BMW X-Plorer Days 2023


Заборавете на ограничувањата во X-plorer деновите 2023 година

Оваа година, настанот #BMWdriveit ја одбележа моќта на контрастите.

Добре дојдовте во моќните контрасти на Баскија. Оваа година, нашите инфлуенсери имаа можност да ги истражат Билбао и Сан Себастијан со моделите iX1 и X1 и создадоа фантастични доживувања. Да ги следиме на нивната маршута и да навлеземе подлабоко во урбаниот стил на живеење, одржливоста, природата и адреналинот што ги нуди Баскија.  

 

Ако сакате да ја следите патеката на творците, картата ќе ви ја покаже маршрутата и секоја нејзина станица. Да ја истражиме и да заборавиме на нашите ограничувања!

X-PLORER DAYS 2023

БИЛБАО

Билбао, во близина на Сан Себастијан и Астурија, е еден од скапоцените камења на Северна Шпанија. Билбао успеал да се развие во софистициран модерен град, но и да ја сочува традиционалната баскиска култура. 

Билбао доживеал преобразување и од сив град во кој доминирала индустријата сега е претворен во космополитска, дизајнерска метропола. Големите архитекти како Норман Фостер и Френк О. Гери оставиле свој славен печат врз градот.

X-PLORER DAYS 2023

САН ХУАН ДЕ ГАСТЕЛУГАЧЕ

Сан Себастијан е туристички град сместен во планинскиот шпански регион на Баскија. Познат е по плажата Ла Конча и плажата Ондарета, кои се издвојуваат со живописното шеталиште свртено кон заливот и светски познатите ресторани предводени од иновативни готвачи. Во поплочениот Стар град (Parte Vieja), луксузните продавници се испреплетуваат со пинчо барови во кои може да вкусите комбинација од локални вина и закуски од регионални специјалитети. 

X-PLORER DAYS 2023

ВЕТЕРЕН ПАРК ОИЗ

Паркот има инсталирана моќност од 25 мегавати. Има ветерни турбини со моќност од 850 kW - кои обезбедуваат енергија еднаква на потрошувачката на 65.000 луѓе - и спречуваат емисија на 58.240 тони јаглероден диоксид во атмосферата.  

Особено треба да се забележи почитта кон животната средина со која е изграден паркот и која довела до освојување мерки за безбедност на птиците и означување на елементите од културното наследство.

X-PLORER DAYS 2023

САРАУЗ

Сурферско доживување со Марлон Липке. Сурфањето е уникатно искуство со кое, освен што уживате во сонцето и морето, можете и да спортувате. Професионалниот сурфер Марлон Липке го посветил својот живот на сурфањето, и поради тоа често патува, во потрага по совршените бранови.

X-PLORER DAYS 2023

САН СЕБАСТИЈАН

Сан Себастијан е туристички град сместен во планинскиот шпански регион на Баскија. Познат е по плажата Ла Конча и плажата Ондарета, кои се издвојуваат со живописното шеталиште свртено кон заливот и светски познатите ресторани предводени од иновативни готвачи. Во поплочениот Стар град (Parte Vieja), луксузните продавници се испреплетуваат со пинчо барови во кои може да вкусите комбинација од локални вина и закуски од регионални специјалитети. 

X-PLORER DAYS 2023

ИДИЈАСАБАЛ

Посетете локална фабрика за сирење и дегустирајте. Сирењето Идијасабал е традиционално полумеко сирење што го подготвуваат овчарите од Баскија и Навара, близу шпанските Пиринеи. Се прави од сурово свежо овчо млеко од расите лача и каранцана. 

Тоа полека зрее и се чади природно со дрво од бреза или цреша. Зрело сирење со богат вкус со раскошен мирис и богат вкус на путер.   

X-PLORER DAYS 2023

ВИТОРИЈА

Турнејата на улична уметност во Виторија-Гастеис ви ги отвора скриените уметнички богатства на улиците на овој прекрасен град. Оваа галерија на отворено, позната и како патека на муралите на Виторија-Гастеис (IMVG), поминува низ улиците на стариот град, опкружен со цркви, палати и остатоци од стари ѕидини, и низ работничката населба Сарамага и ни го открива најактуелното и најпознатото од главниот град на Алава.

X-PLORER DAYS 2023

САЛТО ДЕЛ НЕРВИОН

Овие планини исцртуваат импресивни пејзажи, но совршениот панорамски поглед на регионот е несомнено оној што може да се види од Мирадор дел Нервион, видиковец надвиснат над кањонот Делика од кој може да се види реката Нервион во дождовната сезона. Тоа е спектакуларен водопад ор речиси 300 метри. Тоа е најголемиот водопад во Шпанија и еден од најважните во Европа.  

Детално за X-Plorer деновите

X-PLORER DAYS 2023

Пристигнување на аеродромот во Билбао

X-PLORER DAYS 2023

Трансфер од аеродромот до градот Билбао

X-PLORER DAYS 2023

Пријавување во Gran Hotel Domine

X-PLORER DAYS 2023

Доживување на градот Билбао

X-PLORER DAYS 2023

Вметнување на возилата во фокусот покрај глетките

X-PLORER DAYS 2023

Вечера во Nerua директно во музејот Гугенхајм

X-PLORER DAYS 2023

Појадок и одјавување од Gran Hotel Domine

X-PLORER DAYS 2023

Предавање на автомобилите (iX1 & X1) и презентација

X-PLORER DAYS 2023

Попатно застанување во Сан Хуан де Гастелугаче

  

