BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red side view with woman

THE M5

BMW M

BMW СЕРИЈА 5 SEDAN M АВТОМОБИЛИ: МОДЕЛИ И ОПРЕМА

THE M5BMW СЕРИЈА 5 SEDAN M АВТОМОБИЛИ: МОДЕЛИ И ОПРЕМА

BMW M5 Competition, BMW M5 и BMW M550i xDrive Sedan – модели, опрема, детали и иновативни технологии.

BMW Серија 5 Sedan M Автомобилите се импресивно спортски лимузини со високи перформанси, со модерен и моќен изглед. Пронајдете ги сите факти тука за индивидуалните модели заедно со детали за карактеристиките на опремата и за карактеристичниот дизајн на М. Дополнително ќе откриете како моќните М мотори работат заедно со технологиите инспирирани од мотоспортските трки за да обезбедат врвни достигнувања во динамиката на возење. Опсегот на иновативни системи за помош на возачот и дигиталните услуги прикажува подеднакво напредно ниво на развој и е целосно фокусиран на удобност и безбедност.

Дознајте повеќе

СПОРЕДБА ПОМЕЃУ М АВТОМОБИЛИТЕ КАЈ BMW СЕРИЈА 5 SEDAN.

Спортските факти на прв поглед: погон, шасија, суспензија и перформанси.

BMW M5 Competition.

Максимална возна динамика и ексклузивен М дизајн со акценти на надворешноста и во внатрешноста.
 • Високо-перформансен BMW M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор со 625 КС
 • M xDrive со Активен M диференцијал и 8-степена M Steptronic автоматска трансмисија со Drivelogic
 • Ексклузивни М дизајн карактеристики и опрема
 • 460 kW (625 КС), 750 Nm, 0–100 km/h за 3.3 sec
BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red three-quarter front view

BMW M5.

М карактеристична динамика на возење и спортска удобност на највисоко ниво.
 • Високо-перформансен BMW M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор со 600 КС
 • M xDrive со Активен М диференцијал
 • 8-степена М Steptronic автоматска трансмисија со Drivelogic
 • 441 kW (600 КС), 750 Nm, 0–100 km/h за 3.4 sec
BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 Brands Hatch Grey metallic three-quarter front view

BMW M550i xDrive Sedan.

Совршена комбинација на удобност, спортска и секојдневна употреба.
 • BMW M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор со 530 КС
 • 8-степена Steptronic Sport автоматска трансмисија
 • BMW xDrive
 • 390 kW (530 КС), 750 Nm, 0–100 km/h за 3.8 sec
BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic three-quarter front view
 • BMW M5 Competition.
 • BMW M5.
 • BMW M550i xDrive Sedan.

BMW M5 COMPETITION И BMW M5: ПЕРФОРМАНСИ.

Преглед на технологиите на моторните единици и шасијата на BMW M5 Competition и BMW M5 инспирирани од мотоспортот.

Извонредните перформанси и динамика на BMW M5 Competition и BMW M5 се базираат на збир на високо развиени погонски системи и технологии на суспензија, инспирирани од мотоспортот. Без разлика дали патувате кон деловен состанок, на викенд патување по рурални патишта или бркајќи го Вашето најдобро лично време на тркачката патека, извонредната прецизност и агилност постојано ја дефинираат типичната М сензација при возењето.

BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red front view driving
BMW M TwinPower Turbo 8-cylinder petrol engine BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020

BMW M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор.

Со 460 kW (625 КС) и 750 Nm вртежен момент, бензинскиот BMW M TwinPower Turbo мотор со 8-цилиндри го забрзува возилото од 0 до 100 km / h за 3,3 секунди. Благодарение на два турбо полначи TwinScroll, високопрецизно вбризгување и целосно променлива Valvetronic контрола на вентилот, 4,4-литарскиот мотор обезбедува енергетски потисок дури и при ниски вртежи во минута, директна одзивност и огромна моќност.
BMW M5 Competition with M xDrive F90 LCI Facelift 2020 three-quarter front view driving

M xDrive.

M xDrive со Активен М диференцијал гарантира максимално влечење и динамика на возење при секојдневно возење, како и на тркачка патека. Специфичната технологија М ја комбинира типичната подвижност на погонот на задните тркала со контролата на погонот на сите тркала. Можете да изберете помеѓу варијантите на погонот 4WD, 4WD Sport и - во режимот DSC-off - 2WD.
BMW M5 Competition with 8-speed M Steptronic transmission with Drivelogic F90 LCI Facelift 2020 interior

8-степена M Steptronic автоматска трансмисија со Drivelogic.

