BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 BMW Individual Frozen grey металик тричетвртински поглед однапред во возење со планина во позадина
Потрошувачка на гориво, комбинирано8,0–7,8 л/100 км
Тип на мотори и горивоБензин

THE Z4

BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 BMW Individual Frozen grey металик тричетвртински поглед однапред во возење со планина во позадина

BMW Z4 M40i ROADSTER

Потрошувачка на гориво, комбинирано8,0–7,8 л/100 км
Тип на мотори и горивоБензин
 • THE Z4BMW Z4 M40i ROADSTER

  Отворен, силен и дизајниран за перформанси. Со широкиот преден дел, големите тркала, издолжената хауба и многу детали инспирирани од моторспортот, BMW Z4 M40i Roadster докажува дека уште на прв поглед го забрзува пулсот. На патот, тој го разоткрива својот спортски карактер насекаде: роудстер кој го претвора нагонот за слобода во чисто уживање во возењето.

  ДИЗАЈН НА НАДВОРЕШНОСТА И ВНАТРЕШНОСТА НА BMW Z4 M40i ROADSTER.

  Побудува ентузијазам.

  BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 BMW Individual Frozen Grey металик во возење тричетвртински поглед однапред
  Двојна бубрежна маска во мрежест дизајн BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 BMW Individual Frozen Grey металик поглед однапред одблиску

  BMW бубрежна маска со мрежест дизајн.

  На динамичниот изглед преидонесува мрежестиот дизајн на BMW бубрежната маска која варира во зависност од моторот. Основниот модел има црна мрежаста решетка со висок сјај, а кај Sport Line и M Sport пакетот се изработени од матиран алуминиум, секој со хромирана бубрежна рамка. BMW бубрежната маска на топ моделот M40i во целост е Cerium Grey.

  Air Breather BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 BMW Individual Frozen Grey металик поглед одблизу

  Air Breather.

  Заедно со воздушната завеса во предниот браник, отворите за воздух сместени зад лакот на предните тркала значително ја намалува турбуленцијата на воздухот во отворот за тркала и целно го насочува протокот на воздух – со што се намалува отпорот. Воедно, го истакнува атлетскиот карактер на возилото како декоративен елемент.

  M Aerodynamics пакет BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 BMW Individual Frozen Grey металик поглед одстрана

  M Aerodynamics пакет.

  M Aerodynamic пакетот со специфичен М преден спојлер, заден спојлер и странични прагови во боја на каросеријата и дводелна влошка за дифузор во Dark Shadow металик боја пренесуваат чиста динамика и спортски карактер. Компонентите не само што го изоструваат изгледот, туку и ги оптимизираат динамичките својства на возилото.

  Издувни цевки BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 BMW Individual Frozen Grey металик поглед одзади одблиску

  Издувни цевки во слободна форма.

  Заоблените хромирани издувни цевки со висок сјај на десната и на левата страна на задниот дел го засилуваат спортскиот изглед на возилото.

  M Sport седишта BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 внатршност

  M Sport седишта.

  M Sport седиштата со интегрирани потпирачи за глава, длабок простор за седење и високи странични и потпирачи за грб обезбедуваат подобрена поддршка за возачот и совозачот, дури и во брзите свиоци. Покрај тоа, возачкото седиште и, во зависност од опремата, совозачкото седиште може да се нагодат на вашите индивидуални димензии на телото благодарение на интегрираното нагодување на ширината на потпирачот за грб.

  M кожен управувач BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 кокпит

  M кожен управувач.

  M кожниот управувач, вклучително и мултифункционалните копчиња и ознаката М, има спортски дизајн со три крака. Обрачот на управувачот е изработен од 'Walknappa' црна кожа со заоблени места за потпирање на палците предизвикува чувство на спортско, директно управување и така обезбедува динамично искуство на возењето.

  ВОЗНА ДИНАМИКА НА BMW Z4 M40i ROADSTER.

  Откријте ги вашите граници.

  Ниту еден предизвик не е преголем за него. BMW Z4 M40i Roadster го докажува своето спортско потекло во секоја ситуација. Благодарение на најновата технологија, неговата ниска положба на патот и систематската оптимизација на тежината, постигнува импресивни вредности на перформанси - и динамика на возење од врвна класа.
  M TwinPower Turbo 6-цилиндричен бензински мотор BMW Z4 M40i Roadster G29 2019

  M TwinPower Turbo 6-цилиндичен реден бензински мотор.

