СНАЖЕН КАРАКТЕР

ИСТРАЖЕТЕ ГИ МОДЕЛИТЕ И ОПЦИИТЕ ЗА ОПРЕМА ЗА НОВИОТ BMW X7

BMW X7

Стандардната опрема на BMW X7 во Vermont бронзена боја уште на почетокот поставува високи стандарди, со префинети опции за опрема и функционални карактеристии. Возејќи се со импресивни 21” тркала од лесна легура достапни на барање придвижувани од 40i xDrive мотор, патувате лесно и особено удобно во секое време. Внатрешноста комбинира висококвалитетна црна Vernasca кожа и ексклузивни внатрешни декоративни лајсни од мазно дрво, вклучувајќи и разнобојна топола во Anthracite кафена боја со висококвалитетни карактеристики и врвен технолошки комфор – благодарение на BMW Live Cockpit Professional што е вграден како стандарден.

Студиски кадар на BMW X7 во тричетвртински преден кадар во Vermont бронзена боја

Стандардната опрема на BMW X7 во Vermont бронзена боја уште на почетокот поставува високи стандарди, со префинети опции за опрема и функционални карактеристии. Возејќи се со импресивни 21” тркала од лесна легура достапни на барање придвижувани од 40i xDrive мотор, патувате лесно и особено удобно во секое време. Внатрешноста комбинира висококвалитетна црна Vernasca кожа и ексклузивни внатрешни декоративни лајсни од мазно дрво, вклучувајќи и разнобојна топола во Anthracite кафена боја со висококвалитетни карактеристики и врвен технолошки комфор – благодарение на BMW Live Cockpit Professional што е вграден како стандарден.

  • Надворешност

  • Внатрешност

DESIGN PURE EXCELLENCE

Пакетот опрема Design Pure Excellence одредува брилијантни акценти. Хромираните сјајни елементи на надворешноста и другите внатрешни завршетоци го нагласуваат современиот, луксузниот и естетски карактер на BMW X7 со уникатно мајсторство.

Студиски кадар на BMW X7 тричетвртински преден кадар во Design Pure Excellence

Пакетот опрема Design Pure Excellence одредува брилијантни акценти. Хромираните сјајни елементи на надворешноста и другите внатрешни завршетоци го нагласуваат современиот, луксузниот и естетски карактер на BMW X7 со уникатно мајсторство.

  • Надворешност

  • Внатрешност

BMW INDIVIDUAL X7 xDRIVE40i

Ѝ дава нов лик на уникатноста. BMW Individual опремата со Ametrin металик бојата го истакнува луксузниот карактер на BMW X7 на прв поглед. Во внатрешноста, големиот избор на дизајни на тапацир создава повокласен амбиент. BMW Individual тапацирот израбтен целосно во кожа со висококвалитетна кожа „Merino“ е достапен во различни бои од Ivory бела до Coffee и Tartufo. Двобојниот тапацир во контрастни бои го зајакнува чувството на ексклузивност. Во комбинација со ексклузивните внатрешни лајсни во мазно дрво „Fineline“ црна со алуминиумски додатоци, лајсни од мазно дрво во Ash Grain со висок сјај или црна боја во пијано финиш, создава многу посебен вид на атмосфера. Откријте ги BMW Individual опциите за опрема и дизајнирајте BMW X7 што совршено ѝ одговара на вашата личност.

Студиски кадар на BMW X7 тричетвртински преден поглед на BMW Individual X7 40i xDrive

Ѝ дава нов лик на уникатноста. BMW Individual опремата со Ametrin металик бојата го истакнува луксузниот карактер на BMW X7 на прв поглед. Во внатрешноста, големиот избор на дизајни на тапацир создава повокласен амбиент. BMW Individual тапацирот израбтен целосно во кожа со висококвалитетна кожа „Merino“ е достапен во различни бои од Ivory бела до Coffee и Tartufo. Двобојниот тапацир во контрастни бои го зајакнува чувството на ексклузивност. Во комбинација со ексклузивните внатрешни лајсни во мазно дрво „Fineline“ црна со алуминиумски додатоци, лајсни од мазно дрво во Ash Grain со висок сјај или црна боја во пијано финиш, создава многу посебен вид на атмосфера. Откријте ги BMW Individual опциите за опрема и дизајнирајте BMW X7 што совршено ѝ одговара на вашата личност.

