BMW 6 Series Gran Turismo 640i xDrive G32 2020 Bernina Grey in three-quarter front standing in hall

THE 6

BMW СЕРИЈА 6 GRAN TURISMO: МОДЕЛИ И ОПРЕМА

Дизајнирајте ја BMW Серијата 6 Gran Turismo за да одговара на Вашите лични преференции. Голем број на атрактивни опции за дизајн, мотори, карактеристики на динамика на возење, системи за помош на возачот и дигитални услуги се достапни за избор.

Дознајте повеќе
THE 6BMW СЕРИЈА 6 GRAN TURISMO: МОДЕЛИ И ОПРЕМА

МОДЕЛИ И ОПРЕМА.

Карактеристичен модел и опции за опременост на BMW Серија 6 Gran Turismo.

BMW Серија 6 Gran Turismo

Во верзијата на основната опрема, BMW Серија 6 Gran Turismo инспирира со својата разноврсност и разновидниот опсег на функционални карактеристики за подобрување на удобноста и безбедноста.

BMW 6 Series Gran Turismo G32 620d 2020 basic equipment Mineral White Metallic

Во верзијата на основната опрема, BMW Серија 6 Gran Turismo инспирира со својата разноврсност и разновидниот опсег на функционални карактеристики за подобрување на удобноста и безбедноста.

 • Екстериер

 • Ентериер

Luxury Line

Luxury Line ја покажува елегантната страна на возилото. Елегантни дизајнерски елементи изработени од Chrome high-gloss му даваат ексклузивен изглед на екстериерот. Стилскиот впечаток е присутен и во ентериерот. Тука првокласните кожни тапацири и висококвалитетни завршетоци во ентериерот го карактеризираат луксузот во изработката.

BMW 6 Series Gran Turismo G32 640d xDrive 2020 Luxury Line Dravit Grey three-quarter front view

Luxury Line ја покажува елегантната страна на возилото. Елегантни дизајнерски елементи изработени од Chrome high-gloss му даваат ексклузивен изглед на екстериерот. Стилскиот впечаток е присутен и во ентериерот. Тука првокласните кожни тапацири и висококвалитетни завршетоци во ентериерот го карактеризираат луксузот во изработката.

 • Екстериер

 • Ентериер

M Sport пакет

M Sport пакетот му дава на возилото особено спортски карактер. Со своите спортски елементи на дизајнот напред и позади, возилото изгледа уште помоќно. Динамичниот профил е заокружен со ексклузивни бои, M Sport алуминиумски наплатоци и бројни исклучителни детали во ентериерот.

BMW 6 Series Gran Turismo G32 640i xDrive 2020 M Sport package Bernina Grey Amber Effect three-quarter front view

M Sport пакетот му дава на возилото особено спортски карактер. Со своите спортски елементи на дизајнот напред и позади, возилото изгледа уште помоќно. Динамичниот профил е заокружен со ексклузивни бои, M Sport алуминиумски наплатоци и бројни исклучителни детали во ентериерот.

 • Екстериер

 • Ентериер

ДИЗАЈНОТ НА BMW СЕРИЈА 6 GRAN TURISMO.

Импресивни дизајн карактеристики во внатрешноста и надворешноста.

Опремен за нестандардното: BMW Серија 6 Gran Turismo нуди извонредни осветлувања во дизајнот за да се издвои од толпата. Преобликуваната бубрежна решетка и BMW Laserlight го дефинираат динамичниот дизајн на предниот дел. Опциите за опрема, како што се спортските сопирачки М во темно сина или црвена изведба, прават одличен привлечен поглед во страничниот профил, притоа обезбедувајќи најдобри можни вредности во секој поглед. Трапезоидните издуви го истакнуваат спортскиот карактер на задниот дел со неговата нагласена ширина. И во внатрешноста, специјалните детали, како што се керамичките завршетоци на контролниот панел и панорама - стаклениот покрив, даваат чувство на ексклузивност и луксуз во возилото.

BMW 6 Series Gran Turismo 640i xDrive G32 2020 Bernina Grey in three-quarter front side view
Kidney grille BMW 6 Series Gran Turismo 640i xDrive G32 2020 Bernina Grey

Предни украсни решетки.

