кожа 'Dakota'/Alcantara сведочат за премиум спортски амбиции.

Дознајте повеќе

ДИНАМИЧЕН ДО НАЈСИТЕН ДЕТАЛ.

Тричетвртински поглед однапред BMW X2 F39 2020 Brooklyn Grey
Отвори за воздух BMW X2 F39 2020 Brooklyn Grey поглед однапред

Отвори за воздух.

Го одзема здивот на прв поглед: самоуверениот преден дел со моќниот браник и големите триделни отвори за воздух кои обезбедуваат уште подобро ладење на сопирачките и моторот. Воздушните завеси вградени во отворите за воздух дополнително помагаат за намалување на отпорот.

Лакови на тркалата BMW X2 F39 2020 Brooklyn Grey страничен поглед

Лакови на тркалата.

Целосна спортска слика: истакнатите лакови на тркалата со Frozen Grey од пакетот M Sport X обезбедуваат особена динамична рамка за спектакуларните тркала. Исто како и препознатливите странични прагови, тие се сигурен показател дека BMW X2 е полноправен член на семејството X.

Странични прагови BMW X2 F39 2020 Brooklyn Grey тричетвртински поглед одстрана

Странични прагови.

Тоа што BMW X2 ќе го започне, ќе го доведе и до самиот крај. Новите плочи над страничните прагови со Frozen Grey исто така го прикажуваат тоа. Тие формираат беспрекорна врска помеѓу лаковите за тркала, исто така доработени со Frozen Grey, и систематски ја продолжуваат моќната интеракција помеѓу завршната обработка и декоративните елементи од задниот дел.

Поглед одзади BMW X2 F39 2020 Brooklyn Grey

Дизајн на задниот дел.

Систематски обмислен: уникатниот дизајнерски израз се протега до задниот дел. Задната врата е на исто ниво со браникот, со што се создава исклучително естетски изглед. За да го надополни ова, рачката на задната врата е дискретно интегрирана во амблемот на BMW.

Кокпит BMW X2 F39 2020 внатрешност

Кокпит ориентиран кон возачот.

Софистицираната атмосфера во внатрешноста инспирира со неговиот ергономски кокпит типичен за моделите BMW X, кој е специјално прилагоден на возачот. Следствено, сите инструменти и функции се на дофат и интуитивни за ракување. Посебно спортска карактеристика: опционалниот кожен волан M со повеќефункционални и лопатки за менување брзини совршено лежи во раката и овозможува непречен поглед на два јасно распоредени тркалезни мерачи.

Дисплеј со интрументи BMW X2 F39 2020 внатрешност

Прогресивен концепт на работа.

Добредојдовте во зона на удобност: иновативниот концепт на работа поставува стандарди во оваа класа и ја подигнува комуникацијата на ново ниво. Тој е интуитивен, едноставен и удобен за користење – преку контролорот iDrive или преку екранот со допир и гласовна контрола. Без разлика дали е за навигација, поврзување или забава, распоредот на шесте активни плочки може слободно да се избере, а информациите се добиваат во реално време.

Кожен ентериер BMW X2 F39 2020 внатрешност

Висококвалитетен тапацир.

Во склад со внатрешноста, бројните опции за тапацир прикажуваат висококвалитетна изработка и даваат на седиштата високо ниво на удобност. Опцијата со илустрирана ткаенина во „Micro Hexagon“/Alcantara со жолти контрастни шевови е исклучително резервирана за пакетот M Sport или пак M Sport X на BMW X2. Како посебна карактеристика овде, се појавува и на потпирачот за рака, централната конзола и таблата со инструменти и на тој начин впечатливо го заокружува атлетскиот изглед на целата внатрешност.

BMW X2 xDRIVE25e PLUG-IN ХИБРИД.

BMW X2 xDrive25e F39 plug-in хибрид вози по улица птичји поглед

BMW X2 xDRIVE25e PLUG-IN ХИБРИД.

