BMW M340i xDrive Touring G21 Frozen Tanzanite Blue сина боја тричетвртински страничен поглед во возење
ПерформансиДо 374 кс (275 kW)
Тип на мотори и горивоБензинДизелPlug-in Хибрид

3

BMW M340i xDrive Touring G21 Frozen Tanzanite Blue сина боја тричетвртински страничен поглед во возење

НОВИОТ BMW СЕРИЈА 3 TOURING M АВТОМОБИЛИ.

ПерформансиДо 374 кс (275 kW)
Тип на мотори и горивоБензинДизелPlug-in Хибрид
3НОВИОТ BMW СЕРИЈА 3 TOURING M АВТОМОБИЛИ.

НОВИОТ BMW M340i xDRIVE TOURING И НОВИОТ BMW M340d xDRIVE TOURING.


Покрај ексклузивните атрибути на дизајнот на надворешноста и внатрешноста, BMW M340i xDrive Touring и новиот BMW M340d xDrive Touring нудат особено балансиран опсег на перформанси, удобност и ефикасност.

BMW M340i xDrive Touring:
Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 8,8–8,1
CO2 емисии во г/км (комбинирано): 197–182

BMW M340d xDrive Touring:
Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано):  6,6–6,0
CO2 емисии во г/км (комбинирано): 173–157

Дознајте повеќе

НОВИОТ BMW M340i xDRIVE TOURING И НОВИОТ BMW M340d xDRIVE TOURING.

Спортските факти на дланка.

BMW M340i xDRIVE TOURING.

Совршената комбинација од спортсски сјај, удобност и секојднвна практичност.
 • M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндричен бензински мотор
 • 275 kW (374 кс), 500 Nm, 0–100 км/ч за 4,6 с
 • 8-степен Steptronic Sport менувач
 • BMW xDrive со M Sport диференцијал
BMW M340i xDrive Touring G21 тричетвртински поглед однапред додека стои

BMW M340d xDRIVE TOURING.

Моќност и ефикасност споени со неограничена секојдневна практичност.
 • M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндричен дизел мотор
 • 250 kW (340 кс), 700 Nm, 0–100 км/ч за 4,7 с
 • 8-степен Steptronic Sport менувач
 • BMW xDrive со M Sport диференцијал
BMW M340d xDrive Touring G21 тричетвртински поглед однапред додека стои
 • BMW M340i xDRIVE TOURING.
 • BMW M340d xDRIVE TOURING.

НОВИОТ BMW M340i xDRIVE TOURING И НОВИОТ BMW M340d xDRIVE TOURING – АТРИБУТИ НА ПРОИЗВОДОТ.

Возна динанмика и елементи на дизајн на новиот BMW Серија 3 Touring M Автомобили.

Покрај ексклузивните атрибути на дизајнот на надворешноста и во внатрешноста, BMW M340i xDrive Touring и новиот BMW M340d xDrive Touring нудат особено балансиран опсег на перформанси, удобност и ефикасност:

 • M TwinPower линискиот 6-цилиндричен бензински мотор со слободен број вртежи и 275 kW (374 кс) во новиот BMW M340i xDrive Touring забрзува од 0 до 100 км/ч за 4,6 с
 • Високо ефикасниот M TwinPower линиски 6-цилиндричен дизем мотор со 250 kW (340 кс) и вртежен момент од 700 Nm во новиот BMW M340d xDrive Touring забрзува од 0 до 100 км/ч за 4,7 с
 • М-специфично подесување на потпирањето за висока динамика при возење и балансирана секојдневна удобност
 • Ексклузивни елементи на дизајнот на надворешноста и внатрешноста со М-специфичен стил
BMW M340i xDrive Touring G21 Frozen Tanzanite Blue сина боја тричетвртински страничен поглед во возење
BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 M TwinPower Turbo 6- цилиндричен линиски дизел мотор

M TwinPower Turbo линиски 6-цилиндрични мотори.