M SPORT ПАКЕТ

M Sport пакетот му дава на возилото уште поспортски допир. Освен изгледот изострен од многуте детали во внатрешноста и надворешноста, M спортскиот пакет гарантира зголемено задоволство во возењето. M Sport потпирањето, M Sport кочницата и M аеродинамичниот пакет видливо ја оптимизираат динамиката на возење.

 

Студиски кадар на BMW X7 тричетвртински преден поглед во M Sport пакет

M Sport пакетот му дава на возилото уште поспортски допир. Освен изгледот изострен од многуте детали во внатрешноста и надворешноста, M спортскиот пакет гарантира зголемено задоволство во возењето. M Sport потпирањето, M Sport кочницата и M аеродинамичниот пакет видливо ја оптимизираат динамиката на возење.

 

  • Надворешност

  • Внатрешност

BMW X7 M50d

BMW X7 M50d нуди неверојатна прецизност и агилност. Динамичните карактеристики се зголемени, а силното задоволство при возењето гарантирано, благодарение на M Performance специфичната калибрација на потпирањето, променливото спортско управување, стандардната M Sport кочница, M Sport диференцијалот и M Sport системот за издувни гасови.

Студиски кадар на BMW X7 тричетвртински преден поглед како BMW X7 M50d

BMW X7 M50d нуди неверојатна прецизност и агилност. Динамичните карактеристики се зголемени, а силното задоволство при возењето гарантирано, благодарение на M Performance специфичната калибрација на потпирањето, променливото спортско управување, стандардната M Sport кочница, M Sport диференцијалот и M Sport системот за издувни гасови.

МОМЕНТИ НА ИЗВИШУВАЊЕ

НАДВОРЕШНОСТА И ВНАТРЕШНОСТА НА НОВИОТ BMW X7

Уште на прв поглед станува јасно дека новиот BMW X7 зрачи со посебно присуство и авторитет. Комбинацијата на великодушно усогласени површини и деликатни линии на дизајн му даваат исклучителен раскош и елеганција. Во внатрешноста, луксузниот SAV нуди импресивна пространост, која благодарение на декоративните елементи заедно со иновативните функции за релаксација и карактеристики на удобност постигнува нов и уникатен амбиент.
BMW X7 во преден кадар
Крупен кадар на предниот дел на BMW X7 со фокус на BMW полукружната маска

BMW полукружна маска

Како централен визуелно највпечатлив елемент, BMW полукружната маска ја нагласува појавата и естетиката на возилото од преден поглед.
Крупен кадар на предниот дел на BMW X7 со фокус на BMW ласерското светло

BMW ласерско светло

Во режим на ласерски долги светла, BMW ласерското светло во уникатен X дизајн осветлува во опсег од максимум 600 m, речиси двапати подалеку од ковенционалните предни светла. Подобрата видливост во темнина значително ја зголемува безбедноста. Синиот X потпис и „BMW Laserlight“ шрифтот ги акцентираат технолошките стандарди на возилото.
Крупен кадар на 22’’ инчните тркала од лесна легура на BMW X7

22’’ тркала од лесна легура

22’’ тркалла од лесна легура со повеќе краци во стил 757 Bicolour Ferric сива боја со мешани гуми, со сјај, предни 9.5J x 22 со 275/40 R22 гуми со високи перформанси, задни 10.5J x 22 со 315/35 R22 гуми со високи перформанси.* *Достапни се и други големини и стилови.
Крупен кадар на BMW X7 Air Breather

Air Breather

Air Breather зад калниците на предното тркало со Hockey Stick продолжен до задниот дел визуелно го истакнува естетскиот карактер на возилото и должината на возилото како декоративен елемент.
Крупен кадар на BMW X7 Chrome лента на задниот дел