Откријте ги предностите и техничките карактеристики на BMW X2 xDrive25e со иновативниот хибриден погон.

Најдоброто од двата света: со BMW X2 xDrive25e** ќе ја доживеете одржливата мобилност и ефикасното динамично возење. Откријте ги бројните предности на ова иновативно BMW хибридно возило и дознајте повеќе за концептот на погонот, динамичното возење, BMW Charging и практичните дигитални услуги од BMW ConnectedDrive.
Plug-in хибрид BMW X2 xDrive25e F39 поглед однапред пред гаража со модел

Plug-in хибридна технологија кај BMW X2 xDrive25.

BMW X2 xDrive25e** plug-in хибрид ги комбинира BMW eDrive технологијата на електричен погон со моќниот BMW мотор со внатрешно согорување. Заедно овие две погонски единици нудат ефикасно и единствено искуство во возењето. Системот за погон на сите тркала BMW xDrive, единствен за plug-in хибридите од овој сегмент, е дополнителна гаранција за оптимална динамика и тракција.

Plug-in хибрид BMW X2 xDrive25e F39 тричетвртински страничен поглед во возење на улица

Режими на возење на BMW X2 xDrive25e.

Чисто електрично и без штетни емисии на пат до работа или моќно динамично и со доволен досег за излети преку викенд –BMW X2 xDrive25e** со хибриден погон пред вас ги отвора сите можности. Искористете го интелигентниот начин на возење кој обезбедува оптимална интеракција на моторот со внатрешно согорување и електромоторот во секоја ситуација.

Plug-in хибрид BMW X2 xDrive25e F39 тричетвртински поглед одзади полнење со модел

Полнење на BMW X2 xDrive25e.

BMW Charging ви нуди решенија по мерка за полнење на вашиот plug-in хибрид. покрај стандардниот кабел за полнење во домашен приклучок, при испорака на BMW X2 xDrive25e** исто така е вклучен и кабел за полнење (модус 3) на јавни станици за полнење како и BMW Charging Card која нуди атрактивни услови за полнење на јавни полначи*.

* Понуда специфична за пазарот

Plug-in хибрид BMW X2 xDrive25e F39 систем за навигација одблиску

Дигитални услуги за BMW X2 xDrive25e.

BMW ви нуди иновативни дигитални услуги кои секојдневниот живот со вашето BMW X2 xDrive25e** ќе го направат попрактичен. BMW Connected Charging сигурно ве наведува до најблиската станица за јавно полнење на вашата рута. Другите дигитални услуги, како што е апликацијата My BMW App, дополнително ја олеснуваат секојдневната мобилност.

ВОЗНА ДИНАМИКА НА BMW X2.

Технологии на погонот и шасијата на BMW X2 на прв поглед.

Моќни мотори. Директно управување. Опција за M Sport суспензија. Високо прецизно ракување кое поставува стандарди во својата класа. За раздвижена динамика и жива агилност – било да е за кратки спринт забрзувања или долги дистанци, урбано возење или кривулести селски патишта. И сето тоа може да се подобри со опционалниот систем за погон на сите тркала BMW xDrive. Тој обезбедува извонредна моќ на влечење и стабилност кај BMW X2, и овозможува минување низ најтесните свиоци како по шини. Тркачкиот пулс е вклучен – за оние кои се подготвени.
Страничен поглед BMW X2 F39 2020 Brooklyn Grey во возење
Палка на менувачот BMW X2 F39 2020 внатрешност

Спортски менувач со двојна спојка.

7-степениот Steptronic спортски менувач со двојна спојка нуди извонредна спортска промена на степенот на пренос. Без разлика дали автоматски или рачно со користење на палката од менувачот или лопатките на управувачот – за удобно пловење или неверојатно динамично возење. Во режимот  SPORT и со палката од менувачот поставена во лево во позиција S/M, промената на преносот е конфигурирана за максимални перформанси.

BMW X2 xDrive F39 2020 Brooklyn Grey metallic поглед одзади

BMW xDrive.

