BMW M235i xDrive Gran Coupé Black Sapphire металик F44 три-четвртини страничен поглед

THE 2

BMW M

BMW M235i xDRIVE GRAN COUPE ВО ДЕТАЛИ: ОПЦИИ И КАРАКТЕРИСТИКИ; МОДЕЛИ И ОПРЕМА

Првиот BMW M235i xDrive Gran Coupé не се појави да го продолжи сегментот, туку да го води. Добијте ги сите информации за исклучителната динамика на возење, моќниот 4-цилиндричен бензински мотор M TwinPower Turbo и провокативниот дизајн со ексклузивни M нагласувања кои продолжуваат долж надворешноста, сè до кабината ориентиран кон возачот.

Дознајте повеќе
THE 2BMW M235i xDRIVE GRAN COUPE ВО ДЕТАЛИ: ОПЦИИ И КАРАКТЕРИСТИКИ; МОДЕЛИ И ОПРЕМА

ДИЗАЈН.

Ентериерни и екстериерни карактеристики на BMW M235i xDrive Gran Coupé.

Внатре - спортски, надвор - атлетски: BMW M235i xDrive Gran Coupé ја прикажува својата бескомпромисна динамика со секој детал. Не само благодарение на пакетот M, како и на ексклузивните М нагласувања во Cerium Grey. Карактеристични како што е бубрежната решетка BMW во mesh изведба, издувниот систем и задниот спојлер на М, ја надополнуваат мускулната форма и контурите на спортското купе, додека карактеристики како што се спортските седишта на М Sport или М педалите за амбиент во ентериерот за максимални перформанси.

BMW M235i xDrive Gran Coupé Black Sapphire металик F44 три-четвртини страничен поглед
BMW бубрежна решетка во mesh изведбаBMW M235i xDrive Gran Coupé Black Sapphire металик F44 поглед одблизу

BMW бубрежна решетка во mesh изведба.

Решетката за бубрези на BMW во mesh изведба е целосно изработена во Cerium Grey. Оваа мрежаста структура, инспирирана од трки, дава длабочина и вредност на предниот дел и поставува висококвалитетен и динамичен акцент во деталите.
M specific издувен системBMW M235i xDrive Gran Coupé Black Sapphire металик F44 страничен поглед

M specific издувен систем.

Со својот минимален контра-притисок, системот за издувни гасови М од двете страни го поддржува моќниот развој на моќноста на моторот. Неговиот карактеристичен звук може да се контролира преку интегриран механизам на издувните вентили, дополнително ја потенцира спортската привлечност на возилото. Обвивката на издувите во Cerium Grey изведба стануваат визуелни обележја.
M Аеродинамичен пакет BMW M235i xDrive Gran Coupé Black Sapphire металик F44 напред

M Аеродинамичен пакет.

M Аеродинамичниот пакет со специфични предни и задни додатоци и странични прагови комуницира чиста динамика, истакнувајќи го атлетскиот карактер на возилото. Поделените делови се насликани во бојата на каросеријата и се вметнуваат инсерти во Dark Shadow изведба. На BMW M235i, инсертите се изведени во Black high-gloss.
M заден спојлер BMW M235i xDrive Gran Coupé Black Sapphire металик F44 страничен поглед

M заден спојлер.

Задниот спојлер на М ја нагласува атлетската силуета на возилото и го намалува несаканото аеродинамично подигнување. Со производство на снага на задната оска, му обезбедува на возилото поголема стабилност на возењето.
M спортски седишта BMW M235i xDrive Gran Coupé F44 ентериер

M спортски седишта.

Спортските седишта М со интегрирани потпирачи за глава, длабока седечка површина и високи странични потпирачи, заедно со потпирачот за грб им нудат подобрена поддршка на возачот и совозачот дури и при брзи вртења. Покрај тоа, седиштето може да се прилагоди на вашата индивидуална големина на телото благодарение на интегрираното прилагодување на ширината на потпирачот за грб.
M кожен управувач BMW M235i xDrive Gran Coupé F44 кабина

M кожен управувач.

