BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red three-quarter front view
Тип на мотори и горивоБензин

THE M5

BMW M

НОВИОТ BMW СЕРИЈА 5 SEDAN M АВТОМОБИЛИ: СИТЕ КАРАКТЕРИСТИКИ

Тип на мотори и горивоБензин
THE M5НОВИОТ BMW СЕРИЈА 5 SEDAN M АВТОМОБИЛИ: СИТЕ КАРАКТЕРИСТИКИ

BMW M5 Competition, BMW M5 и BMW M550i xDrive Sedan.

BMW Серија 5 Sedan М Автомобили комбинираат типично М спортско доживување со удобност и елеганција на деловна лимузина на извонреден начин. Истражете три уникатни М-автомобили со силни карактери: може да се пофали со максимална моќност од 625 КС (460 kW) и поставување на суспензијата оптимизирано за перформанси - BMW M5 Competition со M xDrive претставува јасен врв на потенцијалот. Спортската лимузина со високи перформанси го истакнува ова визуелно со бројни карактеристики на дизајнот во Black high-gloss. Покрај M xDrive дизајниран за максимално влечење и динамика, BMW M5 има суспензија што ги задоволува сите потреби за спортски комфор во возењето на долги растојанија. Во интеракција со 8-цилиндричниот M бензински мотор од 600 КС (441 kW), ова создава динамика на возење разликувана по моќ и подвижност. Заокружувајќи го триото, тука е и BMW M550i xDrive Sedan. Атлетската BMW Серија 5 Sedan обезбедува 530 КС (390 kW) и импресионира со особено избалансирана комбинација на спорт, комфор и ефикасност.

 

 

BMW M5 Competition:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 10.6–10.5
Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 242–239

 

BMW M5:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 10.6–10.5
Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 242–239

 

BMW M550i xDrive Sedan:
Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 10.0–9.7
Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 229–221

Дознајте повеќе

КАРАКТЕРИСТИКИ НА BMW M5 COMPETITION И BMW M5.

Кликнете за незаменливи перформанси и спортски, ексклузивен дизајн.

BMW M TwinPower Turbo 8-cylinder petrol engine BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020

ВРВНА М МОЌНА ЕДИНИЦА СО 625 КС.

BMW M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор во BMW M5 Competition.

4.4-литарскиот V8 мотор на BMW M5 Competition ослободува моќни 460 kW (625 КС) и огромен вртежен момент од 750 Nm. Опремен со 350-бар вбризгување под висок притисок, два високо-динамични TwinScroll турбо полначи, индиректно ладење и вкрстено-размножен колектор за издувни гасови за оптимална реакција, моќната M единица се потпира постојано на високи перформанси - за извонредни вредности на забрзување и трајни високи перформанси во текот на целиот опсег на брзини на моторот.

BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red three-quarter rear view driving

ВООДУШЕВУВАЧКА ВОЗНА ДИНАМИКА И НЕВЕРОЈАТНА АГИЛНОСТ.

Погон и шасија на BMW M5 Competition и BMW M5.

Од перформансно-ориентиран погон на сите четири тркала M xDrive, со активен М диференцијал, преку флексибилно прилагодливо М специфично суспензија, до 8-степената M Steptronic автоматска трансмисија со нејзините варијабилни опции за менување на брзината, спортските седани BMW M5 Competition и BMW M5 поседуваат оригинални гени од мотоспортот - и максимална динамика на возење, карактеризирана со максимална прецизност, агилност и стабилност при возењето.

M Design BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red three-quarter front view

АТЛЕТСКИ ЕКСТЕРИЕР.

Моќен и спортски екстериерен дизајн на BMW M5 Competition и BMW M5.

Специфичниот дизајн на BMW M5 комбинира јасни линии и атлетски пропорции за да се даде израз на чиста динамика. М специфичните елементи на дизајнот, како што е М бубрежната решетка со тродимензионални двојни летви, надворешните ретровизори во аеродинамичен М облик или типичните M двојни издувни цевки оптички го истакнуваат карактерот со високи перформанси на спортската лимузина.

BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 interior cockpit woman in the driver’s seat

ПРВОКЛАСЕН ЕНТЕРИЕР.

Спортски и луксузен ентериер во BMW M5 Competition и BMW M5.