Големата едноделна предна украсна решетка - позната и како BMW бубрежна решетка - е карактеристична дизајнерска карактеристика што обезбедува многу присутен и динамичен изглед на Вашето возило. Изведбата и бојата на решетката зависи од нивото на опременост.
BMW Laserlight BMW 6 Series Gran Turismo 640i xDrive G32 2020 Bernina Grey

BMW Laser светла.

Во laser high – beam режимот, BMW Laser светлата осветлуваат до 650 m, скоро двапати повеќе поголем од оној на конвенционалните светла. Подобрата видливост во мракот значително ја зголемува безбедноста. Сините акценти и натписот „BMW Laser“ на светлата исто така ги истакнуваат технолошките стандарди и спортската супериорност на возилото.
M Sport brake BMW 6 Series Gran Turismo 640i xDrive G32 2020 close-up wheel

M Sport сопирачки.

M Sport сопирачките со клипови за сопирање, во Dark Blue изведба и M ознаки обезбедуваат врвни перформанси при сопирање. Прилагодено на високо-динамичниот потенцијал на возилото, тој исто така овозможува исклучителен атлетски стил на возење и одлично сопирање на влажни површини.
Exhaust pipes BMW 6 Series Gran Turismo 640i xDrive G32 2020 close-up rear

Трапезоидни издувни цевки.

Видливи, вистински трапезоидни издуви во Chrome, по еден од левата и десната страна.
Panorama glass roof BMW 6 Series Gran Turismo 640i xDrive G32 2020 interior

Панорама сончев кров.

Кога е отворен, Панорама сончевиот кров обезбедува многу свеж воздух во внатрешноста. Затворен, тој создава светла и пријатна атмосфера во внатрешноста. Се отвора и затвора целосно автоматски, со само едно притискање на копче или со клучот на возилото, и е опремен со функции за лизгање и подигнување, ролер-завеса и дефлектор за ветер.
Ceramic surround for controls BMW 6 Series Gran Turismo 640i xDrive G32 2020 interior

Керамички завршеток на контролите.

Ексклузивна Керамички завршетоци на контролите како рачката за селекција на температурата и јачината, како и граничникот околу iDrive контролерот, даваат особено квалитетен и луксузен изглед.

ДИНАМИКА НА ВОЗЕЊЕТО НА BMW СЕРИЈА 6 GRAN TURISMO.

Ефикасни мотори, интелигентен погон на сите тркала и удобни суспензија со сите технологии на прв поглед.

Исклучително динамичен и удобен: BMW Серија 6 Gran Turismo ги обединува совршено прилагодените компоненти на суспензијата во технологија насочена кон иднината - Executive Drive. Системот за контрола на шасијата со интегрирана воздушна суспензија со 2 оски нуди извонредна удобност при возење и одлични карактеристики на возната динамика. При високи брзини во свиоците, активната стабилизација против превртување компензира за наклонот на возилото, со што се зголемува динамиката на возење што, заедно со Integral Active Steering, резултира со уште поголеми нивоа на самодоверба и агилност. Во комбинација со ефикасен и избалансиран 6-цилиндричен дизел мотор или 6-цилиндричен бензински мотор и голем вртежен момент, ова ги елиминира сите можни пречки за Вашето задоволство при возење на кратки или долги патувања.

BMW TwinPower Turbo 6-cylinder petrol engine BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020

BMW TwinPower Turbo линиски 6-цилиндричен бензински мотор.

Командна моќност, мазно работење и возбудлив звук се обележјата на 6-цилиндричниот бензински мотор BMW TwinPower Turbo од новата генерација на мотори со BMW EfficientDynamics. Со Double-VANOS, Valvetronic, High-Precision Injection и TwinScroll турбо полнач, тој генерира 245 kW (333 КС).
BMW TwinPower Turbo 6-cylinder diesel engine BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020

BMW TwinPower Turbo линиски 6-цилиндричен дизелски мотор.