  Врвен спортист кој предизвикува чисто уживање во возењето: 6-цилиндричниот реден бензински мотор M TwinPower Turbo се одликува со супериорна испорака на моќ и впечатлив карактеристичен М звук на моторот. Со Double-VANOS, Valvetronic, високопрецизно вбризгување и TwinScroll турбополнач, обезбедува одлична моќ.

  Адаптивна M суспензија BMW Z4 M40i Roadster G29 2019

  Адаптивна M суспензија.

  Адаптивната M суспензија спуштена за 10 милиметри може електронски да се нагоди во било кој момент за да одговара на патот и на условите за возење. Возачите исто така можат да ги нагодат особините на суспензијата преку Driving Experience Control за да го активираат саканиот стил на возење во било кој момент – од удобно до исклучително спортско со изразено агилно управување.

  M Sport диференцијал BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 детален поглед

  M Sport диференцијал.

  M sport диференцијалот ја оптимизира влечната сила и стабилноста во возењето при промена на коловозната лента или забрзување во свиоците, при возење низ свиоци со големи брзини или на разни површини на патот. Влечната сила се оптимизира со помош на електронски управуван уред кој ја намалува разликата во брзината на вртењето на тркалата.

  Steptronic Sport менувач BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 поглед одблизу палка на менувач внатрешност

  Steptronic Sport менувач.

  8-степениот Steptronic Sport менувач со Launch Control овозможува спортска промена на степенот на пренос и автоматски и рачно преку палката на менувачот – за удобно крстарење или динамичен стил на возење.Во SPORT или SPORT+ режим и со палка на менувачот во лева S/M положба, менувачот е конфигуриран за максимални перформанси.

  Варијабилен спортски управувач BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 управувач кокпит

  Варијабилно спортско управување.

  Варијабилното спортско управување со Servotronic креира директен и агилен одговор на управувачот и обезбедува помал физички напор за вртење на тркалата. На различни агли на вртење на управувачот тој реагира со различни односи на управување. Ова ја подобрува управливоста при динамично возење и го намалува напорот потребен за управување при паркирање или скршнување.

  M Sport сопирачки BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 BMW Individual Frozen Grey металик поглед одстрана тркала од лесна легура

  M Sport сопирачки.

  M Sport сопирачките напред имаат фиксни шепи со четири клипа, а одзади пливачки шепи со еден клип во сина боја со М ознака и големи дискови на сопирачките за извонредни перформанси при сопирањето.

  BMW Intelligent Personal Assistant BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 контролен дисплеј

  BMW INTELLIGENT PERSONAL ASSISTANT.

  СИСТЕМИ ЗА АСИСТЕНЦИЈА НА ВОЗАЧОТ BMW Z4 M40i ROADSTER.

  Дигитални услуги и интелигентни системи за помош на возачот.

  BMW Z4 M40i Roadster на својот возач му нуди широк опсег на интелигентни системи за помош. Од асистенти за паркирање до вашиот личен гласовен асистент, иновативните технологии ја зголемуваат удобноста и безбедноста додека патувате. Тие овозможуваат и делумно автономно возење, во зависност од ситуацијата.
  BMW оперативен систем 7 BMW Z4 M40i Roadster G29

  BMW оперативен систем 7.

  Иновативниот концепт на управување преку BMW оперативниот систем 7 овозможува уште полесно управување со функциите на возилото при патување, на пример со говор, преку екранот со допир и преку iDrive контролерот – многу интуитивно. За таа цел, функционалноста на контролерот е надградена. Па така, сега менијата од апликациите можат директно да се избираат.

  BMW Intelligent Personal Assistant BMW Z4 M40i Roadster G29 2019 контролен дисплеј

  BMW Intelligent Personal Assistant.

  Зарем не би било неверојатно ако вашето BMW е и ваш личен експерт за возила? Комуницирајте со вашето возило користејќи го BMW интелигентниот персонален асистент. Изговарајте вообичаени команди за да управувате со многубројни функции на возилото. Исто така, асистентот може да образложи различни теми за вашето возило и да ви помогне уште подобро да го запознаете вашето BMW.

  Connected Music BMW Z4 Roadster G29

  Connected Music.

