BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик тричетвртински поглед однапред во возење
ПерформанскиДо 625 КС (460 kW)
Тип на мотори и горивоБензин

НОВИТЕ BMW СЕРИЈА 8

BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик тричетвртински поглед однапред во возење

НОВИТЕ BMW СЕРИЈА 8 GRAN COUPÉ M АВТОМОБИЛИ.

ПерформанскиДо 625 КС (460 kW)
Тип на мотори и горивоБензин
НОВИТЕ BMW Серија 8НОВИТЕ BMW СЕРИЈА 8 GRAN COUPÉ M АВТОМОБИЛИ.

Новите BMW Серија 8 BMW M8 Competition Gran Coupé, BMW M8 Gran Coupé и BMW M850i xDrive Gran Coupé.

Со новите BMW Серија 8 Gran Coupé M автомобили, ќе ги откриете предностите на луксузен автомобил со четири врати кој е карактеристичен по извонредниот спортски дух и дозата адреналин.
 

 • Новиот BMW M8 Competition Gran Coupé и BMW M8 Gran Coupé ги комбинираат чистите M со врвната ексклузивност – за авантури полни со спортски дух и луксуз.

 • Новиот BMW M850i xDrive Gran Coupé импресионира со единствената синтеза на удобност, перформанси и ефикасност.

BMW M8 Competition Gran Coupé:
Потрошувачка на гориво л/100 км (комбинирано): 11,6-11,2
Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 265-256
 

BMW M8 Gran Coupé:
Потрошувачка на гориво л/100 км (комбинирано): 11,6-11,2
Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 265-256
 

BMW M850i xDrive Gran Coupé:
Потрошувачка на гориво л/100 км (комбинирано): 11,0-10,7
Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 251-243

Дознајте повеќе

СПОРЕДБА НА НОВАТА BMW СЕРИЈА 8 GRAN COUPÉ M АВТОМОБИЛИ.

Резимирани факти за спортските карактеристики на возилата

BMW M8 COMPETITION GRAN COUPÉ

Максимална возна динамика и ексклузивност.
 • 625 КС (460 kW) M TwinPower Turbo реден 8-цилиндричен бензински мотор
 • M xDrive со активен M диференцијал и 8-степен M Steptronic менувач Drivelogic
 • Ексклузивни дизајнерски елементи и опрема
 • 460 kW/625 КС, 750 Nm, 0-100 км/ч за 3,2 сек.
BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик, тричетвртински поглед однапред

BMW M8 GRAN COUPÉ

Возна динамика и луксуз на врвно ниво.
 • 600 КС (441 kW) M TwinPower Turbo реден 8-цилиндричен бензински мотор
 • M xDrive со активен M диференцијал
 • 8-степен M Steptronic менувач со Drivelogic
 • 441 kW/600 КС, 750 Nm, 0-100 км/ч за 3,4 сек.
BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Pure Grey металик боја, тричетвртински поглед однапред

BMW M850i xDRIVE GRAN COUPÉ

Моќни перформанси со луксузен шмек.
 • 530 КС (390 kW) M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор
 • 8-степен Steptronic Sport менувач
 • BMW xDrive со M Sport диференцијал
 • 390 kW/530 КС, 750 Nm, 0–100 km/h за 3,9 сек
BMW M850i xDrive Gran Coupé G16 LCI Facelift BMW Individual Frozen Tanzanite Blue металик боја, тричетвртински поглед однапред
 • BMW M8 COMPETITION GRAN COUPÉ
 • BMW M8 GRAN COUPÉ
 • BMW M850i xDRIVE GRAN COUPÉ

НОВИОТ BMW M8 COMPETITION GRAN COUPÉ – КАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРОИЗВОДОТ.

Возна динамика и карактеристики на дизајнот на новиот BMW M8 Competition Gran Coupé.

Новиот BMW M8 Competition Gran Coupé е луксузен спортски автомобил со четири врати кој импресионира се до најситните детали.

 • Напредната внатрешност воспоставува нов дизајнерски јазик за луксузните спортски автомобили со четири врати и зборува за динамичните перформанси, како и за впечатливото присуство. Во кабината, смелите M карактеристики и луксузните детали создаваат спортска и ексклузивна атмосфера.

BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик боја, тричетвртински поглед одназад со женски модел кој стои до возилото
BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор, поглед одблизу

625 КС M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор со високи перформанси.

Најновата верзија на M TwinPower Turbo 8-цилиндричниот бензински мотор гарантира перформанси во согласност со најновите стандарди. Единицата со високи вртежи развива моќност од 460 kW (625 КС). Двата турбополначи се издвојуваат благодарение на нивниот вкрстен цилиндричен издувен колектор со оптимални карактеристики на одговор. Моторот V8 е дизајниран и за екстремни оптоварувања на тркачката патека.

BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик во возење поглед одназад од низок агол M xDrive

M xDrive.

M xDrive со активен M диференцијал гарантира максимална тракција и возна динамика за секојдневно возење како и на патека за трки. Специфичната M технологија ја комбинира типичната агилност на заден погон со контролата на погонот на четири тркала. Можете да избирате некој од режимите на возење 4WD, 4WD Sport и – со исклучен DSC – 2WD.

BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 со M карбонски керамички сопирачки

M карбонски керамички сопирачки.

М карбонско-керамичките сопирачки испорачуваат уште подиректна сила на сопирање. Сопирачката не е корозивна и поднесува поголема топлина. Импресионира со исклучително минималното трошење и придонесува за помала маса на возилото, што позитивно влијае врз агилноста, динамиката и забрзувањето. Посебната техничка опрема е видлива преку шепата во златна мат боја со М логотип од надворешната страна.

Поради специфичните својства на материјалот, вообичаено е повисоко ниво на бучава при сопирањето, на пример, при долго сопирање, поголемо оптоварување или за време на дожд и тоа непосредно пред целосно запирање. Бучавата поврзана со дизајнот може да се избегне со лесно сушење на сопирачките во случај на дожд или во случај на продолжено и отежнато сопирање при оптоварување. Влијанието на влажноста и солта на патиштата, на пример, по автопералница, при роса во текот на ноќта, возење за време на дожд итн., ефектот на сопирање може да одговара на оној на конвенционалниот систем за сопирање. Намалувањето на сопирачката сила може да се компензира со поголем притисок на педалот. Бучавата што се појавува при работата не влијае врз перформансите, оперативната безбедност и стабилноста на сопирачките.  

BMW M8 Competition Coupé F93 LCI Facelift 2022 M Carbon пакет за надворешноста на возилото, капачиња на ретровизорите поглед одблизу

M Carbon пакет за надворешноста.

Ексклузивниот M Carbon пакет за надворешноста го нагласува спортскиот дух на возилото. Елементите на страничните спојлери во предниот браник, капачињата на надворешните ретровизори и задниот спојлер се изработени од пластика зајакната со карбонски влакна (CFRP). Пакетот е заокружен со додатокот за дуфузер одназад.

BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик M Carbon седишта внатрешност

M Carbon седишта.

M Carbon седиштата со форма на када и со осветлено M8 лого ги комбинираат малата тежина и тркачкиот карактер на седиштата со низата функции на M спортските седишта. Со својата контура обезбедуваат совршена латерална потпора и одлична удобност при подолги патувања. Компатибилни се со системите за врзување со повеќе точки, така што – погодно е и за трки.

BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик 20" M тркала од лесна легура во ѕвездест дизајн 813 M Bi-Colour поглед одблизу

20" M тркала од лесна легура во ѕвездест дизајн 813 M.

20" M тркала од лесна легура со ѕвездест дизајн 813 M Bicolour Black Grey со разни пневматици, висок сјај, големина на предните тркала 9,5J x 20 со 275/35 R20 пневматици, големина на задните тркала 10,5J x 20 со 285/35 R20 пневматици.

НОВИОТ BMW M8 GRAN COUPÉ – КАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРОИЗВОДОТ.

Динамичност при возењето и карактеристики на дизајнот на новиот BMW M8 Gran Coupé.

Новиот BMW M8 Gran Coupé со M xDrive е перфектна фузија од спортска динамика и неодолива елеганција.