Chrome лента

Хоризонталната хромирана лента меѓу задните светла го акцентира спортско-елегантниот карактер на возилото. Исто како во луксузната лимузина BMW серија 7, хромираната лента претатавува акцентиран контраст со одбраната боја на каросерија и создава хармонична врска меѓу моќните странични делови и задниот дел.
Крупен кадар на BMW X7 CraftedClarity апликација од стакло

CraftedClarity апликација од стакло

CraftedClarity апликациијата од стакло опфаќа рачно изработени елементи од кристално стакло што ја зајакнуваат внатрешноста визуелно и на допир. Деталите на менувачот на брзини, контролата на глас, iDrive Controller и копчето за старт/стоп се изработени од мазно кристално стакло.
Крупен кадар на висококвалитетниот дизајн на кожа во BMW X7

Висококвалитетен дизајн на кожа

BMW Individual лајсна целосно изработена од кожа „Merino“ VBEI Ivory бела/Midnight сина, боја на внатрешноста црна
Кос кадар од птичја перспектива на шесте седишта на BMW X7

Со шест или седум седишта

Целосно функционалниот трет ред седишта исто така е вклучен како стандарден со декоративна лајсна, амбиентално светло, два држачи за чаши и сопствен стаклен покрив. За да се осигури лесен пристап, вториот ред седишта може да се спушти нанапред со функцијата Easy-Entry. Благодарение на двете индивидуално подвижни и приспособливи седишта во вториот ред седишта со шест седишта во возилото, задните патници уживаат во повисоко ниво на удобност при патувањето. Истовремено, пристапот до третиот ред седишта е олеснет.
Кадар од кос низок агол на панорамскиот стаклен покрив Sky Lounge опкружен со амбиентално светло во портокалова боја

Панорамски стаклен покрив Sky Lounge

Панорамскиот стаклен покрив Sky Lounge создава атмосферски амбиент, особено во темнина, со светлосна графика составена од повеќе од 15.000 светлечки елементи. Светлосниот дизајн може да се менува меѓу шесте бои на амбиенталната светлина.
Инструмент таблата е опкружена со амбиентална светлина во портокалова боја

Амбиентално светло

Стандардната амбиентална светлина го вклучува амбиенталното контурно осветлување и создава релаксирачка атмосфера во внатрешноста. Шесте дизајни на осветлување што може да се затемнат по желба вклучуваат и динамична функција во четири режими на работа.Светлосниот килим за добредојде (Welcome Light Carpet) го осветлува просторот пред вратите на возилото при влегување и излегување.
Кабина на BMW X7 со фокус на инструмент таблата и возачката табла
Кадар од кос долен агол на BMW Live Cockpit Professional

BMW Live Cockpit Professional

BMW Live Cockpit Professional со функција на навигација вклучува висококвалитетна мрежа на дисплеј што се состои од 12,3" контролен дисплеј со висока резолуција што може да се контролира со допир и целосно дигитален 12,3" инструмент дисплеј.
Маж и жена седат во автомобилот, жената го употребува системот за контрола со гестови

BMW систем за контрола со гестови

Со BMW системот за контрола со гестови некои функции можат да се извршат со определени движења на рацете. За одредени операции системот, на пример, ќе препознае гестови како што се „лизгање“ или „посочување“ за прифаќање или отфрлање на дојдовен повик, или кружни движења на показалецот за приспособување на јачината на звук.
Driving Assistant Professional: крупен кадар на возачката табла

Driving Assistant Professional

Driving Assistant Professional нуди оптимална удобност и максимална безбедност при многу критични или монотони сутуации на возење со асистентот за управување и контрола на лента, локалното предупредување за опасност, асистентот за држење лента со активна заштита од страничен удар и други безбедносни функции.
Parking Assistant Plus: крупен кадар на возачката табла