Новата генерација на BMW TwinPower Turbo, линиски 6-цилиндричен дизел мотор нуди импресивна испорака на енергија во комбинација со примерни бројки за потрошувачка, како резултат на комбинацијата на технологија на турбо полнач со променлива геометрија на турбината и common rail директното вбризгување.
xDrive BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 close up

xDrive.

Интелигентниот BMW xDrive систем на погон на сите тркала непречено и променливо ја дистрибуира погонската моќ на предните и задните тркала за дополнително влечење, динамика на возење и безбедност во секоја возна состојба. За уште подобра агилност, електронски контролираната дистрибуција на електрична енергија, е противтежа на прекумерната или недоволната управливост.
Adaptive 2-axle air suspension BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 close-up three-quarter front view

Адаптивна воздушна суспензија на двојна оска.

Адаптивната воздушна суспензија на двојна оска обезбедува исклучително удобно возење со одлична динамика на возење. За разлика од челичната суспензија, воздушната суспензија се состои од гумени влошки исполнети со воздух што го одржуваат возилото рамномерно подигнато, без оглед на режимот на возење, дури и при носење голем товар - бидејќи воздушниот притисок во внатрешноста на влошките постојано се прилагодува.
Integral Active Steering BMW 6er Gran Turismo G32 2020 three-quarter rear view driving shot

Integral Active Steering.

Интегралниот активен управувач комбинира поддршка што варира во зависност од аголот на управувачот на предната оска и задните тркала кои исто така придонесуваат за управување. При помала брзина, тој нуди поголемо маневрирање и агилност со вртење на задните тркала наспроти предните тркала. Почнувајќи од околу 60 до 80 км / ч, задните тркала се вртат паралелно со предните тркала, за да се зголеми стабилноста и удобноста при возењето.
Executive Drive BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 three-quarter front view suspension

Executive Drive.

Системот за контрола на суспензијата Executive Drive обезбедува истовремено одлична удобност при возење и извонредна возна динамика. Системот се базира на активни стабилизатори кои електро-механички ја регулираат суспензијата континуирано за време на патувањето, со што се минимизира движењето на каросеријата на автомобилот.
BMW Individual paint finish Tansanite blue metallic BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 three-quarter front view standing
BMW Individual paint finish Alvit Grey metallic BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 three-quarter front view standing
BMW Individual paint finish Dravit Grey metallic BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 three-quarter front view standing
BMW Individual full leather BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 interior cockpit
BMW Individual full leather BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 interior cockpit
BMW Individual full leather BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 interior cockpit

BMW INDIVIDUAL КАРАКТЕРИСТИКИ НА BMW СЕРИЈА 6 GRAN TURISMO.

Индивидуалноста е нејзината страст. Ова е причината зошто BMW Серија 6 Gran Turismo ја гради својата појава со ексклузивни и високо-квалитетни карактеристики на опрема од BMW Individual. Фасцинантните BMW Individual бои како Tanzanite Blue металик, Dravit Grey металик и Avit Grey металик Ви овозможува да направите исклучителен белег. Во комбинација со импресивните тркала 20” BMW Individual style 649 I алуминиумски наплатоци, возилото има совршено уникатен карактер. Внатрешноста исто така можете да ја прилагодите на вашите преференции: висококвалитетните BMW Individual внатрешни лајсни овозможуваат потенцирања на богатиот и елегантен ентериер.

ДИГИТАЛНИ ТЕХНОЛОГИИ НА BMW СЕРИЈА 6 GRAN TURISMO.

Забавни и бизнис опции, дигитални услуги и интелигентни системи за помош на возачот при возењето.

Сè што совршено Ви одговара на Вас: најсовремените системи за асистенција и можностите за поврзување гарантираат максимално ниво на безбедност и удобност, додека иновативните деловни и забавни функции фасцинираат но и информираат. Благодарение на паметните дигитални услуги, Вие останувате идеално поврзани во текот на целото патување - за безгрижна и релаксирана подвижност.

Information display BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 interior
BMW Live Cockpit Professional BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 interior

BMW Live Cockpit Professional.

BMW Live Cockpit Professional со функција за навигација вклучува два висококвалитетни дисплеи: 12,3’’ Контролен дисплеј со висока резолуција што може да се управува со допир и целосно дигитален инструмент дисплеј од 12,3“. Со оперативниот систем BMW 7 може да се управува и преку iDrive Touch контролерот.
Smartphone Integration BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 interior

Smartphone Integration.