Интелигентниот систем BMW xDrive за погон на сите тркала континуирано и варијабилно ја распоредува погонската сила на предните и задните тркала за максимална тракција, возна динамика и безбедност во секоја ситуација на возење. За уште поголема подвижност, електронски контролираната распределба на силата ја неутрализира подуправливоста и надуправливоста низ свиоците.

Адаптивна суспензија BMW X2 F39

Адаптивна суспензија.

Адаптивната суспензија со спуштање до десет милиметри овозможува приспособување на карактеристиките на амортизерите да одговараат на ситуациите на возење и ги комбинира удобноста во возењето и динамиката со најдобра можна безбедност. Со помош на Driving Experience Control, возачот може да избере стандарден режим на работа COMFORT или SPORT режим.

СИСТЕМИ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ НА BMW X2.

Благодарение на иновативната апликација My BMW App во BMW X2, секогаш ќе уживате во оптимална врска помеѓу паметниот телефон и возилото. Без разлика дали планирате состанок или рута и ја испраќате до системот за навигација, ја споделувате вашата моментална локација со другите во реално време или сакате вашиот паметен телефон да го прикаже преостанатото време за патување пеш откога ќе стигнете на дестинацијата. Искусете ја апликацијата која ќе ви го поедностави животот – BMW Connected го прави тоа можно.
Driving Assistant Plus BMW X2 F39 2020 внатрешност инструмент дисплеј

Driving Assistant Plus.

Driving Assistant Plus опремата овозможува јасно подобрување на безбедноста и удобноста. Таа вклучува Предупредување за сообраќајка и Предупредување за пешаци со функција на лесно градско сопирање, Предупредување за напуштање на сообраќајната лента, Асистент за долги светла, информации за ограничување на брзината и темпомат базиран со камери со функција Stop&Go.

Head-up дисплеј BMW X2 F39 2020 внатрешност инструмент дисплеј

BMW Head-up дисплеј.

Колорниот BMW Head-Up дисплеј проектира релевантни информации за патувањето директно во вашето видно поле, со што овозможува целосна концентрација на возењето. Овој дисплеј содржи информации како што се моменталната брзина, упатства за навигација, информации за ограничување на брзината вклучително и индикатор за забрана на претекнување, заедно со информации од телефонот и системот за забава.

Кокпит Активен темопмат со Stop&Go функција BMW X2 2020 F39 внатршност

Активен темпомат со Stop&Go функција.

Активниот темпомат со Stop&Go функција, вклучува и предупредување за судир со функција на сопирање, ја одржува одредената посакувана брзина, како и растојанието до возилото пред вас. Возилото се грижи за забрзувањето и сопирањето, а избраното растојание се одржува дури и при бавно движење и во сообраќаен метеж се до сопирање на возилото.

Navigation Plus BMW X2 2020 F39 внатрешност

Navigation Plus.

Navigation Plus има BMW Head-Up дисплеј, iDrive Touch контролер, вграден 8,8-инчен дисплеј на допир и 5,7-инчен TFT дисплеј со висока резолуција во групата инструменти. Системот се ракува интуитивно со помош на iDrive Touch контролерот, преку копчињата за директна контрола во менито и осумте функционални копчиња, гласовни команди или преку екранот на допир со интерактивни површини.

Интеграција на паметен телефон BMW X2 F39

Интеграција на паметен телефон.

Зашто да останете без функциите од вашиот паметниот телефон во вашето BMW кога можете да продолжите да ги користите како и досега? За интеграцијата со паметен телефон, вашето возило поддржува Apple CarPlay и Android Auto преку безжична врска меѓу паметниот телефон и возилото. Тоа ви овозможува практично да ги користите познатите функции од телефонот и разни апликации во возилото.

МОДЕЛИ НА BMW X2.

Model Advantage.