  Слушајте ја вашата омилена музика каде и да сте. Класична на автопат, џез за време на шпицот и поп кога крстосувате. Connected Music со Spotify значи дека можете директно да слушате безброј милиони песни без никакви ограничувања преку BMW музичкиот партнер Spotify, користејќи SIM картичка инсталирана во вашето возило.

  ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ BMW Z4 M40i ROADSTER.

  BMW Z4 M40i Roadster.

  Моќност на моторот (КС) при 1/мин: 

  250 (340) / 5.000–6.500

  Заврзување од 0 до 100 км/ч во сек.: 

  4,5

  Потрошувачка на гориво, комбинирано, во л/100 км: 

  8,0–7,8

  Емисија на CO2, комбинирано, во гр/км: 

  182–177

  BMW Z4 M40i Roadster G29 страничен поглед

  ЦЕНИ, ФИНАНСИРАЊЕ И ЛИЗИНГ ЗА BMW Z4 M40i ROADSTER.

  BMW ФИНАНСИСКИ УСЛУГИ ЗА BMW Z4 M40i ROADSTER.

  BMW Z4 M40i Roadster G29 страничен поглед пред зграда

  Брзо и флексибилно дојдете до финансиски услуги по ваша мера од BMW Financial Services. Без разлика дали се работи за финансирање или лизинг, секоја наша понуда е индивидуално приспособена на вашите потреби и желби. Дознајте повеќе за атрактивните финансиски решенија или вистинската понуда за лизинг за вашиот нов BMW Z4 M40i Roadster.

  BMW УСЛУГИ.

  УСЛУГА И АСИСТЕНЦИЈА ЗА BMW Z4 M40i ROADSTER.

  BMW Service Inclusive

  BMW Service Inclusive

  #whateverhappens: Сестрано безгрижно патување: овој пакет нуди 100% транспарентност и практична едноставност во планирањето. Можете да одберете дали ќе случите договор на 4 или 6 години – или договор на 3 години како корисник на лизинг. Пакетот ги содржи следниве услуги:

  • Услуга за проверка на возилото
  • Замена на микрофилтер
  • Замена на течност во сопирачки
  Дознајте повеќе за BMW Service Inclusive
  BMW Teleservices

  BMW Teleservices.

  Со иновативната опција за Teleservices услуги преку BMW ConnectedDrive вашето BMW ќе ви помогне да останете смирени: кога е потребно одржување или во случај на дефект, до одбраниот BMW сервисен партнер ќе се достават сите потребни податоци. Вашиот сервисен партнер ќе ве контактира за да договорите термин за прием. Така ќе можете да се потпрете на брзата и едноставна услуга и не мора сами да мислите на сè. Единствен услов: да го имате регистрирано вашето возило на порталот BMW ConnectedDrive и да одберете сервисен партнер. Откријте како BMW Teleservices може да го направи вашиот живот поудобен.

  BMW Roadside Assistance

  BMW Roadside Assistance.

  Бесплатната услуга BMW Roadside Assistance достапна е на сите BMW возачи секојдневно, 365 дена во годината. Еден повик – и нашите експерти ви стојат на располагање, преку телефон или доколку е потребно на лице место.

  Дознајте повеќе за BMW Roadside Assistance
  Вработен во BMW советува клиент

  ДАЛИ САКАТЕ ЛИЧНА КОНСУЛТАЦИЈА?

  Доколку имате било какви прашања, барате дополнителни информации или сакате специфична понуда за BMW Z4 M40i Roadster, ве молиме контактирајте го BMW партнерот во вашата земја. Нашите стручни лица со големо задоволство ќе ви дадат индивидуални совети преку телефон или на лице место.

  Потрошувачка на гориво и емисија на CO2.

  • BMW Z4 M40i Roadster:
   Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 8,0–7,8
   Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 182–177

   Официјалните податоци за потрошувачката на гориво, емисијата на CO2, потрошувачката на електрична енергија се одредени со прописите за мерење и во согласност со регулативата (EU) 715/2007 која се применува при хомологација на возилото. WLTP бројките (според тестот за Светска хомологација на лесни возила) ги земаат во предвид секоја дополнителна опрема. За ново одобрените возила од 01.01.2021, официјалните спецификации се достапни само согласно WLTP. Дополнителни информации за NEDC и WLTP методите на мерење можете да побарате на www.bmw.de/wltp