 • Впечатливите М хромирани елементи во дизајнот и бојата на каросеријата поставуваат непогрешлив акцент во ентериерот, додека екстравагантните детали во елегантната внатрешност го нагласуваат ексклузивниот спортски карактер.
BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Pure Grey металик тричетвртински поглед однапред од низок агол
BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор, поглед одблизу

600 КС M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор со високи перформанси.

Најновата верзија на бензински мотор, M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор, гарантира перформанси во согласност со најновите стандарди. Единицата со голем број вртежи развива сила од 441 kW (600 КС). Двата турбополначи се истакнуваат благодарение на издувниот разделник со накрсни цилиндри со максимални карактеристики на одговор. Моторот V8 исто така е дизајниран за екстремно оптоварување на тркачка патека.

BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 8-степен M Steptronic менувач со Drivelogic M тастер за промена на пренос, внатрешност

8-степен M Steptronic Sport менувач со Drivelogic.

8-степениот M Steptronic Sport менувач со Drivelogic нуди многубројни опции за менување брзини: од екстремно динамичен до изразено конфорен и економичен. Брзините можете да ги менувате рачно со помош на палката на менувачот или преку лопатките за менување на воланот, или можете да го ставите возилото во автоматски режим и да му препуштите на менувачот да ја врши работата наместо вас.

BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Pure Grey металик, M специфична суспензија, тричетвртински поглед одназад во возење од низок агол

Адаптивна M суспензија.

Адаптивната M суспензија овозможува нагодување на карактеристиките на амортизерите за да одговара на сите условите за возење, со што се подобрува динамиката и удобноста. Покрај стандардното нагодување COMFORT за зголемена удобност при возење, програмот SPORT нуди поцврсто нагодување на амортизерите, а со SPORT+ возилото може да се користи и на патека за трки.

BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Pure Grey металик, бубрежна решетка со висок сјај во хромирана рамка, поглед одблизу

Бубрежна решетка со висок сјај во хромирана рамка.

Хромираната рамка на BMW бубрежната решетка со висок сјај и соодветното лого M8 ја потенцираат динамиката на предната секција, давајќи му на возилото уште поспортски изглед.

BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Pure Grey металик, M хромирани отвори од страните со висок сјај поглед одблизу

M хромирани отвори на страните со висок сјај.

М отворите од страните на предниот дел и вграденото копче со ознака M8 се хромирани со висок сјај и им додаваат спортски, ексклузивни детали на страните на возилото.

BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Pure Grey металик, M заден спојлер во боја на каросеријата, поглед одблизу

Капачиња за ретровизорите и M заден спојлер во боја на каросеријата.

Капачињата за ретровизорите и М задниот спојлер во боја на каросеријата на возилото му даваат спортски, елегантен карактер и ја нагласуваат динамичната силуета на возилото. М задниот спојлер исто така значително го намалува несаканото подигнување, со што овозможува уште поголема тракција и стабилност во насоката на движење.

НОВИОТ BMW M850i xDRIVE GRAN COUPÉ – КАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРОИЗВОДОТ.

Динамичност при возењето и карактеристики на дизајнот на новиот BMW M850i xDrive Gran Coupé.

Новиот BMW M850i xDrive Gran Coupé умпресионира со единствената синтеза на комфорт, перформанси и ефикасност.

 • Прогресивниот надворешен дизајн на новиот BMW M850i xDrive Gran Coupé фасцинира со карактеристичните елементи на дизајнот во црна боја со висок сјај.
 • Екслузивната внатрешност нуди спортски амбиент кој ги задоволува врвните стандарди за лусузност.
BMW M850i xDrive Gran Coupé G16 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Tanzanite Blue металик, тричетвртински поглед однапред, возење по свиоци
BMW M850i xDrive Gran Coupé G16 LCI Facelift 2022 M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор, поглед одблизу

530 КС M TwinPower Turbo 8-цилиндричен бензински мотор.

Врвен спортист што нуди чисто задоволство во текот на возењето: M TwinPower Turbo 8-цилиндричниот бензински мотор се карактеризира со супериорна сила и убав, карактеристичен звук на М моторот. Двата турбо полначи,целосно варијабилната контрола на вентилот Valvetronic и директното вбризгување на бензинот со висока прецизност обезбедуваат извонредни перформанси.