Бизнис седан со талент за моторни трки: Внатрешноста на BMW M5 Competition и BMW M5 ги комбинира просторноста и удобноста на премиум седан со ергономијата на спортскиот автомобил фокусиран кон возачот. Специфични М карактеристики, како М копчето на менувачот со прекинувач Drivelogic за поставување на карактеристиките на менувачот, мултифункционални М седишта со осветлено лого M5 или кожен M спортски управувач со црвени лопатки за менување брзини го заокружуваат спортскиот карактер на ентериерот.

Надворешноста на новиот BMW M5 пренесува моќ и елеганција, аеродинамична префинетост и леснотија. Неговиот самоуверен став и импресивните квалитети се видливи од секој агол.
Marcus Syring, Head of Design, BMW M Automobiles

СПОРТСКИ М ДИЗАЈН КАЈ BMW M5 COMPETITION.

Истражете ги дизајн карактеристиките во надворешноста и внатрешноста кај BMW M5 Competition.

Централна карактеристика на дизајнот во предниот дел на BMW M5 Competition е редизајнираната M бубрежна решетка со единечна рамка во Black high-gloss. Три-димензионалните двојни летви, исто така во Black high-gloss, и црн амблем M5 Competition го комплетираат карактеристичниот дизајн - динамично надополнет со ремоделирани тесни светлосни цевки-светла што водат кон бубрежната решетка. Во меѓусебна соработка со преправениот преден завршеток со централен влез на воздух во дизајн на мрежа и две големи странични воздушни вратила, тие на прв поглед го откриваат потенцијалот за изведба на BMW M5 Competition. Ажурираниот дизајн на задниот дел на BMW M5 Competition е дефиниран со потемни тродимензионални задни светла и моќна задна завеса со две двојни издувни цевки типични за возилата М. Извонредната атлетичност на возилото се рефлектира и во кабината насочена кон возачот: од M кожниот спортски управувал, преку новиот контролен дисплеј од 12,3 "до мултифункционалните М седишта со осветлено лого M5, изгледот на ентериерот е спортски и ексклузивен во еднаква мера.
Front with new kidney grille BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red front view
M Carbon roof BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red bird’s eye view
BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red side view with man
BMW Laserlight BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red close-up front
BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red three-quarter rear bird’s eye view
Rear lights BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red rear view
BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 cockpit with open door
BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 interior with M Multifunctional seats
Front with new kidney grille BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red front view

Предниот дел на BMW M5 Competition се карактеризира со нова едноделна бубрежна решетка со специфични М двојни летви во црн сјај. Скулпторската предна престилка М со големи влезови за воздух и централна декоративна мрежа од саќе го подвлекува јасниот прогресивен дизајн и спортски изглед.

M Carbon roof BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red bird’s eye view

M Carbon покривот не само што е визуелен доказ за тркачките гени на BMW M5 Competition, тој исто така значително ја намалува тежината и го намалува тежиштето.

BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red side view with man

BMW M5 Competition импресионира со моќен страничен изглед со специфични М-отвори и капаци на ретровизори во црна боја со висок сјај - совршено се совпаѓа со впечатливите 20" M алуминиумски наплатоци 706 M Jetblack.

BMW Laserlight BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red close-up front

Предните светла со светлосни цевки во форма на L и редизајнираната M бубрежна решетка го создаваат карактеристичниот и предизвикувачки изглед на BMW M5 Competition.

BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red three-quarter rear bird’s eye view

Новите тридимензионално дизајнирани LED задни светла доаѓаат со црна сјајна рамка и му даваат неверојатен финиш на BMW M5 Competition.

Rear lights BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 BMW Individual Imola Red rear view

Мускулестиот заден дел сведочи за огромната изведба на BMW M5 Competition. Динамичниот впечаток е подвлечен со впечатливата ознака Competition на задниот дел, дискретен заден спојлер во Black high-gloss и дифузер, исто така во Black high-gloss, со две импресивни двојни издувни цевки.

BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 cockpit with open door

Спортскaта, луксузна кабина на BMW M5 Competition нуди ексклузивна удобност во комбинација со типична M функционалност и ориентација кон возачот.