8-степениот M Steptronic менувач со Drivelogic се одликува со исклучително кратки времиња на менување и бројни опции за менување: од многу атлетски и динамичен до удобен и енергетски ефикасен. Брзините може да се менуваат и рачно со рачката на менувачот, или преку лопатките на менувачот зад управувачот.
BMW M5 Competition with M MODE F90 LCI Facelift 2020 interior

M MODE копче.

Користете го копчето M MODE на централната конзола за да го прилагодите контролниот интензитет на системите за помош на возачот. Режимот ROAD го нуди целиот спектар на функции на електронските асистенти. Во поставката Sport, тие само предупредуваат, но не интервенираат. Со TRACK, можете целосно да ги деактивирате системите за помош, на пр. на тркачка патека. Во зависност од избраниот режим, мрежата за прикажување ги прикажува и соодветните информации за возење.
Gear selector BMW M5 Competition with M Setup F90 LCI Facelift 2020 interior

M Setup.

M Setup ви овозможува да конфигурирате различни параметри на динамиката на возење, како што се карактеристиките на моторот, менувачот и управувачот, поставките на амортизерот, интензитетот на контролата на Динамичката контрола на стабилноста (DSC) или дистрибуцијата на моќноста на системот за погон на сите тркала M xDrive според Вашите индивидуални барања.
M leather steering wheel BMW M5 Competition with M Servotronic F90 LCI Facelift 2020 cockpit

M Servotronic.

Во секоја ситуација на возење, M Servotronic ја обезбедува вистинската управувачка моќ, со прилагодување за да одговара на моменталната брзина на возење. Покрај тоа, тој обезбедува директно и прецизно чувство на управување при која било брзина. Системот е специфично калибриран за М линијата и нуди две различни поставки што може да се изберат со едноставно притискање на копче.
BMW M5 Competition with M Carbon Ceramic Brake F90 LCI Facelift 2020 close-up wheel

M Carbon керамички сопирачки.

Керамичките M Carbon сопирачки даваат подиректна моќ на сопирање. Тие не се корозивни, многу отпорни на абење, толерираат поголема топлина и придонесуваат за помала тежина на возилото, што има позитивно влијание врз агилноста, динамиката и забрзувањето. Сопирачките во Matt Gold изведба со ознака М ја прават оваа специјална техничка опрема видлива однадвор. Поради специфични својства на материјалот, може да се појави зголемен работен шум при сопирање, на пр. во случај на продолжено, мало оптоварување или во влажни услови непосредно пред застојот на возилото. Бучавата поврзана со дизајнот може да се избегне со сопирање на сопирачката во случај на влажност или посилно полнење на сопирачката по долго, мало оптоварување на сопирање. Влијанието на влажноста и солта на патот предизвикуваат ефективноста на сопирачката да одговара на онаа на конвенционалниот систем за сопирање. Оваа намалена моќ на сопирање може да се компензира со поголем притисок врз педалот. Функционалните звуци немаат никакво влијание врз перформансите, безбедноста во работењето и стабилноста на сопирачката.
BMW M5 Competition with M Sport exhaust system F90 LCI Facelift 2020 close-up rear

M Sport издувен систем.

Издувниот систем M Sport испорачува динамичен звук што може да се менува преку интегрираниот механизам на издувниот вентил. Програмите SPORT и SPORT +, кои можат да бидат избрани преку копчињата Driving Dynamics, се потенцираат со уште поинтензивен звук на моторот, додека удобно ориентираната програма дава приоритет на повеќе дискретна акустика на моторот.

BMW M5 COMPETITION: ДИЗАЈН КАРАКТЕРИСТИКИ.

М карактеристични дизајн елементи во ентериерот и екстериерот на BMW M5 Competition.

Динамични, впечатливи детали во ревидираниот дизајн на BMW M5 Competition се однесуваат кон неговите гени во мотоспортот. Почнувајќи од предната страна со новата М бурежна решетка, рестилизирани предни светла и надвисок со нов дизајн, специфичните М карактеристики во Black high-gloss, го подвлекуваат карактерот на возилото со високи перформанси - од отворите М, преку надворешните М ретровизори, преку задниот М спојлер. Задните светла во ново руво и обновениот заден надвисок создаваат моќно финале. Во ентериерот, М акцентитте како што се мултифункционалните М спортски седишта, карактеристичната М инструмент табла или кожниот М спортски управувач со црвени лопатки за менување на брзините, го истакнуваат спортскиот карактер на пилотската кабина насочена кон возачот.

BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red side view with open door
M kidney grille in Black high-gloss BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red front view

М бубрежна решетка.

М бубрежната решетка со едноделна рамка на решетката во Black high-gloss му дава на М5 Competition впечатлив, карактеристичен изглед. Типичните тродимензионални двојни летви М се исто така дизајнирани во црно, со висок сјај, и се одликуваат со црн амблем M5 Competition.
M Side Gill in Black high-gloss BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red close-up

M странични отвори.

Карактеристичните M странични отвори во Black high-gloss изведба со ознака M5 Competition, кој додава изразен тродимензионален атлетски завршеток, ја нагласува динамичната комбинација на техничко совршенство и дизајн кој го одзема здивот, што е синоним за М возилата уште од првиот ден.
M exterior mirror in Black high-gloss BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red close-up

M надворешни ретровизори.

Надворешните М огледала во Black high-gloss изведба му даваат на M5 Competition ултра спортски карактер.
M rear spoiler in Black high-gloss BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red close-up

М заден спојлер.

Задниот М спојлер во Black high-gloss ја истакнува атлетската силуета на возилото и значително го намалува несаканото подигнување. Со производство на downforce, тој му обезбедува на возилото дополнително влечење на задната оска при големи брзини и со тоа поголема стабилност во насоката.
M specific double exhaust pipes BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red close-up

М карактеристични двојни издувни цевки.

Двојните издувни цевки на М Sport издувниот систем во Black Chrome имаат видлив и звучен доказ за спортските перформанси на возилото.
M rear apron in Black high-gloss BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red rear view

Заден браник во Black high-gloss.

Задниот браник во Црна изведба со висок сјај на М5 Competition го истакнува неговиот спортски карактер и му дава на возилото непогрешлив идентитет.
M Multifunctional seats BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 interior

M мултифункционални спортски седишта.

Мултифункционалните М спортски седишта за возачот и совозачот во ексклузивен дизајн и со осветлено М5 лого го рефлектираат атлетскиот изглед на возилото. Ниските основи на седиштата и високите странични потпори го нагласуваат изгледот на седиштето на школка и гарантираат беспрекорна странична поддршка. Придружено со сеопфатен опсег на можности за прилагодување, се постигнува максимална удобност.
M leather steering wheel BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 cockpit

М кожен спортски управувач.

Кожниот М спортски управувач вклучува мултифункционални копчиња, амблемот М, детали во хром, копчиња М1 и М2 и интегрирано воздушно перниче на страната на возачот. Се одликува со раб на управувачот во црна кожа со контрастни шевови во боја и контурни потпирачи за палецот, за цврсто, спортско држење и управување.
Start/Stop button in Red BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 cockpit

Start/Stop копче.

Црвеното Start/Stop копче дозволува вклучување на моторот без користење на клучот откако возилото е отклучено. Може да се користи и за запирање на моторот. Клучот на возилото се препознава автоматски, без да мора да го вметнувате.
M gear selector switch BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 interior

М копче за избор на брзини.

Копчето за избор на трите поставки за менување на Drivelogic е веднаш до логото M на горната страна на М менувачот. Копчето “P” за заклучување на паркирањето е директно под нив. Во рачен режим “S“, возачот може рачно да менува брзини користејќи ја рачката на менувачот на типичен M начин; во режимот "D", менувањето се случува автоматски.
M specific instrument combination BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 cockpit

M карактеристичен инструмент панел.

Карактеристичната М инструмент табла Ви овозможува да прикажувате дополнителни информации за особено спортско возење. Ако сте го избрале режимот за возење TRACK при употреба на тркачка патека, можете да ги видите притисокот на засилување, притисоците и температурите во гумите, како и G-силата на страничното и надолжното забрзување – се тоа на интрумент таблата.
Door sill finishers with M5 Competition designation BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020

Лајсни на прагови со “M5 Competition” ознака.

Веднаш штом ќе се отвори вратата, осветлените лајсни на праговите на вратите на со ознака „M5 Competition“ ја зголемуваат возбудата од очекување за следното возачко искуство.
BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 Brands Hatch Grey metallic three-quarter front view
BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 Brands Hatch Grey metallic three-quarter side view
BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 Brands Hatch Grey metallic three-quarter rear view
New headlight design BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 Brands Hatch Grey metallic front view
BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 interior
Door sill finishers with M5 designation BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 interior

ДИЗАЈН КАРАКТЕРИСТИКИ НА BMW M5.