М кожниот управувач со мултифункционални копчиња, ознака М и интегрирано воздушно перниче за возачот е претставен во дизајн со три краци. Со раб на управувачот во кожа „Walknappa“ Black со црн шев и потпирач на палецот, се обезбедува директно, атлетско управување.
Велурски патоснициBMW M235i xDrive Gran Coupé F44 ентериер

Велурски патосници.

Предните и задните велурски патосници за предните и задните носачи на подножјето совршено се вклопуваат и се отпорни на нечистотија и на вода. Тие се совпаѓаат со бојата на тапацирот, истовремено заштитувајќи го, го олеснуваат чистењето и ја прават внатрешноста со висококвалитетен изглед.
Внатрешни лајсни 'Illuminated Brooklyn’ BMW M235i xDrive Gran Coupé F44 ентериер

Внатрешни лајсни 'Illuminated Brooklyn’.

Внатрешните лајсни 'Illuminated Brooklyn' со акцент на „Триаголник“ на контролната табла и на вратите, му даваат на ентериерот прогресивен амбиент со високо чувство за вредност. Блескавиот образец на дискретно осветлените лајсни создава како привлечна така и пријатна атмосфера во возилото.
M појаси BMW M235i xDrive Gran Coupé F44 ентериер

M појаси.

Безбедносните ремени со затегнувач на ремените и ограничувачот на силата на ремените се издвојуваат со исклучително шев во класичните бои на М и го потенцираат висококвалитетниот и спортскиот амбиент во ентериерот.
M Performance пакет BMW M235i xDrive Gran Coupé Black Sapphire металик F44 три-четвртини страничен поглед

M PERFORMANCE ПАКЕТ.

Пакетот M Performance дополнително го зајакнува спортскиот потенцијал на возилото и обезбедува максимална забрзувачка изведба. Покрај тоа, намалувањето на тежината значително ја зголемува динамиката на возење. Посебни елементи за дизајн во Black и 18” алуминиумски наплатоци исто така го прават пакетот M Performance забележителен однадвор.

BMW M235i xDrive.

M TwinPower Turbo 4-цилиндричен бензински мотор BMW M235i xDrive Gran Coupé F44

M TwinPower Turbo бензински мотор кај BMW M235i xDrive Gran Coupé со xxx коњски сили.

Врвен спортист кој пренесува чисто задоволство при возењето: M4 TwinPower Turbo 4-цилиндричен бензински мотор во BMW M235i е особено моќен затоа што е опремен со нови клипови, поголем турбополнач, оптимизиран внес на воздух, пакет за ладење со високи перформанси и вентилски M издувен систем.

ДИНАМИКА ВО ВОЗЕЊЕТО.

Погони и технологија на шасијата на BMW M235i xDrive Gran Coupé.

Апсолутни врвни изведувачи: Со M Sport управувачот, 8-степениот Steptronic менувач и M Sport суспензијата, BMW M235i xDrive Gran Coupé ја презема брзата лента во својот сегмент. Благодарение на контролата на ефикасноста и функциите како што се BMW xDrive интелигентниот погон на сите 4 тркала, динамиката и страничното забрзување стануваат видливо искуство во сите опсези на брзината. Во комбинација со моќниот и екстремно ефикасен BMW TwinPower Turbo 4-цилиндричен бензински мотор, тој се издвојува од толпата со леснотија и обезбедува извонредна самодоверба на секоја рута.

М Sports управување BMW M235i xDrive Gran Coupé F44 кабина

M Sports управување.

M Sports управувачот со Servotronic создава директен и агилен управувачки одговор и го намалува напорот за управување. Вашето возило може да биде насочено многу поточно, нудејќи високо атлетски карактеристики за ракување, особено на потешки патишта.
8-степенa Steptronic спортска трансмисија BMW M235i xDrive Gran Coupé F44

Steptronic спортска трансмисија.

8-степената Steptronic спортска трансмисија нуди неверојатно спортски промени во менувачот. Без разлика дали е автоматско или рачно со употреба на палки, или рачката на менувачот - за удобно приземјување или неверојатно динамично возење. Во режимот SPORT и со рачката на менувачот во левата положба S / M, брзините на менувачот се конфигурирани за максимални перформанси.
Интелигентен погон на сите тркала xDrive BMW M235i xDrive Gran Coupé F44 поглед одблизу

xDrive.