BMW M5 Competition F90 LCI Facelift 2020 interior with M Multifunctional seats

Во ентериерот на BMW M5 Competition, мултифункционалните М седишта со осветлено M5 лого и целосно интегрираните потпирачи за глава, даваат атлетски ексклузивна изјава, карактеризирана со врвна удобност при седење и совршена странична поддршка.

BMW M5 Competition и BMW M5 во детали: мотор, опрема и технички податоци.

КАРАКТЕРИСТИКИ НА BMW M550i xDRIVE SEDAN.

Возење, возна динамика и дизајн на BMW M550i xDrive Sedan.

BMW M TwinPower Turbo 8-cylinder petrol engine BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020

BMW M TWINPOWER TURBO 8-ЦИЛИНДРИЧЕН БЕНЗИНСКИ МОТОР.

Овозможува извонредни перформанси со 530 КС и 750 Nm вртежен момент.

BMW M TwinPower Turbo бензинскиот V8 мотор на BMW M550i xDrive Sedan е високо развиена единица што импресионира со издржливост, карактер со слободна ревизија и високи перформанси. Меѓу карактеристиките што ги даваат овие карактеристики се целосно варијабилната контрола на вентилот Valvetronic, ефикасно директно вбризгување на бензинот и два турбо полначи компактно поставени помеѓу бреговите на цилиндерот.

BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic side view driving downtown

АДАПТИВНА СУСПЕНЗИЈА M PROFESSIONAL.

Прецизна возна динамика во секоја ситуaција.

BMW M550i xDrive Sedan има динамични карактеристики на возење кои се одликуваат со агилност и прецизност. Одговорни за ова се совршено координирани компоненти на погонот и суспензијата, како што е опционално достапната адаптивна М Professional суспензија спуштена за 10 mm со Integral Active Steering и интелигентен систем за погон на сите тркала xDrive инсталиран како стандардна карактеристика.

BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic three-quarter front view driving downtown

АТЛЕТСКИ ЕКСТЕРИЕРЕН ДИЗАЈН.

Благодарение на неверојатните акценти во дизајнот, како што се новите предни и задни браници.

Надворешноста на BMW M550i xDrive Sedan пренесува моќ и модерен спортски талент од секој агол. Впечатлива двојна бубрежна решетка со рамка во Cerium Grey во комбинација со тесните светлосни цевки во форма на L и зголемените влезови на воздух со ленти во Cerium Grey формираат динамичен преден дел. Спортскиот впечаток продолжува преку лебдечки страничен поглед, со карактеристичните 20” М алуминиумски наплатоци, до задниот дел со М браникот и две облоги на трапезоидните цевки во Black Chrome.

BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 interior

МОДЕРЕН И ФУНКЦИОНАЛЕН ЕНТЕРИЕРЕН ДИЗАЈН.

Спортски седишта за возач и совозач со индивидуално подесување

Внатрешноста на BMW M550i xDrive Sedan обезбедува совршен баланс помеѓу спортската ориентација и модерната елеганција. Ергономски оптимизираните карактеристики на опремата како што се M Мултифункционалните спортски седишта за возач и совозач, кожен M спортски управувач и BMW Live Cockpit Professional со два дисплеја од 12,3" гарантираат врвна удобност и спортско искуство со возењето.

ДИЗАЈНОТ НА BMW M550i xDRIVE SEDAN.

Неверојатни опции за дизајн на BMW M550i xDrive Sedan во надворешноста и внатрешноста.

Ревидираниот дизајн на BMW M550i xDrive Sedan претставува модерност и атлетизам. На надворешноста, јасните линии и моќниот дизајн укажуваат на динамичниот потенцијал на возилото. Дизајнерските елементи во ексклузивната боја Cerium Grey на рестилизирана бубрежна решетка, влезовите на воздухот на новата предна престилка и на надворешните ретровизори, како и на буквите од моделот обезбедуваат акценти богати со карактер. Внатрешноста изгледа пријатно и систематски ориентирана кон возачот. Висококвалитетни карактеристики на опремата како што се M Мултифункционалните спортски седишта за возач и совозач, M кожниот спортски управувач со мултифункции или контролен дисплеј 12,3" го претвораат патувањето со BMW M550i xDrive Sedan во луксузно и спортско искуство.
front with new kidney grille BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic front view
20" M light alloy wheel with M sport break in Red BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020
Rear spoiler BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic close-up rear
BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic rear view driving on highway
BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 cockpit with 12,3'' Control Display
BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 interior
BMW Individual lights Shadow Line BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic close-up front
front with new kidney grille BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic front view

АТЛЕТСКА ПРЕДНИЦА СО НОВ БРАНИК И BMW LASER СВЕТЛА.