Зошто да сте без опциите од вашиот паметен телефон во вашиот BMW автомобил кога ќе можете да продолжите да го користите како и обично? Со Smartphone integration, вашето возило поддржува Apple CarPlay и Android Auto преку безжична врска помеѓу вашиот паметен телефон и возилото. Ова ви овозможува полесно да ги користите познатите функции и разните апликации во возилото.
Driving Assistant Professional BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 interior

Driving Assistant Professional.

Driving Assistant Professional нуди оптимална удобност и безбедност за време на критични или монотони ситуации во сообраќајот. Освен содржината на Driving Assistant, тој исто така вклучува Steering и Lane Control Assistant со проширени функции, Lane Change и Emergency Stop Assistant и Lane Keeping Assistant со активна заштита од страничен судир.
Reversing Assistant BMW 6 Series Gran Turismo G32 2020 interior

Reversing assistant.

Reversing Assistant ги памти последните 50 метри од изминатата патека во движење напред до 35 км / ч, така што може да се врати по истата траекторија ако тоа е потребно. Ослободени сте од управувачката работа и можете да се концентрирате на следење на околината околу возилото.

FUEL CONSUMPTION AND CO2 EMISSIONS.

BMW 640i xDrive Gran Turismo:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 7.4–7.2
CO2 emissions in g/km (combined): 170–166


BMW 620d Gran Turismo:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 4.6–4.4
CO2 emissions in g/km (combined): 120–116


BMW 640d xDrive Gran Turismo:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 5.6–5.4
CO2 emissions in g/km (combined): 147–141


The information on fuel consumption, CO2 emissions and energy consumption has been determined in accordance with the prescribed measurement procedure VO (EU) 715/2007 in the version applicable at the time of type approval. The figures refer to a vehicle with basic configuration in Germany and the range shown considers optional equipment and the different size of wheels and tires available on the selected model.

 

Further information about the official fuel consumption and the official specific CO2 emissions for new passenger automobiles can be found in the 'New Passenger Vehicle Fuel Consumption and CO2 Emission Guidelines', which are available free of charge at all sales outlets and from DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Germany and on https://www.dat.de/co2

 

The values are already based on the new WLTP regulation and are translated back into NEDC-equivalent values in order to ensure the comparison between the vehicles. For vehicle related taxes or other duties based (at least inter alia) on CO2-emissions the CO2 values may differ to the values stated here.

Дознајте повеќе

Потрошувачка на гориво и емисија на CO2.

 • BMW 640i xDrive Gran Turismo:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 7.4–7.2
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 170–166

  BMW 620d Gran Turismo:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 4.6–4.4
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 120–116

  BMW 640d xDrive Gran Turismo:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 5.6–5.4
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 147–141

  *BMW Дигиталниот клуч е компатибилен само со одредени iPhone уреди. Листата со компатибилни iPhone уреди е достапна на bmw.com/digitalkey

  Информациите за потрошувачката на гориво, емисиите на СО2 и потрошувачката на енергија се утврдени во согласност со пропишаната постапка за мерење VO (EU) 715/2007 во верзијата што се применува за време на одобрувањето на типот. Бројките се однесуваат на возило со основна конфигурација во Германија и прикажаниот опсег ја разгледува опционалната опрема и различната големина на тркалата и гумите достапни на избраниот модел.

  Дополнителни информации за официјалната потрошувачка на гориво и официјалните специфични емисии на СО2 за нови патнички автомобили може да се најдат во „Упатствата за потрошувачка на гориво за нови патнички возила и Упатства за емисија на СО2“, кои се достапни бесплатно на сите продажни места и од DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Germany и на https://www.dat.de/co2.

  Вредностите се веќе засновани на новата регулатива за WLTP и се преточени во NEDC-еквивалентни вредности со цел да се обезбеди споредба помеѓу возилата. За даноци или други давачки поврзани со возилата засновани (барем, меѓу другото) на емисии на СО2, вредностите на СО2 може да се разликуваат од вредностите наведени овде.