Карактеристичен спортски талент ја исполнува модерната елеганција. На надворешноста, BMW M5 комбинира јасни линии со моќни пропорции за да создаде целокупна динамична слика. Украсен со хромирани елементи, како рамката на рестилизираната М бубрежна решетка, страничните М-отвори или ознаката М5, украсите на задната цевка поставени како оптички акценти. Силната поддршка доаѓа од опционалните 20" М алуминиумски наплатоци во Bicolour styling и M сопирачките достапни во Red или Black high-gloss. Спортскиот и модерен изглед продолжува и во внатрешноста. За возачот и патниците е простран врвен амбиент, импресивно најавен од осветлените лајсни на праговите со натпис М5. Во исто време, кабината ориентирана кон возачот со специфични М карактеристики како што е кожниот М спортски управувач, ергономски обликуваните M Sport седишта или специфичната М инструмен табла привлекува внимание кон атлетството на BMW M5. Голем контролен дисплеј со висока резолуција од 12,3", заедно со исклучителните обложувачи во ентериерот во Aluminium Carbon изведба, го заокружува модерниот карактер на ентериерот.

BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 Tanzanite Blue metallic three-quarter front view
BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 Aventurine Red metallic three-quarter front view
BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 Alvite Grey metallic three-quarter front view
BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 Frozen Bluestone metallic three-quarter front view
BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual full leather trim 'Merino' Smoke White/Black interior
BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual full leather trim 'Merino' Tartufo/Black interior
BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual interior trim finishers piano finish Black interior
BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual interior trims fine-wood trim Sen light brown interior
BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual interior trims fine-wood trim plum brown high-gloss with highlight trim finisher Pearl Chrome
BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual headliner Anthracite interior
BMW Individual BMW M5 Sedan F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual headliner Anthracite with lights interior

BMW INDIVIDUAL ЗА BMW M5.

BMW M5 е спортски седан кој комбинира високи перформанси, елеганција и модерност на импресивен начин. Интеракцијата помеѓу ексклузивните опции за опрема на BMW Individual дополнително го нагласува единствениот карактер на возилото. Изберете некоја од брилијантните бои на BMW Individual палетата, како што се металик боите илустрирани овде: „Aventurin Red“, „Alvit Grey“, „Frozen Bluestone“ и „Tanzanite Blue“. Во ентериерот, седиштата M Sport со најдобра кожа “Merino” го дефинираат спортскиот и луксузен амбиент. Меѓу опциите за целосна кожа за внатрешноста од BMW Individual се „Merino“ Smoke White / Black и „Merino“ Tartufo / Black. Висококвалитетните BMW Individual внатрешни лајсни како што се прикажани овде во: Piano finish Black, Plum Brown high-gloss или Fine-wood, комбинирано со BMW Individual кровната облога во Anthracite за да се заокружи фасцинантниот ентериер на BMW M5.

ДИЗАЈН И ВОЗНА ДИНАМИКА НА BMW M550i xDRIVE SEDAN.

Дизајн опции, технологии на погонска единица и шасија кај BMW M550i xDrive Седан - на прв поглед.

BMW M550i xDrive нуди инспиративна комбинација на импулсивен спортски карактер и удобна секојдневна употреба. Избраните погонски компоненти и компонентите на динамиката на возење, како што е изборната М адаптивна суспензија заедно со моќниот BMW M TwinPower Turbo V8 мотор со 530 КС (390 kW) гарантираат високо ниво на динамика на возење, притоа обезбедувајќи оптимална стабилност за време на возењето. На надворешноста, ексклузивните елементи во Cerium Grey даваат дополнителен карактер, додека опремата како што е М Аеродинамчниот пакет, М Sport сопирачките во Red или М Sport мултифункционалните седишта за возачот и совозачот го подвлекуваат спортскиот карактер на возилото.

BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic three-quarter rear view driving
BMW M TwinPower Turbo 8-cylinder petrol engine BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020

BMW M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор.

Бензинскиот BMW M TwinPower Turbo мотор со 8 цилиндри, комбинира два турбо-полначи со целосно варијабилна контрола на вентилот - Valvetronic и директно вбризгување на бензинот - High-Precision Injection. Постигнува врвна моќност од 390 kW (530 КС) со максимален вртежен момент од 750 Nm. Двата турбо-полначи се уредно поставени помеѓу бреговите на цилиндрите.
BMW M550i xDrive Sedan with adaptive M suspension G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic three-quarter front view driving

Адаптивна суспензија М Professional.