Интелигентниот BMW xDrive погон на сите тркала непречено и променливо ја дистрибуира погонската моќност на предните и задните тркала за максимална влечење, динамика во возењето и безбедност во секоја ситуација на возење. За уште подобра агилност, електронски контролираната дистрибуција на моќност, на пример, контрабалансира при преголема моќност или служи како потпора во свиоци.
M Sport суспензија BMW M235i xDrive Gran Coupé F44

M Sport суспензија.

M Sport суспензијата го спушта возилото за приближно десет милиметри. Исто така, има пократки прстени на суспензија и построги поставки на амортизерот, како и потешки стабилизатори. Комбинирани заедно, тие резултираат во уште подиректно управување, кој овозможува изразито спортски стил на возење.
BMW M235i xDrive Gran Coupé со адаптивна суспензија

Адаптивна суспензија.

Адаптивната суспензија овозможува да се прилагодат карактеристиките на амортизерот за да одговараат на ситуацијата при возењето и комбинира удобност при возење и динамика на возење со најдобра можна безбедност. Преку Driving Experience Control, можете да изберете стандарден режим COMFORT или режим SPORT.
M Sport сопирачки BMW M235i xDrive Gran Coupé Black Sapphire металик F44

M Sport сопирачки.

Сопирачките M Sport со мулти-клипни сопирачки во Dark Blue изведба и ознака М обезбедува извонредно сопирање. Прилагодени на многу високиот динамичен потенцијал на возилото, тој исто така овозможува исклучителен стил на возење и одлично сопирање при влажни површини.
BMW M235i xDrive Gran Coupé со Performance Control Black Sapphire металик F44 три-четвртини преден поглед

Performance Control.

Performance Control интервенира преку контролирано сопирање на погонските тркала кон внатрешноста на свиокот. Ова дистрибуира поголема моќност на погонот на надворешните тркала. Насочување на аголниот моментум на возилото во кривата за зајакнување на агилноста и стабилноста на насоката.

ПОМОШНИ СИСТЕМИ И КОМФОРНИ ФУНКЦИИ.

Иновативни помошни системи за возачот и иновативни технологии кај BMW M235i xDrive Gran Coupé.

BMW M235i xDrive Gran Coupé го прикажува технички прогресивниот приказ до најдобрите детали. Иновативните системи за помош на возачот како што е Reversing Assistant, ве поддржуваат за време на патувањето додека BMW Intelligent Personal Assistant ја пренесува комуникацијата помеѓу возачот и возилото до следното ниво, а Дигиталниот клуч овозможува поголема погодност со тоа што дозволува вратите да бидат заклучени и отклучени преку паметен телефон.

BMW M235i xDrive Gran Coupé со BMW ConnectedDrive и BMW Personal Copilot F44 ентериер
BMW Intelligent Personal Assistant BMW M235i xDrive Gran Coupé F44 ентериер

BMW Intelligent Personal Assistant.

„Hey BMW. Кој си ти?" Зарем не би било неверојатно ако вашиот BMW беше исто така ваш личен асистент? Комуницирајте со вашето возило користејќи BMW Intelligent Personal Assistant. Ве познава, се подобрува секој ден и помага во било каква ситуација. Може да наведете свој збор за лична активација. Може да објасни сè за вашиот автомобил и да ви помогне уште подобро да го запознаете вашиот BMW автомобил.
Персонализирани новости BMW M235i xDrive Gran Coupé F44 ентериер

Персонализирани новости.

Добијте ги новостите што навистина ве интересираат. Со Вести како елемент на апликациите за возила на BMW, вие одлучувате кои информации од светските политики, бизнис, спорт или други субјекти сакате да ги слушнете во вашето возило. Во координација со вашите преференции, добивате персонализирани ажурирања на вести што ќе ги прочитате.
Дигитален Клуч BMW M235i xDrive Gran Coupé Snapper Rocks Blue металик F44

Дигитален Клуч.