Parking Assistant Plus

Parking Assistant Plus го олеснува паркирањето и ракувањето со возилото. Меѓу другото, вклучува и Surround View систем со поглед од птичја перспектива (Surround View), панорамски поглед (Panorama View), поглед на далечина 3D (Remote View 3D), како и помош за странично паркирање, активна контрола на растојание за паркирање (Active Park Distance Control (aPDC)), функција за прикочување во итни ситуации, асистент за паркирање со линеарно насочување и асистент за враќање наназад.
Кос кадар од птичја перспектива, светлосниот килим за добредојде (Welcome Light Carpet) се проектира врз влезниот простор пред вратата на возачот

Welcome Light Carpet

Функцијата на светлосен килим за добредојде проектира светлосна графика пред вратите на возилото и создава привлечен амбиент за добредојде уште при влегувањето. На овој начин, излегувањето од автомобилот во темнина е уште побезбедно и поудобно.
Кадар на страничните звучници на Bowers & Wilkins Diamond сараунд звучен систем

Bowers & Wilkins Diamond сараунд звучен систем

Bowers & Wilkins дијамантскиот сараунд звучен систем со два дијамантски звучника нуди извонреден квалитет на студиски звук на сите седишта во возилото, вклучувајќи и 3D сараунд звук. 20 внимателно позиционирани звучници со вкупен излезен капацитет од 1.500 вати овозможуваат хипнотизирачко искуство на звук. Индивидуалните звучници се нагласени со специфично осветлување, визуално истакнувајќи го неверојатниот квалитет на звук на системот.
Кос поглед на уредите за забава (Entertainment Professional) на задните седишта што се наоѓаат на задната страна на предните седишта

Уред за забава (Entertainment Professional) на задните седишта

Уред за забава (entertainment Professional) вклучува два посебни екрана во боја од 10,2" со висока резолуција со функција на допир што можат да се накосуваае и Blu-ray единица. На овој начин, може да се употребуваат функциите на навигација и интернет додека се вози (во зависност од договорот со телефонскиот оператор). Дополнително, вклучени се USB порта и поврзувања за MP3 уреди, играчки конзоли и слушалки (дури и безжични).
Крупен адар на централната конзола со фокус врз држачи за чаши со приспособлива температура

Држачи за чаши со приспособлива температура

Држачите за чаши со приспособлива температура во централната конзола можат поединечно да ги ладат или одржуваат ставените пијалаци топли. Контролата на температурата се активира преку копчиња на левоата и десната страна. Амбиенталното осветлување, исто така, укажува на функцијата (сина за ладање или црвена за греење).
Крупен кадар на автоматскиот клима уред со пет зони на контрола

Автоматски клима уред со пет зони на контрола

Благодарение на автоматскиот клима уред со пет зони на контрола, температурата за возачот и совозачот, левата и десната страна на вториот ред седишта и за третиот ред седишта може да се приспособи индивидуално. На овој начин секој патник може да ужива во климата што е најпријатна за него или за неа.

ПРАВО НА СУПЕРИОРНОСТ

УНИКАТНИ КАРАКТЕРИСТИКИ НА ВОЗЕЊЕ НА BMW X7

Супериорност до бескрај: новиот BMW X7 е луксузен SAV со вистински теренски потенцијал. Адаптивното воздушно потпирање на две оски, како и иновативниот систем на контрола на шасија и интегралното активно управување гарантираат максимална контрола и врвна удобност на секоја површина. А благодарение на M Sport единицата за издувни гасови, звукот на моторот исто така на секој начи нодговара на динамичниот перформанс.
BMW TwinPower турбо мотор, крупен кадар
Крупен кадар на централната контрола со фокус на четирите теренски режими

xOffroad пакет

Новиот BMW X7 вклучува xOffroad пакет што ви овозможува да патувате безбедно и брзо на патот како и на помалку цврсти површини во секое време. Четирите теренски режими од кои може да се избере го приспособуваат xDrive погонот на сите тркала уште попрецизно на моменталната површина за возење – за уште подобро прилепување на песок, камења, чакал или снег.
Крупен кадар на M Sport системот за издувни гасови