X-PLORER DAYS 2023

Попатно застанување во ветерниот парк Оиз

X-PLORER DAYS 2023

Ручек на плажата Сарауз и сурферско доживување со Марлон Липке

X-PLORER DAYS 2023

Пријавување во Zenit Convento San Martin

X-PLORER DAYS 2023

Посета на пинчо барови во стариот град на Сан Себастијан

X-PLORER DAYS 2023

Појадок и одјавување од Zenit Convento San Martin

X-PLORER DAYS 2023

Попатно застанување во фабрика за сирење

X-PLORER DAYS 2023

Снимање улична уметност во Викторија-Гастеис и ручек

    

X-PLORER DAYS 2023

Пешачење во Салто де Нервион

X-PLORER DAYS 2023

Пријавување во Radisson Collection

X-PLORER DAYS 2023

Одјавна вечера во La Bodega Ola


НОВИОТ BMW iX1.

ИНОВАТИВНИ ТЕХНОЛОГИИ И ЛУКСУЗНА УДОБНОСТ - ВО НОВИОТ BMW IX1 СÈ Е ДИЗАЈНИРАНО СОВРШЕНО ДА ОДГОВАРА НА ВАШИТЕ БАРАЊА .

АТРИБУТИ НА НОВИОТ BMW iX1.

BMW iX1 U11 BEV 2022 Mineral White бела металик боја поглед однапред паркиран

Дизајн на преден дел.

Препознатливата и голема, речиси квадратна двојна бубрежна маска со изборни акценти во сина боја и тенките адаптивни LED предни светла што се протегаат длабоко во страничните делови му даваат на новиот BMW iX1 моќна и наелектризирачка појава.

Дознајте повеќе
BMW iX1 U11 BEV 2022 Mineral White бела металик боја страничен поглед

Страничен поглед.

Со истакнатиот преден дел и вертикалните пропорции, новиот BMW iX1 претставува исклучително динамична појава гледан отстрана. Изборните сини акценти импресивно го прикажуваат електричниот погон на цврстото возило.

BMW iX1 U11 BEV 2022 Mineral White бела металик боја поглед одзади

Поглед одзади.

Благодарение на комбинацијата од проѕирно и темно чадено стакло заедно со хексагоналниот дизајн[1] на страната, тридимензионалните задни светла со L-облик му даваат на возилото непогрешливо модерен изглед.

BMW iX1 U11 BEV внатрешност контролна табла Curved Display страничен поглед

Интуитивни контролни функции во кабината.

Помалку копчиња, повеќе интуиција: тенкиот BMW Curved Display без рамка што се управува преку допир или преку гласовни команди ги привлекува погледите во внатрешноста на новиот BMW iX1 и истовремено претставува вашиот клучен интерфејс со BMW iDrive.

Дознајте повеќе
BMW iX1 U11 BEV внатрешност централна конзола прекинувач за избирање степен

Модерна централна конзола.

Модерен оперативен концепт на две нивоа: ги нема класичните рачни прекинувачи, а нивното место го зазема централната конзола со прекинувал/контрола на лизгање, оперативни елементи од најновата генерација и интегрирана безжична подлога за полнење на пониското ниво.

BMW iX1 U11 BEV внатрешност простор за багаж поглед одзади склопени задни седишта

Простор за багаж.

Осветлениот простор за багаж на BMW iX1 нуди различни опции за складирање. Карактеристиките како што се додатокот за под што се склопува и приспособувањето на аголот на навалување на задните седишта ви дава дополнителен багажен простор – и поголем простор за спонтаност.

НОВИОТ BMW X1.

АТРИБУТИ НА НОВИОТ BMW X1.

Поглед однапред BMW X1 xDrive23i U11 ICE xLine Utah портокалова металик

Дизајн на предниот дел.

Во средината на предниот дел е препознатливата и голема, скоро квадратна двојна бубрежна решетка. Во комбинација со тенките адаптивни ЛЕД предни светла, кои се протегаат далеку во боковите, новиот BMW X1 претставува моќна појава.

Дознајте повеќе
Страничен поглед BMW X1 xDrive23i U11 ICE xLine Utah портокалова металик

Страничен поглед.

Со истакната предна секција, монолитен дизајн на површините и неговите високи пропорции, новиот BMW X1 има извонредно динамичен страничен изглед.

Поглед одзади BMW X1 xDrive23i U11 ICE xLine Utah портокалова металик

Дизајн на задниот дел..

Благодарение на интеракцијата на транспарентно и затемнето димено стакло заедно со хексагоналниот дизајн* на страните, тродимензионалните задни светла во L-форма обезбедуваат безгрешен модерен изглед на возилото.

* Достапно како опција.

BMW X1 U11 ICE внатрешност закривен дисплеј

Интуитивни контроли во кокпитот.

Тенкиот закривен BMW контролен дисплеј без рамка кој се контролира со допир или преку гласовни команди го привлекува вниманието и истовремено служи како ваш клучен интерфејс за ракување со BMW iDrive системот.

Дознајте повеќе
BMW X1 U11 ICE внатрешност централна конзола

Модерна централна конзола.

Современата централна конзола е опремена со прекинувачи/лизгачки контроли, елементи за ракување од последната генерација и интегрирано лежиште за безжично полнење*.

* Достапно како опција.

BMW X1 U11 ICE внатрешност задни седишта

Удобност позади.

Благодарение на нивниот нов дизајн и Sensatec Oyster тапацирот со ексклузивни контрастни спојки и шавови, седиштата во задниот дел нудат исклучително високо ниво на комфор во секој момент. Наслонот се преклопува флексибилно и поединечно во однос 40:20:40.