Адаптивната М суспензија Professional ја комбинира технологијата на адаптивната М суспензија, стабилизацијата на каросеријата и Integral Active Steering. Резултат: врвна стабилност и динамика при возењето.
BMW M550i xDrive Sedan with M Aerodynamics package G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic close-up front

М Аеродинамичен пакет.

М Аеродинамичниот пакет ја истакнува атлетичноста на возилото и го менува протокот на воздух. Пакетот вклучува преден надвисок со поголеми влезови на воздух, специјални странични прагови и заден надвисок со дифузер. Издувните цевки се во Chrome изведба од обете страни.
BMW M550i xDrive Sedan with M Sport brake G30 LCI Facelift 2020 close-up wheel

M Sport сопирачки.

M Sport сопирачките со клипови за сопирање во Dark Blue избедба и ознаката M обезбедува исклучителни перформанси на сопирање. Прилагодено на многу високиот динамичен потенцијал на возилото, тој исто така овозможува исклучителен атлетски стил на возење и одлично сопирање на влажни површини.
BMW M550i xDrive Sedan with M sport differential G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic close-up rear wheel

M Sport диференцијал.

М Sport диференцијалот ја оптимизира влечноста и стабилноста при возење при промена на лентата или забрзување од свиок, при возење во кривини со голема брзина или на различни површини на патот. Влечењето е оптимизирано со помош на електронски управуван уред што ја намалува разликата во брзината на вртење помеѓу задните тркала.
BMW M550i xDrive Sedan with BMW Laserlight G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic close-up front

BMW Laser светла.

Во режимот laser high-beam, BMW Laser светлата осветлуваат опсег до 650 m, скоро двапати поголем од оној на конвенционалните фарови. Подобра видливост во мракот значително ја зголемува безбедноста. Сините акценти и натписот „BMW Laser“ на предните светла исто така ги истакнуваат технолошките стандарди, супериорност и спортската способност на возилото.
BMW M550i xDrive Sedan with trapezoid tailpipe G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic close-up rear

Трапезоидни издуви.

A visible trapezoidal tailpipe in Black Chrome, one on the left and one on the right-hand side.
BMW M550i xDrive Sedan with BMW Individual high-gloss Shadow Line G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic close-up front

BMW Individual high-gloss Shadow Line.

BMW Individual high-gloss Shadow Line со проширена содржина вклучува одлики на опрема во црно: Рамка на бубрежната решетка и летвите во бубрезите во Black high-gloss и завршна издувна цевка во Black Chrome.
BMW M550i xDrive Sedan with Sport seats for driver and front passenger G30 LCI Facelift 2020 interior

Спортски седишта за возач и совозач.

Динамично и удобно: Индивидуално прилагодување на спортски седишта за возач и совозач, има бројни опции за електрично прилагодување, доколку има и друг потпирач за грб, ширина за потпирач за грб и висина на седиштето. Заедно со прилагодлива потпора на бутовите, високи потпори на седиштето како и потпирачот за грб овозможуваат одлична ергономија и дополнителна поддршка за во брзите свиоци.

BMW СЕРИЈА 5 SEDAN М АВТОМОБИЛИ: ПОВРЗАНОСТ И ПОМОШ ЗА ВОЗАЧОТ.

Иновативни технологии и системи за помош на возачот за максимална удобност и безбедност.

Без оглед на тоа дали ви треба интелигентен асистент за да ги прочитате Вашите e-mail пораки кога патувате или сакате да ги контролирате забавните и деловните функции во Вашето возило со допир на големиот екран, BMW Серија 5 Sedan M Автомобили ви нуди широк сет на иновативни карактеристики и системи за помош за да го направат Вашето патување уште побезбедно и поудобно. Следните опции Ви овозможуваат да ги истражите избраните карактеристики на опремата од областа на забава, деловно работење, помош на возачот и поврзување.

BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red close-up model designation rear
BMW 5 Series Sedan M Automobiles with BMW Live Cockpit Professional BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 interior

BMW Live Cockpit Professional.

BMW Live Cockpit Professional со функција за навигација вклучува два висококвалитетни дисплеи од 12,3’’, Контролен дисплеј со висока резолуција што може да се управува со допир и целосно дигитален Инструмен дисплеј од 12,3“. Со оперативниот систем BMW 7 може да се управува и преку iDrive контролерот.
BMW 5 Series Sedan M Automobiles with Smartphone Integration BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 interior

Smartphone integration.