BMW M850i xDrive Gran Coupé G16 LCI Facelift 2022 M Sport сопирачки одблизу

M Sport сопирачки.

Стандардните M Sport сопирачки опремени се со фиксни шепи со четири клипа, а одназад пливачки шепи со еден клип во боја со М ознака и големи дискови на сопирачките за извонредни перформанси при сопирањето.

BMW M850i xDrive Gran Coupé G16 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Tanzanite Blue металик, тричетвртински поглед одназад M спортски диференцијал

M спортски диференцијал.

M спортскиот диференцијал ја оптимизира влечната сила и стабилноста во возењето при промена на коловозната лента или забрзување во свиоците, при возење низ свиоци со големи брзини или на разни површини на патот. Влечната сила се оптимизира со помош на електронски управуван уред кој ја намалува разликата во брзината на вртењето на тркалата.

BMW M850i xDrive Gran Coupé G16 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Tanzanite blue M бубрежна маска и M надворешни ретровизори

M бубрежна маска и M надворешни ретровизори.

И M бубрежната решетка и M надворешните ретровизори се стандардно завршени во црна боја со висок сјај. Со дополнителниот пакет Carbon Exterior, и двата дела се изработуваат од пластика зајакната со карбонски влакна (CFRP) па затоа се и полесни отколку стандардната сериска верзија.

BMW M850i xDrive Gran Coupé G16 LCI Facelift 2022 панорамски стаклен кров

Панорамски стаклен кров.

Кога е отворен, панорамскиот стаклен кров со функција на лизгање и подигање овозможува доволно свеж воздух, а кога е затворен креира извонредно светла атмосвера ви кабината. Кровот го орворате и затворате со допир на копче или преку клуот на возилото. Опремен е со роло завеса и дефлектор на ветар. Исто така нуди непрекинат поглед низ стаклото од предниот до задниот прозорец.

BMW M850i xDrive Gran Coupé G16 LCI Facelift 2022 внатрешност M Sport седишта со M лого

Мултифункционални седишта за возачот и совозачот.

Мултифункционалните седишта за возачот и совозачот нудат сеопфатни можности за нагодување и обезбедуваат извонредна удобност и безбедност при седењето. На тој начин, седиштата можат оптимално да се приспособат личните барања преку електронски поставки за ширината на наслонот, променливата потпора на лумбалниот дел и рачно нагодување на длабочината на седиштето.

НОВАТА BMW СЕРИЈА 8 GRAN COUPÉ M АВТОМОБИЛИ: КОКПИТ НА ВОЗАЧОТ И ТЕХНОЛОГИИ.

M специфични инструменти, концепт на ракување, дигитални услуги и системи за асистенција на возачот кај новата BMW Серија 8 Gran Coupé M автомобили.

Новите BMW Серија 8 Gran Coupé M автомобили поддржуваат низа иновативни технологии.

 • M-специфична табла со инструменти* и M-специфичен Head-Up дисплеј* обезбедуваат максимална јасност.
 • Копчињата за индивидуална конфигурација M1/M2 на управувачот*, црвеното старт/стоп копче * и централната конзола со M MODE* и SETUP* копчиња обезбедуваат дополнително чувство за мото трки.
 • Голем број на интелигентни системи за помош на возачот и дигитални услуги гарантираат максимално ниво на удобност и безбедност.

*Достапни за BMW M8 Competition Gran Coupé и BMW M8 Gran Coupé.

BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 внатрешност кокпит
BMW Серија 8 Gran Coupé M автомобили F93 LCI Facelift 2022 M специфична табла со инструменти

M специфична табла со инструменти.

M специфичната табла со инструменти ви овозможува приказ на дополнителни информации за одредено спортско возење. Доколку имате избран режим на возење TRACK* за тркачка патека, на инструмент таблата можете да го видите притисокот на турбината, притисокот во пневматиците и температурата, како и the G-силата при странично и надолжно забрзување.