M Sport систем за издувни гасови

M Sport системот за издувни гасови испушта звук што може да се приспособи до уште посилен звук на моторот со копчињата за динамика на возење во SPORT и SPORT+ програмите, додека програмата насочена кон удобност ѝ дава приоритет на подискретната акустика на моторот.
Адаптивно воздушно потпирање на две оски: крупен кадар

Адаптивно воздушно потпирање на две оски

Стандардното адаптивно воздушно потпирање на две оски го прави возењето особено удобно со висока динамика на возење и го олеснува влегувањето, излегувањето и товарањето на возилото. Воѐдушното потпирање автоматски го одржува возилото на константна височина без оглед на товарот. Исто така, може да се крене или спушти рачно со притискање на копче.
BMW X7: интегрално активно управување

Интегрално активно управување

Интегралното активно управување комбинира поддршка што варира во зависност од аголот на управување на предната оска и задните тркала што исто така придонесуваат за управувањето. При пониски брзини, нуди поголема можност за маневрирање и агилност со насочување на задните тркала спротивно на предните, почнувајќи околу 60 km/h задните тркала се насочени паралелно на предните, за да се зголеми стабилноста и удобноста при возењето.

ТЕХНИЧКИ ИНФОРМАЦИИ.

Изберете модел

Тежина

Тежина без товар ЕУ во кг 2395
Максимално дозволена тежина во кг 3155
Дозволено оптоварување во кг 835
Дозволено оптоварување на предната и задната оска во кг. 1.340/1.910
Капацитет на багаж мин. (подигнати седишта или спуштен покрив) во л. 750
Капацитет на багаж макс. (подигнати седишта или спуштен покрив) во л. 2120
Оптеретување на приколката (без забавување) во кг 750
Оптеретување на приколката 8% (со забавување) во кг. 2200
Оптеретување на приколката 12% (со забавување) во кг 2200

Мотор

Цилиндари/вентили 6/4
Капацитет во ccm 2.998
Клип/цилиндар во mm 94.6/82
Максимална излезна сила во kW (hp) на 1/мин 250(340)/5.500-6.500
Максимален број вртежи во Nm на 1/мин 450/1.500-5.200
Размер на компресија:1 11,0

Перформанси

Најголема брзина во км/час 245
Забрзување од 0-100 км/час во сек 6.1

Потрошувачка на гориво

Градско возење во л/100км 10,6-10,3
Возење надвор од град во л/100км 8,2-7,5
Комбинирано возење во л/100км 9,0-8,7
Комбинирани емисии на СО2 во гр/км 205-198
Капацитет на резервоарот, приближно во л 83

Тркала

Димензии на предните тркала 275/50 R20 113W XL
Димензии на задните тркала 275/50 R20 113W XL
Димензии и материјал на предните тркала 8,5 J x 20-инчни, лесни легури
Димензии и материјал на задните тркала 8,5 J x 20-инчни, лесни легури

Тежина

Тежина без товар ЕУ во кг 2445
Максимално дозволена тежина во кг 3220
Дозволено оптоварување во кг 850
Дозволено оптоварување на предната и задната оска во кг. 1.365/1.950
Капацитет на багаж мин. (подигнати седишта или спуштен покрив) во л. 750
Капацитет на багаж макс. (подигнати седишта или спуштен покрив) во л. 2120
Оптеретување на приколката (без забавување) во кг 750
Оптеретување на приколката 8% (со забавување) во кг. 2200
Оптеретување на приколката 12% (со забавување) во кг 2200

Мотор

Цилиндари/вентили 6/4
Капацитет во ccm 2.993
Клип/цилиндар во mm 90/84
Максимална излезна сила во kW (hp) на 1/мин 195(265)/4.000
Максимален број вртежи во Nm на 1/мин 620/2.000-2.500
Размер на компресија:1 16,5

Перформанси

Најголема брзина во км/час 227
Забрзување од 0-100 км/час во сек 7,0

Потрошувачка на гориво

Градско возење во л/100км 7,3-7,2
Возење надвор од град во л/100км 6,5-6,1
Комбинирано возење во л/100км 6,8-6,5
Комбинирани емисии на СО2 во гр/км 178-171
Капацитет на резервоарот, приближно во л 80

