THE NEW

X2

НОВИОТ BMW X2.

BMW X2 sDrive20i: Потрошувачка на гориво, комбинирано WLTP во l/100 км: 6,5–6,0; CO2 емисии, WLTP во г/км: 148–136

ЗАДОВОЛСТВО ОД ВОЗЕЊЕТО.

Новиот BMW X2 – SUV кој нуди совршена рамнотежа на луксуз, перформанси и разновидност. Откријте го неговиот препознатлив дизајн, кој се карактеризира со моќни линии и атлетско присуство. Внесете се во ентериер кој може да се пофали со висококвалитетна опрема, иновативна технологија и ергономски комфор. Дознајте повеќе за различните варијанти на модели со мотори на бензин или дизел, опции за опрема, цени и персонализирајте го вашиот BMW X2 за да одговара на вашиот личен вкус.

ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ

ВАРИЈАНТИ.

  • Бензин • Дизел
   BMW X2 sDrive20i
   BMW X2 sDrive20i

   Моќност[1]

   125 kW (170 кс)

   Вртежен момент[1]

   280 Nm

   0-100 км/ч

   8,3 с

   Vmax

   213 км/ч

   BMW X2 sDrive20i: Потрошувачка на гориво, комбинирано WLTP во l/100 км: 6,5–6,0; CO2 емисии, WLTP во г/км: 148–136

    

   [1] Составен од мотор со внатрешно согорување 115 kW и електричен погон до 14 kW.

   Надворешен поглед на BMW X2 sDrive20i во боја Capeyork Green во урбана средина пред канцеларија

   ПЕРФОРМАНСИ И ДИЗАЈН КОИ СЕ ИЗДВОЈУВААТ.

   Новиот BMW X2 го прави секојдневниот живот повозбудлив, поспортски и поудобен. Особено поради неговиот екстровертен дизајн со неговата динамична силуета на купе. Неговата елегантна внатрешност се одликува со опционален голем електричен стаклен покрив и широк заоблен екран на BMW. Бензинскиот модел на BMW X2 sDrive20i произведува импресивни 125 kW (170 КС)[1] на пат со максимална брзина од 213 км/ч

   НАДВОРЕШЕН ДИЗАЈН

   ЕКСТРОВЕРТ X.

   ИНТЕЛИГЕНТНА ЛЕД ТЕХНОЛОГИЈА.

   Блескаво светли и препознатливи: најсовремените LED диоди на предните фарови, задните светла, дневните светла за возење и позиционираните светла светат кога возилото е во мирување и движење.

   ВНАТРЕШЕН ДИЗАЈН

   ОДЛИЧЕН КОМФОР ВО ЛИЧЕН ОБЛИК.

   ЧУВСТВУВАЈТЕ СЕ КАКО ДА СЕДИТЕ ПОД ЅВЕЗДИТЕ.

   Панорамскиот стаклен покрив го прави ентериерот да изгледа уште поголем. Влегува повеќе светлина и може да уживате во атмосферата со отворен покрив на секое седиште.

   ВОЗНА ДИНАМИКА

   ПОВЕЌЕ УЖИВАЊЕ ВО ВОЗЕЊЕТО. БЕЗ ПРАВИЛА.

   ТЕХНОЛОГИИ

   BMW X2 Digital Premium функции

   ПОДОБРО ПОВРЗАНИ.

   Доживејте го BMW Digital Premium Package[2] со дополнителни дигитални функции - започнете со бесплатна пробна верзија:

   • Подобрените функции на BMW Maps обезбедуваат пристап до информации за сообраќајот во реално време низ целиот регион на картата (дури и кога навигацијата на рутата не е активирана)
   • Пристап до аудио, забавни и апликации за новости – вклучувајќи волумен на податоци и континуирани ажурирања
   • Дополнителните функции за персонализација му помагаат на BMW Intelligent Personal Assistant да ги научи вашите рутини и му овозможуваат да презема помали задачи, доколку тоа е потребно

   ИНТЕЛИГЕНТНО ПОКРАЈ ВАС.