Двајца врвни атлети што пружаат чисто задоволство при возењето: M TwinPower Turbo линискиот 6-цилиндричен бензински мотор се одликува со врвна моќност и препознатливиот М звук на моторот. The M TwinPower Turbo линискиот 6-цилиндричен дизем мотор вклучува импресивна моќност и примерни вредности за потрошувачка. 

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 Steptronic Sport пренос

Steptronic Sport пренос.

8-степениот Steptronic Sport пренос ви нуди и удобно менување брзини со лизгање и мошне динамичен стил на возење со изразито спортско менување брзини.

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 M sport диференцијал

M Sport диференцијал.

М Sport диференцијалот ги подобрува прилепувањето и стабилноста во возењето, особено при менување ленти, свртување во кривини или при променливи услови на патиштата. Благодарение на трајната, постојано променлива контрола на заклучување на диференцијалот и електронски контролираното заклучување со повеќе дискови, добивате оптимален стисок и стабилност при насочувањето во секоја возна ситуација.

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 LED предни светла

LED headlights.

The LED headlights increase safety at night with outstanding illumination. Eye-catcher: the inverted L-shape of the daytime driving lights.

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 М ретровизори

М ретровизори.

Аеродинамично оптимизираните М ретровизори во црна боја со висок сјај со дизајн со две ленти не само што даваат импресивен акцент наспроти бојата на возилото туку и овозможуват чиста прегледност во секоја ситуација влагодарение на нивните асферични стакла.

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 M Shadowline надворешна лајсна со висок сјај со продолжени елементи

M Shadowline надворешна лајсна со висок сјај со продолжени елементи.

M Shadowline надворешната лајсна со висок сјај со продолжени елементи ја надополнува содржината на М Shadow Line со висок сјај со BMW бубрежната решетка и лајсните на цевките за издувни гасови во црна боја.

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 M Sport седишта за возачот и совозачот

M Sport седишта за возачот и совозачот.

M Sport седиштата во предниот дел со карактер на поединечни седишта и делумно интегриран потпирач за глава нудат оптимална странична поддршка во кривините. Широчината на потпирачот за грб и потпората за ‘рбетот можат да се приспособат индивидуално, а висината на потпирачите за глава може да се приспособи електрично. Нагласените контури и црното M лого го нагласуваат спортскиот карактер на кабината.  

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 M кожен волан

М кожен волан.

М кожниот волан што вклучува мултифункционални копчиња и раб на воланот во „Walknappa“ кожа пружа идеално чувство и спортски изглед за динамично возно искуство.

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 BMW Curved Display

BMW Curved Display.

BMW Curved Display го комбинира интуитивното функционирање со група екрани составени од 12,3-инчна интрумент табла и 14,9-инчен контролен екран.

BMW M340i xDRIVE TOURING И BMW M340d xDRIVE TOURING: КАБИНА И ТЕХНОЛОГИИ.

М-специфични инструменти, интуитивен оперативен конепт, дигитални услуги и интелигентни системи за помош на возачот на BMW Серија 3 Touring M автомобили.

BMW M340i xDrive Touring и BMW M340d xDrive Touring ви нудат поддршка со многубројни иновативни технологии и сеопфатно поврзување:

 • Модерно групирање на екрани со M-специфична графика за целосен преглед
 • Рачно менување брзини со прекинувач од повеќе сегменти
 • Повеќе различни системи за помош на возачот и дигитални услуги што гарантираат безбедност, удобност и интелигентно поврзување
BMW M340i xDrive Touring G21 Frozen Tanzanite Blue сина боја кабина со модел
BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 BMW Live Cockpit Professional

BMW Live Cockpit Professional.

BMW Live Cockpit Professional со големиот заоблен екран го проширува BMW Live Cockpit Plus со head-up екран. Ова ги прикажува информациите за возењето како што се брзината или насоките за навигација директно во видното поле – за подобра прегледност и поголема безбедност.