Дури и моделот Advantage на BMW X2 изгледа екстремно атлетски и карактеристично за BMW X моделите. Со своите моќни пропорции и екстровертен дизајн, има самоуверен и иновативен изглед. Погледот го привлекува надворешноста со карактеристични црните панели напред, од страна и одзади, кои креираат атрактивен контраст со бојата на каросеријата и дополнително го нагласуваат спортскиот X карактер. Висококвалитетниот модерен ентериер вешто ја заокружува исклучителната презентација.
 • Автоматско ракување со вратата од багажникот
 • Park Distance Control (PDC) напред; опција Park Distance Control напред и позади вклуч. асистент за паркирање (опцијата не е прикажана тука)
 • Автоматска контрола на климатизација во 2 зони
 • Темпомат со функција за сопирање
BMW X2 sDrive20i F39 2018 model Advantage Mediterranean Blue metallic тричетвртински поглед однапред

Model M Sport.

Моделот M Sport дава уште повеќе спортски карактер на возилото. Покрај изострените детали во надворешноста и внатрешноста, M Sport моделот гарантира поголемо уживање во возењето. M Sport суспензијата и M аеродинамичниот пакет на пример значително ја оптимизираат динамиката во возењето.
 • M аеродинамичен пакет кој вклучува преден браник со Dark Shadow металик детали, специјално дизајнирани отвори за воздух и странични прагови во боја на каросеријата со детали од Dark Shadow металик, облоги на лакот на тркалата во боја на каросеријата и заден браник со додаден дифузер во Dark Shadow металик боја.
 • 19-инчни M тркала од лесна легура со двојни краци стил 715 M со ранфлет пневматици; достапни се и други тркала
 • Спортски седишта за возачот и совозачот со ‘Micro Hexagon' Sensatec црн тапацир или Anthracite платно/Sensatec со сиви детали; достапни се и други тапацири
 • M кожен управувач
BMW X2 sDrive20i F39 2018 model M Sport Misano Blue metallic тричетвртински поглед однапред

Model M Sport X.

Моделот M Sport X е инспириран од рели спортот. Специфичните дизајнирани детали во Frozen Grey металик боја го карактеризираат предниот, страничниот и задниот дел. Тие даваат силен акцент и ја потенцираат високата положба на возилото. Во внатрешноста, специфичните детали на моделот M Sport го нагласуваат X карактерот.
 • Надворешниот пакет M Sport X содржи преден браник со детали во Frozen Grey металик боја, специјално дизајнирани отвори за воздух странични прагови во Frozen Grey металик со додатоци во боја на каросеријата, облоги на лакот на тркалата, заден браник со дифузор во Frozen Grey метелик боја.
 • 19-инчни M тркала од лесна легура со Y краци стил 722 M со ранфлет пневматици; достапни се и други тркала
 • Спортски седишта за возачот и совозачот со ‘Micro Hexagon' Sensatec црн тапацир и жолти детали; достапни се и други тапацири
 • M кожен управувач
BMW X2 sDrive20i F39 2018 model M Sport X Sparkling Storm со брилијантен ефект тричетвртински поглед однапред
 • Model Advantage.
 • Model M Sport.
 • Model M Sport X.
BMW X2 2020 F39 Brooklyn Grey поглед однапред двојна бубрежна маска
BMW X2 2020 F39 Brooklyn Grey поглед одстрана
BMW X2 2020 F39 Brooklyn Grey тркала од лесна легура

BMW X2 EDITION M MESH.

Воодушевувачки на прв поглед: со своите ексклузивни дизајнерски елементи, BMW X2 во верзијата M Mesh дава исклучително спортски и стилски изглед. Благодарение завршната доработка во M Brooklyn Grey металик боја и големиот број дизајнерски детали, како што е импресивната BMW бубрежна решетка во мрежест изглед, лесно го привлекува вниманието. Ексклузивните внатрешни карактеристики, како што се M Sport седиштата за возачот и совозачот во кожна комбинација „Dakota“/Alcantara, М потпирачот за нозе за возачот и M педалите, го нагласуваат спортскиот амбиент и вистинскиот премиум карактер.

ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ ЗА BMW X2.

BMW X2 xDrive20i.

Моќност на моторот kW (КС) при 1/мин: 

131 (178)/5.000-5.500

Забрзување 0–100 км/ч во сек.: 

7.3

Потрошувачка на гориво, комбинирано, во л/100 км: 

7,6-9,6

Емисија на CO2, комбинирано, во г/км: 

174-156

BMW X2 F39 Brooklyn Grey поглед однапред

BMW УСЛУГИ.

УСЛУГИ И АСИСТЕНЦИЈА ЗА BMW X2.

BMW Service Inclusive

BMW Service Inclusive.

#whateverhappens: Сестрано безгрижно патување за електрични возила: овој пакет нуди 100% транспарентност и практична едноставност во планирањето. Можете да одберете дали ќе случите договор на 4 или 6 години – или договор на 3 години како корисник на лизинг.

Пакетот ги содржи следниве услуги:

 • Услуга за проверка на возилото
 • Замена на микрофилтер
 • Замена на течност во сопирачки
BMW Roadside Assistance

BMW Roadside Assistance.

Бесплатната услуга BMW Roadside Assistance достапна е на сите BMW возачи секојдневно, 365 дена во годината. Еден повик – и нашите експерти ви стојат на располагање, преку телефон или доколку е потребно на лице место.

Вработен во BMW советува клиент

ДАЛИ САКАТЕ ЛИЧЕН КОНСУЛТАНТ?

Доколку имате било какви прашања, барате дополнителни информации или сакате специфична понуда за BMW X2, ве молиме контактирајте го BMW партнерот во вашата земја. Нашите стручни лица со големо задоволство ќе ви дадат индивидуални совети преку телефон или на лице место.

Потрошувачка на гориво и емисија на CO2.

 • BMW X2 xDrive20i:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 7,6-9,6
  Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 174-156

  BMW X2 sDrive20i:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 7,2-6,4
  Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 164-145

  BMW X2 xDrive25e**:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 2,0-1,7
  Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 44-38
  Потрошувачка на електрична енергија kWh/100 км (комбинирано): 15,4-14,9

  Официјалните податоци за потрошувачката на гориво, емисијата на CO2, потрошувачката на електрична енергија и електричниот досег се одредени со прописите за мерење и во согласност со Европската регулативата (EU) 715/2007 која се применува при хомологација на возилото. WLTP бројките во случар на ранг ги земаат во предвид дополнителната опрема. За ново одобрените возила од 01.01.2021, официјалните спецификации се достапни само согласно WLTP. Дополнителни информации за NEDC и WLTP методите на мерење можете да побарате на www.bmw.de/wltp

  ** На температури пониски од 0 степени Целзиусови, целосно електрично возење со овој Plug-in хибрид нема да биде можно се додека батериите не се загреат до работна температура откако возилото ќе измине неколку километри.

FUEL CONSUMPTION AND CO2 EMISSIONS.

BMW X2 xDrive20i:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 7.6–6.9
CO2 emissions in g/km (combined): 174–156

 

BMW X2 sDrive20i:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 7.2–6.4
CO2 emissions in g/km (combined): 164–145

 

BMW X2 xDrive25e**:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 1.8–1.7
CO2 emissions in g/km (combined): 42–38
Energy consumption in kWh/100 km (combined): 19.4–19.1

Official figures for fuel consumption, CO2 emissions, electricity consumption and electric range were determined in accordance with the prescribed measurement procedure and comply with Regulation (EU) 715/2007 as amended. WLTP figures take into account any optional equipment in the case of ranges. For vehicles newly type-approved since 01.01.2021, the official specifications exist only according to WLTP. Further information on the NEDC and WLTP measurement methods can be found at www.bmw.de/wltp

 

** At temperatures below 0 degrees Celsius, purely electric driving mode of this plug-in hybrid will not be available until the battery has warmed up to an operational condition after the vehicle has travelled a few kilometers.

Дознајте повеќе