Тркала

Димензии на предните тркала 275/50 R20 113W XL
Димензии на задните тркала 275/50 R20 113W XL
Димензии и материјал на предните тркала 8,5 J x 20-инчни, лесни легури
Димензии и материјал на задните тркала 8,5 J x 20-инчни, лесни легури

Тежина

Тежина без товар ЕУ во кг 2535
Максимално дозволена тежина во кг 3290
Дозволено оптоварување во кг 830
Дозволено оптоварување на предната и задната оска во кг. 1.415/1.945
Капацитет на багаж мин. (подигнати седишта или спуштен покрив) во л. 750
Капацитет на багаж макс. (подигнати седишта или спуштен покрив) во л. 2120
Оптеретување на приколката (без забавување) во кг 750
Оптеретување на приколката 8% (со забавување) во кг. 2600
Оптеретување на приколката 12% (со забавување) во кг 2600

Мотор

Цилиндари/вентили 6/4
Капацитет во ccm 2.993
Клип/цилиндар во mm 90/84
Максимална излезна сила во kW (hp) на 1/мин 294(400)/4.400
Максимален број вртежи во Nm на 1/мин 760/2.000-3.000
Размер на компресија:1 16,0

Перформанси

Најголема брзина во км/час 250
Забрзување од 0-100 км/час во сек 5,4

Потрошувачка на гориво

Градско возење во л/100км 8,3-7,8
Возење надвор од град во л/100км 6,8-6,6
Комбинирано возење во л/100км 7,4-7,0
Комбинирани емисии на СО2 во гр/км 193-185
Капацитет на резервоарот, приближно во л 80

Тркала

Димензии на предните тркала 285/45 R21 113Y XL
Димензии на задните тркала 285/45 R21 113Y XL
Димензии и материјал на предните тркала 9,5 J x 21-инчни, лесни легури
Димензии и материјал на задните тркала 9,5 J x 21-инчни, лесни легури

ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО CO2 ЕМИСИИ

BMW X7 xDrive40i (2)(3):
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 9,0–8,7
CO2 емисии во g/km (комбинирано): 205–198

BMW X7 M50d(2)(3):
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 7,4–7,0
CO2 емисии во g/km (комбинирано): 193–185

Прикажаните вредности за потрошувачката на гориво, емисиите на CO2 и потрошувачката на енергија се утврдени во согласност со Европската регулатива (EC) 715/2007 во верзијата применлива во моментот на одобрувањето на типот. Бројките се однесуваат на возило со основна конфигурација во Германија и опсегот што е прикажан ја зема предвид опционалната опрема и различната големина на тркалата и гумите достапни за избраниот модел.

Вредностите за возилата означени со (2), се прелиминарни.

Информациите за потрошувачката на гориво, емисиите на CO2 и потрошувачката на енергија се утврдени во согласност со пропишаната постапка на мерење VO (EU) 715/2007 во верзијата применлива во моментот на одобрувањето на типот. Бројките се однесуваат на возило со основна конфигурација во Германија и опсегот што е прикажан ја зема предвид опционалната опрема и различната големина на тркалата и гумите достапни за избраниот модел.

Дополнителни информации за официјалната потрошувачка на гориво и специфичната емисија на CO2 на новите патнички автомобили може да се добијат од „Новиот прирачник за потрошувачка на гориво, емисии на CO2 и потрошувачка на енергија на нови патнички автомобили“, кој е достапен бесплатно на сите продажни места и од DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Остфилдерн, Германија и на https://www.dat.de/co2.

Вредностите се темелат врз новиот WLTP пропис и повторно се претворени во NEDC еквивалентни вредности за да се обезбеди споредба на возилата. Во однос на тие возила, за даноците поврзани со возилата или другите давачки базирани (меѓу другото) на CO2 емисиите, вредностите на CO2 може да се разликуваат од вредностите наведени овде.

 

Дознајте повеќе