BMW M340i xDrive and M340d xDrive Touring G21 BMW прекинувач од повеќе сегменти

BMW прекинувач од повеќе сегменти за рачно менување брзини.

8-степениот Steptronic Sport пренос ви нуди и удобно менување брзини со лизгање и мошне динамичен стил на возење со изразито спортско менување брзини – автоматски и рачно преку прекинувачот од повеќе сегменти. Во SPORT режим, промените на брзините се конфигурирани за максимални перформанси.

ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ ЗА НОВИОТ BMW СЕРИЈА 3 TOURING M АВТОМОБИЛИ.

BMW M340i xDRIVE TOURING И BMW M340d xDRIVE TOURING.

Моќност на моторот во kW (кс) при 1/мин:

275 (374)/5.500–6.500

Забрзување 0–100 км/ч во с:

4,6

Потрошувачка на гориво комбинирано во л/100км:

8,8–8,1

CO2 комбинирани емисии во г/км:

197–182

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 илустрација на технички податоци

ОРИГИНАЛНИ BMW ДОДАТОЦИ И BMW M PERFORMANCE PARTS ЗА BMW СЕРИЈА 3 TOURING М АВТОМОБИЛИ.

Дајте му на вашиот BMW Серија 3 Touring M Автомобил максимален спортски карактер со BMW M Performance Parts – и изберете Оригинални BMW Додатоци за да го приспособите возилото на вашите лични потреби.

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 BMW заден носач за велосипеди Pro 2.0.

BMW заден носач за велосипеди Pro 2.0.

BMW задниот носач за велосипеди Pro. 2.0 е лесен, но издржлив со носивост до 60 kg. Неверојатно лесен за ракување, може да транспортира два велосипеда или е-велосипеда (може да се прошири за да се сместат три велосипеди). Неговата функција за навалување овозможува лесен пристап до багажникот во секое време.

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 BMW багажник за покрив 520 црна/титаниум сребрена боја

BMW багажник за покрив 520 црна/титаниум сребрена боја

Модерниот багажник за покрив во црна боја со странични панели во титаниум сребрена боја има капацитет од 520 литри и е компатибилен со сите BMW системи за багажници за покрив. Поради тоа што може да се отвори од двете страни и има тројно централно заклучување на секоја страна, лесно може да се наполни и да се заклучи за да се заштити од кражба.

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 19-инчни BMW тркала од лесна легура со двојни фелни стил 793 Bicolor

19-инчни BMW тркала од лесна легура со двојни фелни стил 793 Bicolor. (Night Gold, сјај).

Висококвалитетните 19-инчни BMW тркала од лесна легура со двојни фелни стил 793 се дизајнирани во Bicolor Night Gold со сјај. Комплет летни тркала со монитор на притисокот во пневматиците и run-flat пневматици, големина на тркало 8J x 19 со големина на пневматик 225/40 R19 93Y XL RSC напред и 8,5J x 19 со големина на пневматик 255/35 R19 96Y XL RSC назад.

BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 20-инчно M Performance ковано тркало со Y фелни стил 795 M Jet Black црна мат боја

20-инчно M Performance ковано тркало со Y фелни стил 795 M Jet Black црна мат боја.

Висококвалитетните 20-инчни M Performance ковани тркала со Y фелни стил 795 М се дизајнирани во Jet Black црна мат боја со М лого во боја и брусена М Performance ознака. Комплет летни тркала со монитор на притисокот во пневматиците и run-flat пневматици, големина на тркало 8J x 20 со големина на пневматик 225/35 R20 90Y XL RSC напред и 8,5J x 20 со големина на пневматик 255/30 R20 92Y XL RSC назад.

Кон производот
BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 M Performance спојлер за покрив во црна боја со висок сјај

M Performance спојлер за покрив во црна боја со висок сјај.