Зошто да го земете клучот со вас ако имате Android паметен телефон со вас? Дигиталниот клуч или Key Card ви овозможува да го заклучите и отклучите вашиот BMW, па дури и да го стартувате моторот без да имате потреба од физички клуч. Може да се преземе на вашиот паметен телефон Android со помош на апликацијата BMW Connected и да се сподели со семејството и пријателите.
Amazon Alexa Car Интеграција BMW M235i xDrive Gran Coupé

Amazon Alexa Car Интеграција.

„Алекса, додај ги чашите во мојата листа за купување.“ “Алекса, пушти песна од Pink”. Со интеграцијата во автомобилот „Amazon Alexa“, користењето говорна услуга во вашиот автомобил е без напор, исто како што сте навикнале дома. Одговорите на Alexa се прикажани и како визуелни повратни информации на контролниот дисплеј на вашето возило.
Parking Assistant BMW M235i xDrive Gran Coupé F44 ентериер

Parking Assistant.

Parking Assistant го олеснува паркирањето на возилото. Камерата на задниот приказ обезбедува појасен поглед зад возилото. Active Park Distance Control нуди зголемена заштита од оштетување предизвикано од паркирање. Асистент за паркирање го паркира возилото автоматски, паралелно или нормално на улицата и остава паралелни места за паркирање. Асистентот за враќање ве поддржува при враќање на пр. во тесни ленти.
Активен темпомат со Stop&Go функција BMW M235i xDrive Gran Coupé F44

Активен темпомат.

Активната контрола на управување со функцијата Stop & Go Ве одржува во рамките на брзината од 30 до 160 км на час со претходно дефинирано растојание од возилото напред, вклучувајќи запирање и рестартирање во stop-and-go сообраќајот. Помош за ограничување на брзината овозможува превземање на ограничувањата на брзината во контролата на крстарење. Предупредувањето од предниот судир со интервенција на сопирање реагира на неподвижните возила, пешаците и велосипедистите.
Рачен ограничувач на брзина BMW M235i xDrive Gran Coupé F44

Рачен ограничувач на брзина.

Рачниот ограничувач на брзината овозможува преземање на откриената граница на брзината како брзина на поставување за функцијата на ограничувачот и активната контрола на управување со функција за сопирање. На пример, се исклучува неопходноста при автопатско возење со елиминирање на потребата постојано да се проверува и споредува вашата брзина со наведените граници.
Сигурносен пакет Driving Assistant BMW M235i xDrive Gran Coupé F44 ентериер

Driving Assistant.

Безбедносниот пакет за возење Driving Assistant вклучува предупредување за преден судир на системите засновани на камера со функција за сопирање, вклучено и ограничување на брзината. Информации за ограничување на брзината со индикатор без претекнување со предупредување и Предупредување за поаѓање од лента. Дополнително, опремата заснована на радарот вклучува предупредување за сообраќај на предупредување однапред, предупредување за промена на лента и предупредување за судир на задна страна.

Потрошувачка на гориво и емисија на CO2.

 • BMW M235i xDrive Gran Coupé:
  Потрошувачка на гориво во l / 100 km (комбинирано): 7.1–6,7
  Емисија на CO2 во g / km (комбинирано): 162-153

  Информациите за потрошувачката на гориво, емисијата на CO2 и потрошувачката на енергија се утврдени во согласност со пропишаната постапка за мерење VO (EU) 715/2007 во верзијата што се применува во моментот на одобрување на типот. Бројките се однесуваат на возило со основна конфигурација во Германија и прикажаниот опсег ја разгледува опционалната опрема и различната големина на тркала и гуми достапни за избраниот модел.

  Дополнителни информации за официјалната потрошувачка на гориво и официјалните специфични емисии на СО2 за нови патнички автомобили може да се најдат во „Новата потрошувачка на гориво за патнички возила и упатствата за емисија на CO2“, кои се достапни бесплатно на сите продажни места и од DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Germany и на https://www.dat.de/co2

  Вредностите веќе се засноваат на новата регулатива WLTP и се преточуваат во вредностите на NEDC-еквивалентни за да се обезбеди споредба помеѓу возилата. За даноци поврзани со возила или други давачки засновани (барем меѓу другото) на емисиите на СО2, вредностите на СО2 може да се разликуваат од вредностите наведени тука.