Зошто да останете без опциите на Вашиот паметен телефон во Вашиот BMW автомобил кога можете да продолжите да го работите како и обично? Со Smartphone Integration, Вашето возило поддржува Apple CarPlay® и Android Auto® со помош на безжична врска помеѓу Вашиот паметен телефон и возилото. Ова Ви овозможува практично да ги користите познатите функции и разни апликации во возилото.
BMW 5 Series Sedan M Automobiles with Bowers & Wilkins Diamond surround sound system BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 interior

Bowers & Wilkins Diamond surround sound system.

Окружувачкиот звучен систем Bowers & Wilkins Diamond со два дијамантски високотонци има извонреден звучен квалитет како во студио - за секое седиште во возилото. 16 внимателно поставени звучници обезбедуваат зачудувачки звучно искуство. Звучниците се осветлени, и визуелно го истакнуваат извонредниот квалитет на звукот на системот.
BMW 5 Series Sedan M Automobiles with Reversing Assistant BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 interior

Reversing Assistant.

Reversing Assistant ги памети последните 50 метри од управуваната патека нанапред до 35 км на час, така што може да се врати ако е потребно. Ослободени сте од управувачката работа и може да се концентрирате на следење на околината околу возилото.
BMW 5 Series Sedan M Automobiles with Driving Assistant Professional BMW M5 F90 LCI Facelift 2020 interior

Driving Assistant Professional.

Driving Assistant Professional нуди оптимална удобност и безбедност за време на критични или монотони сообраќајни ситуации. Освен содржината на Driving Assistant, тој исто така вклучува Steering и Lane Control Assistant со проширени функции, Lane Change и Emergency Stop Assistant и Lane Keeping Assistant со активна заштита од страничен судир.

FUEL CONSUMPTION AND CO2 EMISSIONS.

BMW M5 Competition:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 10.6–10.5
CO2 emissions in g/km (combined): 242–239


BMW M5:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 10.6–10.5
CO2 emissions in g/km (combined): 242–239


BMW M550i xDrive Sedan:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 10.0–9.7
CO2 emissions in g/km (combined): 229–221


The information on fuel consumption, CO2 emissions and energy consumption has been determined in accordance with the prescribed measurement procedure VO (EU) 715/2007 in the version applicable at the time of type approval. The figures refer to a vehicle with basic configuration in Germany and the range shown considers optional equipment and the different size of wheels and tires available on the selected model.


Further information about the official fuel consumption and the official specific CO2 emissions for new passenger automobiles can be found in the 'New Passenger Vehicle Fuel Consumption and CO2 Emission Guidelines', which are available free of charge at all sales outlets and from DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Germany and on https://www.dat.de/co2


The values are already based on the new WLTP regulation and are translated back into NEDC-equivalent values in order to ensure the comparison between the vehicles. For vehicle related taxes or other duties based (at least inter alia) on CO2-emissions the CO2 values may differ to the values stated here.

Дознајте повеќе

Потрошувачка на гориво и емисија на CO2.

 • BMW M5 Competition:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 10.6–10.5
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 242–239

  BMW M5:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 10.6–10.5
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 242–239

  BMW M550i xDrive Sedan:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 10.0–9.7
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 229–221

  Информациите за потрошувачката на гориво, емисиите на СО2 и потрошувачката на енергија се утврдени во согласност со пропишаната постапка за мерење VO (EU) 715/2007 во верзијата што се применува за време на одобрувањето на типот. Бројките се однесуваат на возило со основна конфигурација во Германија и прикажаниот опсег ја разгледува опционалната опрема и различната големина на тркалата и гумите достапни на избраниот модел.

  Дополнителни информации за официјалната потрошувачка на гориво и официјалните специфични емисии на СО2 за нови патнички автомобили може да се најдат во „Упатствата за потрошувачка на гориво за нови патнички возила и Упатства за емисија на СО2“, кои се достапни бесплатно на сите продажни места и од ДАТ Дојче автомобил Треуханд GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Остфилдерн, Германија и на https://www.dat.de/co2

  Вредностите се веќе засновани на новата регулатива за WLTP и се преточени во NEDC-еквивалентни вредности со цел да се обезбеди споредба помеѓу возилата. За даноците или другите давачки поврзани со возилата засновани на емисии на СО2, вредностите на СО2 може да се разликуваат од вредностите наведени овде.