Дизајн што придвижува. M Performance спојлерот за покрив е изработен од PUR во црна боја со висок сјај, елегантно атлетски акцент за задниот дел на возилото. Истовремено, придонесува за оптимизирана аеродинамика. Спојлерот е совршено скроен за дизајнот на возилото и може да се обои во бојата на каросеријата.

Кон производот
BMW M340i xDrive и M340d xDrive Touring G21 M Performance волан

M Performance волан.

Цврсти факти: Благодарние на просторот за држење обложен во Alcantara кожа воланот овозможува одлично чувство и стисок за поспортско чувство на управување. Неговиот впечатлив дизајн и централна лента изработена од црвена кожа го нагласуваат неговиот тркачки стил.

Кон производот

ЦЕНИ, ФИНАНСИРАЊЕ И ЛИЗИНГ ЗА НОВИОТ BMW СЕРИЈА 3 TOURING М АВТОМОБИЛИ.

BMW M340i xDrive Touring G21 Frozen Tanzanite Blue сина боја тричетвртински поглед однапред додека стои со модел

Без оглед дали барате финансирање или лизинг – секоја од нашите понуди е индивидуално приспособена на вашите потреби и желби.

BMW УСЛУГИ.

Вработен во BMW Услуги ги поздравува купувачите

BMW Услуги ви гарантира дека ќе останете потполно безгрижни додека возите:  

 • Со BMW Услуги уживате 100 % транспарентност благодарение на услугите како што се проверка на возилото, проверка на микрофилтерот или течноста за сопирачки по утврдена цена
 • Teleservices од BMW ConnectedDrive му ги даваат на вашиот BMW сервисен партнер сите релевантни информации за возилото кога е потребен сервис
 • Помошта што ја пружа BMW Службата за дефекти и несреќи ви е достапна бесплатно во секое време 365 дена во годината
Вработен во BMW Услуги го советува купувачот

ДАЛИ САКАТЕ ЛИЧЕН КОНСУЛТАНТ?

Доколку имате какви било прашања, барате дополнителни информации или сакате специфична понуда за BMW Серија 3 Touring, ве молиме контактирајте го BMW партнерот во вашата земја. Нашите стручни лица со големо задоволство ќе ви дадат индивидуални совети преку телефон или на лице место.

FUEL CONSUMPTION AND CO2 EMISSIONS.

BMW M340i xDrive Touring: 
Fuel consumption in l/100 km (combined): x.x–x.x
CO2 emissions in g/km (combined): xxx–xxx
 

BMW M340d xDrive Touring: 
Fuel consumption in l/100 km (combined): x.x–x.x
CO2 emissions in g/km (combined): xxx–xxx
 

Official data on fuel consumption, CO2 emissions, power consumption and electric range were determined in accordance with the mandatory measurement procedure and comply with Regulation (EU) 715/2007 valid at the time of type approval. In case of a range, figures in the WLTP take into account any optional equipment. For newly type-tested vehicles since 01.01.2021, the official data no longer exist according to NEDC, but only according to WLTP. Weitere Informationen zu den Messverfahren NEFZ und WLTP finden Sie unter www.bmw.de/wltp

Дознајте повеќе

Потрошувачка на гориво и CO2 емисии.

 • BMW M340i xDrive Touring:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км(комбинирано): 8,8–8,1
  CO2 емисии во г/км (комбинирано): 197–182

  BMW M340d xDrive Touring:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км(комбинирано): 6,6–6,0
  CO2 емисии во г/км (комбинирано): 173–157

  Официјалните вредности за потрошувачка на гориво, CO2 емисии, потрошувачка на електрична енергија и електричен опсег се определени во согласност со пропишаната постапка на мерење и се во согласност со Регулативата (EU) 715/2007 во нејзината изменета форма. WLTP вредностите ја земаат предвид секоја опционална опрема кога станува збор за опсег. За возилата од нов тип одобрен по 01.01.2021 година, постојат официјални спецификации само според WLTP. Дополнителни информации за методите на мерење според NEDC и WLTP може да се најдат на www.bmw.de/wltp.