20" M light alloy wheel with M sport break in Red BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020

20" M АЛУМИНИУМСКИ НАПЛАТОЦИ СО M SPORT СОПИРАЧКИ.

Rear spoiler BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic close-up rear

М ЗАДЕН СПОЈЛЕР.

BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic rear view driving on highway

ЗАДЕН БРАНИК СО ИЗДУВНИ ЦЕВКИ ВО КАРАКТЕРИСТИЧЕН СТИЛ.

BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 cockpit with 12,3'' Control Display

КАБИНА СО НОВ ЦЕНТРАЛЕН ИНФОРМАТИВЕН ДИСПЛЕЈ.

BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 interior

М МУЛТИФУНКЦИОНАЛНИ СПОРТСКИ СЕДИШТА ЗА ВОЗАЧ И СОВОЗАЧ.

BMW Individual lights Shadow Line BMW M550i xDrive Sedan G30 LCI Facelift 2020 BMW Individual Verde Ermes metallic close-up front

BMW INDIVIDUAL СВЕТЛА SHADOW LINE.

BMW M550i xDrive Sedan во детали: мотор, опрема и технички податоци.

FUEL CONSUMPTION AND CO2 EMISSIONS.

BMW M5 Competition:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 10.6–10.5
CO2 emissions in g/km (combined): 242–239


BMW M5:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 10.6–10.5
CO2 emissions in g/km (combined): 242–239


BMW M550i xDrive Sedan:
Fuel consumption in l/100 km (combined): 10.0–9.7
CO2 emissions in g/km (combined): 229–221


The information on fuel consumption, CO2 emissions and energy consumption has been determined in accordance with the prescribed measurement procedure VO (EU) 715/2007 in the version applicable at the time of type approval. The figures refer to a vehicle with basic configuration in Germany and the range shown considers optional equipment and the different size of wheels and tires available on the selected model.


Further information about the official fuel consumption and the official specific CO2 emissions for new passenger automobiles can be found in the 'New Passenger Vehicle Fuel Consumption and CO2 Emission Guidelines', which are available free of charge at all sales outlets and from DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Germany and on https://www.dat.de/co2


The values are already based on the new WLTP regulation and are translated back into NEDC-equivalent values in order to ensure the comparison between the vehicles. For vehicle related taxes or other duties based (at least inter alia) on CO2-emissions the CO2 values may differ to the values stated here.

Дознајте повеќе

Потрошувачка на гориво и емисија на CO2.

 • BMW M5 Competition:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 10.6–10.5
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 242–239

  BMW M5:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 10.6–10.5
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 242–239

  BMW M550i xDrive Sedan:
  Потрошувачка на гориво во l/100 km (комбинирано): 10.0–9.7
  Емисија на CO2 во g/km (комбинирано): 229–221

  Информациите за потрошувачката на гориво, емисиите на СО2 и потрошувачката на енергија се утврдени во согласност со пропишаната постапка за мерење VO (EU) 715/2007 во верзијата што се применува за време на одобрувањето на типот. Бројките се однесуваат на возило со основна конфигурација во Германија и прикажаниот опсег ја разгледува опционалната опрема и различната големина на тркалата и гумите достапни на избраниот модел.

  Дополнителни информации за официјалната потрошувачка на гориво и официјалните специфични емисии на СО2 за нови патнички автомобили може да се најдат во „Упатствата за потрошувачка на гориво за нови патнички возила и Упатства за емисија на СО2“, кои се достапни бесплатно на сите продажни места и од ДАТ Дојче автомобил Треуханд GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Остфилдерн, Германија и на https://www.dat.de/co2

  Вредностите се веќе засновани на новата регулатива за WLTP и се преточени во NEDC-еквивалентни вредности со цел да се обезбеди споредба помеѓу возилата. За даноците или другите давачки поврзани со возилата засновани на емисии на СО2, вредностите на СО2 може да се разликуваат од вредностите наведени овде.