* TRACK режимот на возење е достапен е единствено кај BMW M8 Competition Gran Coupé.

BMW Серија 8 Gran Coupé M автомобили F93 LCI Facelift 2022 M Setup контролен дисплеј

M Setup.

M Setup* овозможува конфигурирање на разни параметри за динамично возење, како што се карактеристиките на моторот, преносот и управувачките карактеристики, поставки за амортизерите, интензитет на контролата за динамичка стабилност (DSC) или распределба на сила кај M xDrive системот за погон на сите тркала соодветно на индивидуалните потреби.
* Достапно за BMW M8 Competition Gran Coupé и BMW M8 Gran Coupé.

BMW Серија 8 Gran Coupé M автомобили F93 F93 LCI Facelift 2022 BMW Head-Up дисплеј

M специфичен Head-Up дисплеј.

M специфичниот Head-up дисплеј* со прилагодлива содржина се фокусира на информациите релевантни за спортскиот стил на возење, како што се бројот на вртежи со предупредувачко распон и светлосни индикатори за менувачот, како и индикатор за степенот на пренос.

* Достапен кај BMW M8 Competition Gran Coupé и BMW M8 Gran Coupé.

BMW Серија 8 Gran Coupé M автомобили F93 LCI Facelift 2022 Driving Assistant Professional контролен дисплеј

Driving Assistant Professional.

Driving Assistant Professional во текот на возењето се грижи за вашата удобност и безбедност во сите критични и монотони ситуации. Покрај функција за асистенција при возењето, вклучува и асистенција при управувањето и контрола на возната лента со проширени функции, асистенција за итно застанување и асистенција за задржување на лентата со активна заштита од страничен судир.

BMW Серија 8 Gran Coupé M автомобили F93 LCI Facelift 2022 Parking Assistant Plus контролен дисплеј

Parking Assistant Plus.

Parking Assistant Plus го олеснува паркирањето и маневрирањето со возилото. Меѓу другото, содржи и систем Surround View, вклучувајќи и поглед озгора, панорамски поглед, далечински 3Д приказ, како и помош при странично паркирање, функција за итно сопирање Active Park Distance Control, BMW снимач на возењето, асистенција при паркирање со надолжно и странично наведување и асистенција за паркирање наназад.

ТЕХНИЧКИ ПОДАТОЦИ НА НОВАТА BMW СЕРИЈА 8 GRAN COUPÉ M АВТОМОБИЛИ.

Новиот BMW M8 Competition Gran Coupé и други модели.

Моќност на моторот во kW (КС) при 1/мин.:

460 (625)/6.000

Макс. момент во Nm при 1/мин.:

750/1.800-5.860

Забрзување 0-100 км/ч во сек.:

3,3-3,2

Просечна потрошувачка на гориво во л/100 км:

11,6-11,2

BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик поглед однапред, технички податоци
BMW M8 Competition Gran Coupé l F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик M Carbon надворешен пакет, додаток од карбонски влакна на преден браник, одблизу
BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик M Carbon надворешен пакет долен дел на заден браник од карбонски влакна одблизу
BMW M8 Competition Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual Frozen Brilliant White металик M Carbon надворешен пакет заден спојлер од карбонски влакна одблизу

M CARBON НАДВОРЕШЕН ПАКЕТ.

Висококвалитетниот M Carbon надворешен пакет ги нагласува спортските аспирации и карактеристичниот M атлетизам на возилото.

 • Составни делови: странични елементи за канализирање на воздухот (воздушна завеса) во браниците од лева и десна стана, капаци на надворешните ретровизори, заден спојлер и додаток на дифузорот од пластика зацврстена со карбонски влакна (CFRP).

 • Сите надворешни елементи се дизајнирани со големо внимание на деталите со цел да креираат хармонична севкупна слика со нагласена спортска нота.

 • Делови од мотоспортот направени од пластика зацврстена со карбонски влакна (CFRP) го нагласуваат спортскиот ДНК на возилото. 
BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 BMW Individual боја на каросеријата

BMW INDIVIDUAL ЗА НОВАТА BMW СЕРИЈА 8 GRAN COUPÉ M АВТОМОБИЛИ.