   Секогаш во вистинската лента и на вистинското растојание.

   Driving Assistant Professional безбедно го одржува вашето возило во својата лента и на растојание при брзини до 210 км/ч. Додатна предност – особено при сообраќаен метеж. Во итен случај, вашиот BMW ќе запре и автоматски ќе продолжи со возење.

   Повеќе камери за полесно паркирање.

   Parking Assistant Plus обезбедува опширен преглед при паркирање. Дополнителните камери пренесуваат 3D приказ на околината на возилото директно на контролниот екран. Така можете веднаш да видите колкав простор за маневрирање имате.

   Возете со постојано вклучено долго светло.

   Вашиот BMW ги штити другите учесници во сообраќајот од светлосниот конус со High-beam Assistant што не сјае. За најдобро светло на темни патишта.

   Повеќе од само обичен клуч.

   Со BMW Digital Key Plus, користете го паметниот телефон како клуч од возилото и споделете го дигитално со најмногу 5 луѓе. Штом ќе се приближите до вашето BMW, тој автоматски се отвора со светлосна проекција. Исто така ја прилагодува внатрешноста на возилото на вашите преференции, во зависност од личниот профил што сте го избрале.

   Гледајте подалеку од патот.

   Стигнете до вашата дестинација попрецизно. BMW head-up екранот прикажува информации важни за возењето директно во вашето видно поле. Augmented View прикажува информации за водење на рутата преку видео-слика во живо на контролниот екран или во групата инструменти.

   ЧЕСТО ПОСТАВУВАНИ ПРАШАЊА ЗА НОВИОТ BWM X2.

   Потрошувачка на гориво и CO2 емисии.

   BMW X2 sDrive20i: Потрошувачка на гориво, комбинирано WLTP во l/100 км: 6,5–6,0; CO2 емисии, WLTP во г/км: 148–136

    

   [1] Составен од мотор со внатрешно согорување 115 kW и електричен погон до 14 kW.

    

   [2] BMW Digital Premium е услуга со претплата, некои функционалности бараат мрежна врска. BMW Digital Premium не вклучува купувања во рамки на апликацијата.

    

   Податоците за перформансите на бензинските мотори се однесуваат на возила што користат RON 98 гориво. Податоците за потрошувачка на гориво се однесуваат на возила што користат референтни горива во согласност со Регулативата 715/2007 на ЕУ. Може да се користат и безоловно RON 91 и повисоко со максимална содржина на етанол од 10% (Е10). BMW препорачува RON 95 гориво. За автомобили со високи перформанси, BMW препорачува RON 98 гориво.

    

   Официјалните вредности за потрошувачка на гориво, CO2 емисии, потрошувачка на електрична енергија и електричен опсег се определени во согласност со пропишаната постапка на мерење и се во согласност со Регулативата (ЕС) 715/2007 во нејзината важечка верзија. Кога станува збор за опсег, WLTP вредностите ја земаат предвид секоја опционална опрема (достапна на германскиот пазар во овој случај). За возилата од нов тип одобрен по 1 јануари 2021 година, постојат официјални спецификации само според WLTP. Дополнително, вредностите за NEDC се бришат од потврдите за сообразност од 1 јануари 2023 година според Регулативата 2022/195 на ЕС. Дополнителни информации за методите на мерење според NEDC и WLTP може да се најдат на www.bmw.de/wltp.

   Повеќе информации за потрошувачката на гориво и официјалните специфични СО2 емисии за новите патнички возила може да се најдат во „Прирачникот за потрошувачка на гориво, СО2 емисии и потрошувачка на електрична енергија кај нови патнички возила“, кој е достапен бесплатно на сите продажни места, кај Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen, Германија и на https://www.dat.de/co2.