Ексклузивните опции за опремата BMW Individual ви овозможуваат дополнително да го нагласите единствениот карактер на новиот BMW M8 Gran Coupé. Во понудата имате голем број единствени завршни бои кои брилијантно ја отсликуваат ексклузивноста на овој луксузен спортски автомобил.

НОВАТА BMW СЕРИЈА 8 GRAN COUPÉ M АВТОМОБИЛИ: BMW M PERFORMANCE ДЕЛОВИ.

Екстра спортска опрема за новите модели BMW M8 Competition Gran Coupé и BMW M8 Gran Coupé.

BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 M Performance делови 20" M Performance ковани тркала со Y-краци 863 M Ferric Grey мат

20" M Performance ковани тркала со Y-краци 863 M.

Висококвалитетните 20" M Performance ковани тркала со Y-краци 863 M се дизајнирани во металик сива мат боја со M логотип и обезбедуваат изразено спортски изглед.

BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 M Performance внатрешност, покривач за автомобилот M Performance делови

M Performance покривач за возилото.

Еластично и прозрачно: M Performance покривач за возилото ефикасно го штити возилото од нечистотија, гребнатини и надворешни фактори.

BMW M8 Gran Coupé F93 LCI Facelift 2022 M Performance pro управувач M Performance делови

M Performance pro управувач.

Со впечатлив облик и со препознатливи делови за држење обложени со кожа алкантара, управувачот осигурува непогрешлива атмосфера на мотоспорт во кабината.

BMW Серија 8 Gran Coupé M850i xDrive 2022 G16 LCI Facelift BMW Individual Frozen Tansanit Blue металик, тричетвртински поглед однапред во возење

THE NEW 8

Новиот BMW Серија 8 Gran Coupé е луксузен и моќен спортски автомобил со четири врати кој ги користи најсовремените технологии и гарантира висока возна динамика. Искусете ги спортските перформанси и највисокиот квалитет во амбиентот кој е простран и ексклузивен.

УСЛУГИ И АСИСТЕНЦИЈА ЗА НОВATA BMW СЕРИЈА 8 GRAN COUPÉ M АВТОМОБИЛИ.

Вработен во BMW советува клиент

ДАЛИ САКАТЕ ЛИЧНА КОНСУЛТАЦИЈА?

Ако имате какви било прашања, ви требаат дополнителни информации или сакате конкретни понуди за новите возила BMW M8 Competition Gran Coupé, BMW M8 Gran Coupé или BMW M850i xDrive Gran Coupé, ве молиме контактирајте со BMW партнер во вашата област. Нашите искусни BMW консултанти со задоволство ќе ви дадат индивидуален совет по телефон или директно на самото место.

Потрошувачка на гориво и емисија на CO2 на новата BMW Серија 8 Gran Coupé M автомобили.

 • BMW M8 Competition Gran Coupé:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 11,6-11,2
  Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 265-256

  BMW M8 Gran Coupé:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 11,6-11,2
  Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 265-256

  BMW M850i xDrive Gran Coupé:
  Потрошувачка на гориво во л/100 км (комбинирано): 11,0-10,7
  Емисија на CO2 во г/км (комбинирано): 251-243

  Официјалните податоци за потрошувачката на гориво, емисијата на CO2, потрошувачката на електрична енергија се одредени со прописите за мерење и во согласност со регулативата (EU) 715/2007 која се применува при хомологација на возилото. WLTP бројките (според тестот за Светска хомологација на лесни возила) ги земаат во предвид секоја дополнителна опрема. За ново одобрените возила од 01.01.2021, официјалните спецификации се достапни само согласно WLTP. Дополнителни информации за NEDC и WLTP методите на мерење можете да побарате на www.bmw.de/wltp

  За повеќе информации за официјалната потрошувачка на гориво и официјалните специфични емисии на CO2 на новите патнички автомобили, видете го „Водичот за потрошувачка на гориво, емисии на CO2 и потрошувачка на електрична енергија на новите патнички автомобили“, кој е достапен бесплатно во сите продажни места, од Deutsche AutomobilTreuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern- Scharnhausen, и на https://www.dat.de/co2/